Bracia Szeja kończą ekstremalnie trudny Rajd Hustopece 2017 w pierwszej dziesiątce

Jarosław i Marcin Szeja zajęli 9. miejsce na 104 załogi, które rywalizowały w zakończonym 17 czerwca Rajdzie Hustopece. Załoga z Ustronia wywalczyła kolejne oesowe podium i kończyła odcinki przed wielokrotnymi mistrzami Czech.

Maciej Rowiński
Materiały prasowe / Jakub Rozmus

Sześć sobotnich odcinków specjalnych zakończyło walkę o punkty w Rajdzie Hustopece, który był jednocześnie czwartą odsłoną rywalizacji w czeskim czempionacie, a także czwartą rundą Rajdowych Mistrzostw Słowacji. Dystans drugiego etapu liczył ponad 85 km, a poziomem trudności nie ustępował trasie, z jaką w piątek zmierzyli się zawodnicy. Skalę wyzwania zwiększyła kapryśna pogoda jaka panowała na Południowych Morawach w ciągu tego weekendu.

W sobotę Szejowie od pierwszej próby konsekwentnie realizowali założony plan. Utrzymywali równe tempo, koncentrując się przede wszystkim na unikaniu błędów i poprawianiu swojej jazdy, a nie na konkurentach. Ta taktyka okazała się bardzo skuteczna i załoga GK Forge Metkom Rally Team przez cały dzień zajmowała piąte miejsce. Niestety tuż przed startem Jarka i Marcina do finałowego oesu rajdu nad trasą rozpętała się ulewa. Załogi startujące przed braćmi z Ustronia zdążyły pokonać większość dystansu po suchej nawierzchni, a konkurenci jadący za Szejami - zmienić opony na lepiej sprawdzające się na mokrym asfalcie. Jarek i Marcin nie mieli już czasu na taki manewr, więc na najdłuższym w rajdzie, ponad 22-kilometrowym odcinku ponieśli dotkliwe straty. Ich konsekwencją był spadek na ósmą pozycję w klasyfikacji Mistrzostw Czech oraz dziewiątą w całej stawce 104 załóg, które przystąpiły do rywalizacji.

W Hustopecach Szejowie wywalczyli łącznie 15 punktów, zwiększając swój tegoroczny dorobek do 81 oczek i umocnili się na 5. miejscu w punktacji sezonu Rajdowych Mistrzostw Czech. Czwarta runda czeskiego czempionatu była jednocześnie czwarty z rzędu rajdem, w którym reprezentanci GK Forge Metkom Rally Team zdobyli punkty.