Rajd Polski: 21 oesów i 41 stref kibica

Newspix / NORBERT BARCZYK
Newspix / NORBERT BARCZYK

PZM Rajd Polski to nowa nazwa polskiej rundy Mistrzostw Świata FIA, której organizatorem jest Polski Związek Motorowy. Zawodnicy będą mieli do pokonania 21 odcinków specjalnych o długości 306 kilometrów, a cała trasa liczy 1253 km.

Rajd Polski

W tym artykule dowiesz się o:

Obsługę kibiców zapewni Top Racing, nowy partner komercyjny organizatora, odpowiedzialny za 41 stref przeznaczonych dla fanów sportu rajdowego. Polsat i TVP przeprowadzą bezpośrednie transmisje z rywalizacji na trasach trzech odcinków specjalnych. O wszystkich nowościach oraz stanie przygotowań do 73. edycji rajdu poinformowano 17 maja podczas konferencji prasowej w Warszawie, a jednym z wiodących tematów były sprawy bezpieczeństwa.

- Wszystkie przygotowania przebiegają zgodnie z harmonogramem, a budżet rajdu jest zabezpieczony. Od 11 lat, kiedy podpisaliśmy umowę z władzami Warmii i Mazur mamy stałą bazę w Mikołajkach, stałą sympatię mieszkańców pięknego regionu i coraz lepsze odcinki specjalne. W ubiegłym tygodniu Michele Mouton zapoznała się z trasami oesów i wszystkie proponowane przez nas zmiany zostały zaakceptowane. Dyrektorem rajdu jest Jarosław Noworól, a nowym dyrektorem ds. bezpieczeństwa został Jacek Bartoś. Zaprosiliśmy go do współpracy chcąc wykorzystać jego wielkie doświadczenie - stwierdził Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego.

- Po nie najlepszych ubiegłorocznych doświadczeniach dotyczących obsługi kibiców, nawiązaliśmy współpracę z Top Racing, firmą która wprowadzi nowe standardy i rozwiązania w tej materii. W ubiegłym roku Rajd Polski, podobnie jak Rajd Argentyny dostał żółtą kartkę przez nie zawsze właściwe zachowanie kibiców. Ta sytuacja nie może się powtórzyć. Dlatego zmieniamy system zabezpieczenia rajdu. Zwiększyliśmy środki finansowe na ten cel. Do 1500 wzrosła liczba osób, w tym policjantów i ochroniarzy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Mamy również nadzieję na aktywne włączenie się mediów w informowanie o bezpiecznych zasadach oglądania rajdu. Uwagi zgłaszane przez służby bezpieczeństwa nie mogą być lekceważone. Oczekiwania FIA to przede wszystkim poprawa zachowania kibiców. Ktoś kto kupuje bilet staje się świadkiem wielkiego widowiska, ale ma także obowiązek przestrzegania reguł - podkreślił Witkowski.

ZOBACZ WIDEO Hubert Ptaszek: Celem jest WRC

Prezes PZM poinformował również o zaproszeniu Roberta Kubicy jako gościa rajdu oraz potwierdził start w rajdzie mistrza Europy Kajetana Kajetanowicza, dla którego będzie to debiut w Mistrzostwach Świata.

O znaczeniu Rajdu Polski dla regionu mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

- Jest to dla nas sztandarowa impreza sportowa, jedna z niewielu o światowej randze. Rajd jest relacjonowany przez polskie i światowe media i dzięki temu możemy pokazywać to co jest najpiękniejsze w naszym malowniczym regionie, możemy zaprezentować naturalne piękno Warmii i Mazur. Rajdy to nasza tradycja jeżeli chodzi o zmagania sportowe. Śp. Marian Bublewicz czy Krzysztof Hołowczyc to nasi zawodnicy z Warmii i Mazur rozsławiający region na cały świat. Dużo zmieniło się od czasu gdy zawitał tutaj Rajd Polski. To region dysponujący bardzo dobrą infrastrukturą hotelową, rekreacyjną czy komunikacyjną, która uległa korzystnej zmianie po uruchomieniu portu lotniczego w Szymanach. Zapraszam serdecznie na Warmię i Mazury: Jest tam ładnie, smacznie i bezpiecznie - zakończył Brzezin.

