KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rajd Polski znów w elicie. Najlepsi kierowcy pojawią się w Mikołajkach w czerwcu

Światowa Rada Sportów Motorowych opublikowała przyszłoroczny kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC). Czwartą z ośmiu rund jest Rajd Polski, który zostanie rozegrany w dniach 10-12 czerwca 2022. Bazą rajdu po raz siedemnasty będą Mikołajki.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
oes na Rajdzie Polski Materiały prasowe / rajdpolski.pl / Na zdjęciu: oes na Rajdzie Polski
Szutrowe odcinki specjalne Rajdu Polski o łącznej długości ponad 200 kilometrów zostały zlokalizowane wśród mazurskich lasów i jezior. 78. edycja kultowej imprezy stanowić będzie nie tylko rundę Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC), ale także jeden z etapów walki o krajowy czempionat w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski (RSMP).

- Rajd Polski to już klasyk cieszący się uznaniem zawodników, kibiców i mediów. Wymagające odcinki specjalne na malowniczych Mazurach są zawsze areną ciekawej i bardzo widowiskowej rywalizacji - powiedział Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego.

- W harmonogramie najbliższej edycji rajdu znajdą się znane i lubiane oesy, ale aż 30 proc. prób sportowych będzie przebiegało po nowych lub niewykorzystywanych od wielu lat trasach. Rekomendacji nie wymagają odcinki rozgrywane na torze Mikołajki Arena, czy też sama stolica Mazur - miejsce inauguracji i zakończenia rajdu - dodał Sikora.

ZOBACZ WIDEO: Rewolucja w F1. Robert Kubica mówi o tym, co nas czeka

Przed sezonem 2022 w europejskich mistrzostwach dojdzie do ważnej zmiany. Po wielu latach promotorem cyklu przestała być firma Eurosport Events. Pałeczkę po niej przejmie WRC Promoter, który z kolei od pewnego czasu opiekuje się rajdowymi mistrzostwami świata WRC. Dwa rajdowe cykle pod jedną egidą są dobrą wiadomością dla kibiców.

- Tegoroczny, jubileuszowy Rajd Polski był ostatnią rundą organizowaną przy udziale Eurosport Events, promotora mistrzostw Europy. Pracowaliśmy wspólnie przy czterech rajdach, w tym przy jego trzech ostatnich edycjach. Zawsze mogliśmy liczyć na nieocenioną pomoc ze strony kolegów z Eurosport Events i im za to serdecznie dziękujemy - podkreślił prezes Sikora.

- Witamy jednocześnie "na pokładzie" naszych partnerów z firmy WRC Promoter, którzy do swoich dotychczasowych aktywności na polu mistrzostw świata dołączyli również mistrzostwa Europy. Współpracowaliśmy już przy organizacji czterech rund WRC w Mikołajkach i jestem przekonany, że i tym razem nasz narodowy klasyk, 78. Rajd Polski skorzysta na wspólnych działaniach, szczególnie w obszarze promocji tego wielkiego widowiska sportowego - podsumował szef PZM.

Kalendarz mistrzostw Europy w sezonie 2022 składa się z dobrze znanych rajdów - czterech szutrowych i trzech asfaltowych. Spodziewane jest również dołączenie do kalendarza jeszcze jednej rundy. Zmiany nastąpiły natomiast w systemie punktacji europejskiego czempionatu. Podobnie jak poprzednio punktowanych jest pierwszych piętnaście pozycji w rajdzie, ale nie będzie już można zdobywać punktów w klasyfikacji danego etapu.

Dorobek punktowy w rywalizacji ERC zawodnicy będą mogli z kolei powiększyć plasując się na jednym z pięciu pierwszych miejsc na ostatnim oesie w rajdzie - power stage'u (5-4-3-2-1 pkt). To rozwiązanie znane jest z mistrzostw świata, ale także z mistrzostw Polski. Zachowany zostaje rozgrywany dotychczas w mistrzostwach Europy odcinek kwalifikacyjny.

Promotor mistrzostw Europy potwierdził już także dołączenie relacji live z odcinków specjalnych ERC do istniejącej platformy streamingowej WRC Plus, która od czterech lat transmituje rywalizację na trasach wszystkich oesów mistrzostw świata.

W sezonie 2022 w mistrzostwach Europy regularnie startował Mikołaj Marczyk z Orlen Team.

Kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy 2022:

 • 12-13 marca: Rajd Serras De Fafe E Felgueiras (Portugalia) 
 • 26-27 marca: Rajd Azorów (Portugalia) 
 • 14-15 maja: Rajd Wysp Kanaryjskich (Hiszpania) 
 • 10-12 czerwca: 78. Rajd Polski 
 • 2-3 lipca: Rajd Łotwy 
 • 23-24 lipca: Rajd Roma Capitale (Włochy) 
 • 27-28 sierpnia: Rajd Czech Barum Zlin

Czytaj także:
Zaczęli działać. Chcą, by Lewis Hamilton został uznany mistrzem
Mercedes odmówił FIA. Czuje się pokrzywdzony?

Czy Rajd Polski wróci w przyszłości do kalendarza WRC?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×