Chwile grozy Hołowczyca. "Myśleliśmy, że jesteśmy obiektem napadu i porwania"

Krzysztof Hołowczyc ma za sobą dwudniowy etap Rajdu Dakar. Okazał się on trudną przeprawą dla 61-latka, który musiał spać pod autem na środku pustyni. Uszkodzeniu uległ też prowiant żywnościowy, jaki organizatorzy przygotowali dla "Hołka".

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Krzysztof Hołowczyc Materiały prasowe / Hołowczyc Racing / Na zdjęciu: Krzysztof Hołowczyc
Rajd Dakar swoją legendę zyskał dzięki niezłomności, uporowi i nieprawdopodobnej wytrzymałości uczestników. Nie każdy wie, jak narodził się "rajd wszystkich rajdów". W latach 70. popularność zdobył rajd Rallye Cote-Cote z Nicei do Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej). W 1977 r. jednym z zawodników w nim startujących był późniejszy pomysłodawca i twórca Dakaru Thierry Sabine.

Tak narodził się Dakar


Na trasie Nicea-Abidżan, na libijskiej pustyni Sabine zabłądził. W jego motocyklu zabrakło paliwa. Trzy dni przetrwał bez zapasów wody i żywności. Jak sam później wspominał: "Ssałem wilgotne kamienie. Miałem halucynacje" W tamtych czasach nie było telefonów satelitarnych czy komórkowych. Zlokalizowała go załoga śmigłowca algierskich sił powietrznych, a ekipa ratunkowa uratowała, gdy był w ciężkim stanie.

Po powrocie do ojczyzny Sabine postanowił zorganizować własny rajd z Europy przez Afrykę. Idea miała być "wyzwaniem dla tych, którzy wyruszyli i marzeniem dla tych, którzy zostali" - jak mówił o Rajdzie Paryż-Dakar w latach 80. Francuski pionier chciał, by w imprezie mogli startować nie tylko motocykliści, ale także kierowcy samochodów osobowych, terenowych i ciężarowych wszystkich marek bez ograniczeń. Na początku 1978 r. udało mu się pozyskać głównego sponsora i tak narodził się legendarny dziś Dakar.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Mane poślubił 18-latkę. Od dawna ją "wspierał"

Przez wiele lat zmieniał swoją formułę i lokalizację, od Afryki, przez Amerykę Południową po Arabię Saudyjską obecnie. Jedno jest niezmienne - jest to wyzwanie dla najszybszych, najwytrwalszych i powiedzmy sobie szczerze dla najtwardszych na tej planecie. Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją mieli okazję poczuć na własnej skórze ducha pierwszych Dakarów na tegorocznym maratońskim etapie.

Polska załoga wystartowała do najtrudniejszego etapu, który w całości prowadził przez gigantyczne wręcz wydmy wczesnym rankiem w czwartek. Jazda w takim terenie wymaga nie tylko odwagi ale także strategicznego myślenia. Przy podjazdach, trzeba mieć odpowiednią prędkość, żeby nie stracić "impetu" podjazdu, prędkość jednak nie może być zbyt wysoka, bo nikt nie wie, co jest za szczytem wydmy.

Hołowczyc utknął na środku pustyni


Pierwsza przygoda Hołowczyca i Kurzeji - po skoku na jednej z wydm, "wylądowali" na samochodzie Krisa Meeke'ego - kierowcy, z którym "Hołek" się zna z rajdów drogowych. Po blisko dwóch godzinach udało się wrócić na trasę rajdu. - Na szczęście nic nikomu się nie stało, skończyło się jedynie na zakopaniu auta, połamanych częściach i fizycznym zmęczeniu. Ciężarówka, która do nas dojechała po dłuższym czasie - "uwolniła nas" i mogliśmy kontynuować odcinek - powiedział 61-latek.

Potem biało-niebieskie MINI, kilkukrotnie stawało w głębokim piachu. Łukasz Kurzeja sprawnie obsługiwał saperkę, która znajduje się na pokładzie MINI i polski duet mógł kontynuować jazdę. Niestety, za każdym razem w takiej sytuacji, coraz bardziej obciążony układ przeniesienia napędu dawał znać o swoim zużyciu. Około osiem kilometrów przez punktem, na którym polska załoga mogła przenocować, sprzęgło powiedziało "koniec". Hołowczyc z Łukaszem utknęli na środku arabskiej pustyni z jedną butelką wody, jednym śpiworem i nadziejami, że ktoś zauważy, że nie dojechali do wyznaczonego punktu.
Krzysztof Hołowczyc miał spore problemy w pierwszym tygodniu Dakaru Krzysztof Hołowczyc miał spore problemy w pierwszym tygodniu Dakaru
- Stanęliśmy po środku niczego, powiedziałem do Łukasza - ok, mamy jeden śpiwór, Ty do auta, ja pod auto. Na dachu postawiliśmy koguta świetlnego - po to, żeby nikt nas w nocy nie rozjechał. Wczesnym rankiem miała dotrzeć do nas ciężarówka serwisowa z pomocą. Jak możecie sobie wyobrazić, byliśmy dość zmęczeni, więc położyliśmy się spać, pomimo głodu - zrelacjonował Hołowczyc.

- Około północy, myśleliśmy, że jesteśmy obiektem napadu i porwania. Ogromny huk, latający piasek i wiatr... Przyleciał do nas helikopter, który zrzucił nam racje żywnościowe. Niestety, "bombardowanie" z dużej wysokości sprawiło, że cały prowiant i woda rozpadły się. Jakaś butelka ocalała więc przynajmniej mieliśmy co pić. Ocalały także trzy paczki orzeszków. Długo będę jeszcze pamiętał smak krakersów z piaskiem pustyni - dodał Hołowczyc.

Dzień odpoczynku na Dakarze przyda się wszystkim


Załoga cały czas jednak czekała na ciężarówkę serwisową, która nie pojawiła się o wschodzie słońca, nie pojawiła się po godzinie, po dwóch i po trzech. Po kontakcie z organizatorami "Hołek" dowiedział się, że prawdopodobnie będzie musiał spędzić z Łukaszem kolejną noc pod gwiazdami. Po interwencji zespołu X-Raid - późnym popołudniem do Polaków został wysłany helikopter.

- Siedzieliśmy z Łukaszem w malutkim skrawku cienia generowanego przez tylną klapę naszego MINI, w nocy jest zimno, w dzień na pustyni to prawdziwa patelnia. Czekaliśmy na ciężarówkę i ekipę z pomocą... Na szczęście scenariusz kolejnej nocy się nie zrealizował. Helikopter nas zabrał, potem wsiedliśmy do samolotu i razem ze wszystkimi kierowcami, po tym morderczym etapie dotarliśmy do stolicy Arabii Saudyjskiej - Rijadu - zdradził polski kierowca.

- Nasi mechanicy zajęli się MINI i mam nadzieję, że w sobotę tu dotrą. Mają kilkaset kilometrów. Mamy nieukończony drugi etap, ale my się nie poddajemy jedziemy dalej dla nas, dla WOŚP, dla naszych kibiców. To naprawdę najtrudniejszy Dakar w jakim brałem udział i powiedziałem, że nie damy się pokonać. W sobotę mamy dzień odpoczynku, więc wrócimy w niedzielę z nową energią! - podsumował olsztynianin.

Czytaj także:
Niesamowity wyczyn Polaka w Dakarze. "Najpiękniejsze piekło, w jakim byłem"
Kontrowersyjny Rosjanin z Kubicą w ekipie. "Mamy wszystko, czego potrzebujemy"

Czy Krzysztof Hołowczyc ukończy Rajd Dakar?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×