- W tym roku chcemy Państwa zaskoczyć nowymi trasami i nowym, imponującym mostem dla pieszych nad jeziorem Mikołajskim. Będzie łatwiej dotrzeć do piękniejszych z roku na rok Mikołajek. Co roku staramy się także wybudować lub poprawić jakiś odcinek specjalny. W tym roku przygotowujemy duży fragment nowej drogi dla oesu, który kończy się w Starych Sadach. Zachęcam do jak najliczniejszych odwiedzin, aby wspólnie cieszyć się Rajdem Polski i podziwiać rywalizację najlepszych kierowców świata - powiedział Piotr Jakubowski, Burmistrz Miasta i Gminy Mikołajki.

Andrzej Król, właściciel firmy Top Racing przedstawił z kolei program działań związanych z obsługą kibiców. - Pomagaliśmy już organizatorom Rajdu Polski w latach 2005-2012, więc zastosujemy sprawdzone i dobrze oceniane przez kibiców rozwiązania, ale wprowadzamy również nowe pomysły. Przygotowaliśmy dwa razy więcej stref dla kibiców, 41 miejsc do komfortowego śledzenia rywalizacji. Wszystkie strefy zostały tak dobrane, aby zapewnić dogodne dojazdy i parkingi. Większość z nich będzie wyposażona w punkty cateringowe i nagłośnienie. A jak do nich dotrzeć podpowie 700 tablic informacyjnych. W niektórych strefach, dla najmłodszych kibiców przygotujemy ogrodzone place zabaw. Kolejną nowością są Rally Campingi – pola biwakowe w pobliżu najciekawszych miejsc. Kibice otrzymają także bardzo obszerny, oficjalny program rajdu z informacjami o parkingach, drogach dojazdu czy drogach wyłączonych z ruchu. Wszystkie strefy kibica zostaną zaprezentowane w postaci zdjęcia lotniczego wraz ze skalą atrakcyjności. Przy Mikołajki Arenie będzie działał Rally Fan Park, a wokół toru znajdzie się ponad 4 tysiące miejsc na trybunach wraz z powiększoną strefą stojącą. Od kilku tygodni prowadzimy już dystrybucję karnetów i biletów z informacjami na stronie internetowej rajdu. Dla najbardziej wymagających kibiców przygotowaliśmy Vip Rally Experience wraz z ofertą noclegową oraz transferem na odcinki specjalne. Bilety dystrybuowane są w Empiku, na stronie eBilet.pl i na stronach Top Racing. Podczas Rajdu będzie czynnych 5 punktów kibica, prowadzących także sprzedaż biletów. Już dzisiaj działa specjalna infolinia, gdzie można uzyskać informacje o imprezie - powiedział Król.

Top Racing, tegoroczny partner komercyjny PZM Rajdu Polski, jest polskim przedsiębiorstwem i posiada 10-letnie doświadczenie w organizacji rajdów oraz przygotowaniu stref dla kibiców na różnych imprezach w sportach motorowych. Top Racing jest także największym w Polsce importerem i dystrybutorem oficjalnych gadżetów zespołów Formuły 1, teamów rajdowych oraz akcesoriów do sportów motorowych.

Po raz piąty (1973, 2009, 2014, 2015, 2016) w historii jedna z rund światowego championatu zostanie rozegrana w naszym kraju, a po raz czwarty wśród mazurskich jezior. Inauguracja rajdu nastąpi w czwartkowe popołudnie w centrum Mikołajek. Tego samego dnia pierwsze spotkanie Sebastiena Ogiera, Jariego-Matti Latvali, Andreasa Mikkelsena, Haydena Paddona, Daniego Sordo, Thierry’ego Neuville’a i Madsa Ostberga na Mikołajki Arenie.

Dziewięć piątkowych odcinków to dwukrotnie przejeżdżane próby: Chmielewo, Wieliczki (ze słynną hopką na przejeździe kolejowym), Świętajno i Stare Juchy, a na zakończenie dnia ponownie rywalizacja na Mikołajki Arenie.

W sobotę sześć widowiskowych oesów: dwukrotnie przejeżdżane Gołdap, Stańczyki i Babki bez możliwości serwisowania samochodów w ciągu dnia, a wieczorem trzecie spotkanie na torze Mikołajki Arena.

Niedziela to po dwa przejazdy oesów Baranowo i Sady. Ostatni z odcinków będzie jednocześnie tzw. Power Stagem, na którym trzy pierwsze miejsca premiowane są dodatkowymi punktami (3, 2, 1). Na mecie tej próby poznamy zwycięzcę rajdu, ale uroczyste zakończenie i koronacja triumfatorów PZM Rajdu Polski o godzinie 14 w Mikołajkach.

Komentarze (0)