Triumf wart 18 mln zł. Ogromne zainteresowanie sukcesem 18-latka w Dakarze

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Energylandia Rally Team / Na zdjęciu: Eryk Goczał
Materiały prasowe / Energylandia Rally Team / Na zdjęciu: Eryk Goczał
zdjęcie autora artykułu

Eryk Goczał wygrał Rajd Dakar w klasie SSV, ściągając na siebie oraz Energylandia Rally Team uwagę mediów. Z raportu PSMM Monitoring & More wynika, że na temat 18-latka pojawiło się niemal 5 tys. publikacji. Wywołały one potężny ekwiwalent reklamowy.

PSMM Monitoring & More przeanalizował dane za okres od 15 grudnia 2022 do 17 stycznia 2023 roku, biorąc pod uwagę wszystkie informacje na temat Eryka Goczała oraz Energylandia Rally Team, opublikowane w kontekście Rajdu Dakar. W tym czasie na łamach mediów tradycyjnych pojawiło się blisko 5 tys. publikacji, z czego ponad 80 proc. dotyczyło bezpośrednio tegorocznego lidera Rajdu Dakar w klasie lekkich pojazdów SSV.

Dane zebrano z ponad 1100 tytułów prasowych, 5 mln portali internetowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych. Szacunkowy ekwiwalent reklamowy opublikowanych materiałów na temat osiemnastolatka wyniósł 17 688 314 zł.

W mediach społecznościowych odnotowano ponad 6338 wzmianek dotyczących wyłącznie Eryka Goczała i 5005 odnoszących się do całego zespołu Energylandia Rally Team. - Najmłodszy uczestnik rajdu Dakar w historii został jednocześnie jego zwycięzcą. To nie tylko wielki sukces, ale także materiał na fantastyczny storytelling dla wspierających go marek. Niebywałe osiągnięcie młodego Polaka sprawiło, że dzisiaj wielu z nas zadaje sobie pytanie: kim jest Eryk Goczał? Kim jest chłopak, który chciał po prostu dojechać do mety wyścigu, a zwyciężył? - komentuje Izabela Grzechnik, project manager for new research and development w PSMM Monitoring & More.

- Sport jest genialnym nośnikiem emocji i fantastycznie widać to na przykładzie tej historii. Sukces Eryka Goczała, to nie lada gratka dla obecnych i potencjalnych sponsorów. Z całą pewnością warto przyglądać się karierze tego zawodnika i rozwojowi jego marki osobistej - dodaje Grzechnik.

ZOBACZ WIDEO: Wideo niesie się po sieci. Gwiazdor hip-hopu zrobiłby karierę w NBA?

Przypomnijmy, że był to debiut Eryka Goczała w Rajdzie Dakar, zaś jego zespół wystartował w najtrudniejszej imprezie terenowej świata po raz trzeci. Obecnie Energylandia Rally Team może być zaliczana do grona najlepszych ekip klasy SSV. Już w poprzednim roku Marek Goczał, ojciec Eryka, liczył się w walce o zwycięstwo. W tegorocznej edycji najstarszy z klanu Goczałów finiszował na trzecim miejscu.

Rodzina Goczałów, na którą składa się jeszcze Michał - brat Marka, ma ambitne plany dotyczące kolejnych edycji Dakaru. Po zakończeniu ostatniej edycji rajdu zapowiedziano, że celem Energylandia Rally Team na rok 2024 jest zajęcie całego podium klasy SSV.

Czytaj także: Mapa, która wywołała burzę. Ukraińcy będą wściekli Kubica obok Schumachera. F1 doceniła Polaka

Źródło artykułu: WP SportoweFakty