Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Ciekawy pomysł prezydenta FIM. Możliwe zmiany w Dakarze

Jorge Viegas został niedawno prezydentem FIM i ma nowe pomysły. Portugalczyk chce, aby od roku 2020 Rajd Dakar był zaliczany do mistrzostw świata cross-country. Wiązałoby się to ze sporymi zmianami regulaminowymi.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Sam Sunderland Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: Sam Sunderland

W niedzielę Jorge Viegas pojawił się na ceremonii otwarcia 41. edycji Rajdu Dakar w Limie. Nowy prezydent FIM podjął przy okazji rozmowy z organizatorami imprezy, bo ma konkretny plan. Portugalczyk chce, aby rajd dołączył do mistrzostw świata FIM w cross-country.

Tegoroczny kalendarz mistrzostw świata w cross-country składa się z czterech rund, które zaplanowano w Abu Zabi, na terenie Rosji, Mongolii i Chin (Rajd Jedwabnego Szlaku), Chile oraz Maroka.

- Jestem tutaj po to, aby pokazać, że Dakar musi odbywać się wspólnie z FIM. Dla zawodników to zawsze pierwszy sprawdzian w danym sezonie. I po raz pierwszy na otwarciu imprezy jest prezydent FIM. Uważam to za ważny gest, pokazanie dobrej woli. Chcę, aby Dakar był częścią mistrzostw świata w cross-country. Mam w planach rozmowę z organizatorami Dakaru i chcę im pokazać, że Ameryka Południowa traktowana jest priorytetowo - powiedział Viegas.

Jeśli FIM i organizatorzy Dakaru osiągną porozumienie, rajd mógłby dołączyć do kalendarza mistrzostw świata już w 2020 roku. Wiązałoby się to jednak ze sporymi zmianami regulaminowymi. Obecnie przepisy techniczne i sportowe różnią się od tych, jakie obowiązują w cross-country.

Biorąc też pod uwagę długość Dakaru, niewykluczona jest opcja, aby motocykliści zdobywali w tej imprezie podwójną liczbę punktów w porównaniu do innych zawodów z cyklu mistrzowskiego cross-country.

Początkowo FIM organizował Puchar Świata w cross-country. Został on utworzony w roku 1999, by po czterech latach zostać przemianowany na mistrzostwa świata. Jednak Dakar nigdy nie miał miejsca w kalendarzu cyklu.

ZOBACZ WIDEO: Grzegorz Baran nie ma wątpliwości. "W motocyklach możemy być w następnych latach potęgą"

Czy podoba ci się pomysł nowego prezydenta FIM?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
motorsport.com
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×