KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rajd Akropolu: grecka bitwa lidera Kajetanowicza

Rajdowi Mistrzowie Europy wracają do ścigania na szutrze po 208 dniach przerwy. Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran zamierzają powtórzyć sukces z ubiegłego sezonu i wygrać Rajd Akropolu.

Maciej Rowiński
Maciej Rowiński
Materiały prasowe / kajto.pl

Rajdowe Mistrzostwa Europy (ERC) nie zwalniają tempa - na kolejne emocje związane z jazdą Kajetana Kajetanowicza i Jarosława Barana trzeba poczekać jeszcze niewiele ponad tydzień. Po zakończonej pasjonującej rywalizacji w Rajdzie Irlandii, w którym Kajto z Jarkiem już po raz drugi z rzędu stanęli na podium, następnym startem polskich Mistrzów Europy będzie legendarny Rajd Akropolu zaplanowany na 6-8 maja. Dzięki drugiej lokacie wywalczonej w Irlandii, Kajetan z Jarkiem ruszą do walki w trzeciej rundzie FIA ERC jako liderzy klasyfikacji mistrzostw. Ubiegłoroczni triumfatorzy Rajdu Akropolu w tegorocznej odsłonie greckiego klasyka będą rywalizować Fordem Fiestą R5 Evo, broniąc pierwszego miejsca, jakie LOTOS Rally Team aktualnie zajmuje w klasyfikacji zespołowej europejskiego czempionatu.

"To finish first, first you have to finish" (ang. Aby wygrać, najpierw musisz ukończyć) - niewiele jest rajdów na świecie, w których ta stara rajdowa zasada ma większe znaczenie niż w legendarnym Rajdzie Akropolu. Grecka impreza, rozgrywana na krętych i pełnych ostrych kamieni szutrowych drogach, od zawsze była bezlitosna dla sprzętu i wymagała od zawodników ogromnej pokory i doświadczenia. W tym roku, po 10 latach przerwy, Rajd Akropolu wraca na klasyczne, znane z rund WRC oesy w centralnej Grecji. 6 dwukrotnie przejeżdżanych odcinków specjalnych o łącznej długości 231,5 km wytyczono na południe od miasta Lamia, w którym zlokalizowano bazę rajdu. Start zawodów odbędzie się w Termopilach, tuż obok pomnika króla Sparty Leonidasa, który w tym miejscu niemal 2,5 tys. lat temu poprowadził Greków do bitwy przeciw Persom. Pierwszy z 12 odcinków specjalnych ruszy w sobotę, 7 maja o 9:08 polskiego czasu. Rywalizacja w trzeciej tegorocznej rundzie FIA ERC zakończy się w niedzielę najdłuższą w rajdzie próbą - odcinkiem Elatia/Karya 2 (33,86 km), zaplanowanym na godzinę 13:27 polskiego czasu. Nieoficjalne wyniki 61. Rajdu Akropolu poznamy około 14:15 polskiego czasu.

Przed startem w Grecji Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran pewnie prowadzą w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Europy. Liderzy cyklu mają aż 22 punkty przewagi nad kolejną załogą. Z kolei 17 punktów to przewaga, jaką LOTOS Rally Team wypracował w klasyfikacji zespołowej po dwóch tegorocznych rundach FIA ERC. Rajd Akropolu będzie pierwszym od 208 dni startem Kajetana i Jarka na szutrze. Po raz ostatni Rajdowi Mistrzowie Europy rywalizowali na tej nawierzchni w ubiegłorocznym… Rajdzie Akropolu, podczas którego przypieczętowali tytuł najlepszej rajdowej załogi Europy już na jedną rundę przed zakończeniem sezonu.

Kajetan Kajetanowicz: - W rajdach najmniej lubię czekanie na kolejny start. Czasem nawet myślę, że to najtrudniejsza część tego sportu (uśmiech). Na szczęście w tym roku kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy jest bardzo intensywny i w zasadzie z jednej rundy lecimy prosto na drugą. Czasu na przygotowania jest niewiele, ale mocno przepracowane dni nie przychodzą nam z trudem. To możliwe, kiedy wszyscy w LOTOS Rally Team z pasją angażują się w to, co tak kochamy robić. Mam świadomość, że przed tak trudnym rajdem jak Akropol powinniśmy wykrzesać z siebie solidną dawkę zaangażowania potrzebną, by zmierzyć się z takim wyzwaniem. To niezbędne, bo w tym roku Rajd Akropolu przenosi się o ponad 100 km na północ, na zupełnie nowe dla nas trasy, na które ruszymy po przeszło 200 dniach przerwy od ścigania na szutrze.

Jarosław Baran: - Rajd Akropolu to bez wątpienia mój ulubiony rajd. Nie tylko dlatego, że rok temu triumfowaliśmy w Grecji zdobywając jednocześnie tytuł Mistrzów Europy. Acropolis to esencja rajdów szutrowych. To impreza, w której oczywiście liczy się szybkość, ale ciągle jest wiele miejsca na rozwagę i doświadczenie, a czasem potrzebne jest też szczęście. Powrót rajdu na północ, na klasyczne, znane z WRC odcinki w okolicach miasta Lamia, dla mnie będzie powrotem do bardzo ciepłych rajdowych wspomnień. Z niecierpliwością czekam aby znów zobaczyć trasy, które tak mnie urzekły piętnaście lat temu.

Harmonogram Rajdu Akropolu – 3. rundy Rajdowych Mistrzostw Europy 2016 (godziny wg czasu polskiego):

Piątek, 6 maja:
7:30 - odcinek testowy
10:23 - odcinek kwalifikacyjny (3,7 km)
13:00 - wybór pozycji startowych17:30 - ceremonia startu (Termopile)

Sobota, 7 maja:
9:08 - OS 1 - New Gravia 1 (25,7 km)
10:01 - OS 2 - Amfissa 1 (14,29 km)
11:04 - OS 3 - Paleohori 1 (12,43 km)12:09 – Serwis A – 30 min. (Lamia)
13:47 - OS 4 - New Gravia 2 (25,7 km)
14:40 - OS 5 - Amfissa 2 (14,29 km)
15:43 - OS 6 - Paleohori 2 (12,43 km)Flexi serwis B – 45 minut (Lamia)

Niedziela, 8 maja:
7:00 - Serwis C - 15 minut (Lamia)
7:55 - OS 7 - Eleftherohori 1 (17,87 km)
8:48 - OS 8 - Rengini 1 (11,61 km)
9:16 - OS 9 - Elatia/Karya 1 (33,86 km)
10:56 - Serwis D - 30 min. (Lamia)
12:06 - OS 10 - Eleftherohori 2 (17,87 km)
12:59 - OS 11 - Rengini 2 (11,61 km)
13:27 - OS 12 - Elatia/Karya 2 (33,86 km)
14:50 - Serwis E - 10 minut (Lamia)
15:04 - Ceremonia mety - zakończenie rajdu (Lamia)

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
kajto.pl
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×