Pierre de Coubertin - baron, który wymyślił współczesne igrzyska. Pierwsze odbyły się 120 lat temu

W piątek odbędzie się ceremonia otwarcia Igrzysk XXXI Olimpiady. Przez ponad dwa tygodnie w Rio de Janeiro sportowcy będą walczyć o medale w 31 dyscyplinach. Wszystko za sprawą barona Pierre de Coubertina - pomysłodawcy współczesnych igrzysk.

Od 5 sierpnia ludzie na całym świecie będą z podziwem oglądać zawodników walczących o medale igrzysk olimpijskich. Z kolei sportowcy do tej najważniejszej imprezy przygotowywali się przez cztery lata i w Rio de Janeiro będą konkurować z innymi, by zdobyć chwilę chwały. W sobotę ruszają igrzyska olimpijskie, wspaniały czas, nawiązanie do wielkich starożytnych igrzysk, podczas trwania których zaprzestawano wojen. W Rio de Janeiro na ceremonii otwarcia odpalony zostanie znicz olimpijski, a cały świat emocjonować się będzie tym wydarzeniem.

Wróćmy jednak do historii. Nowożytne igrzyska po raz pierwszy rozegrano w 1896 roku w Atenach. Właśnie w starożytnej Grecji w 776 roku p.n.e. po raz pierwszy sportowcy rywalizowali w igrzyskach. Wówczas przez dwa miesiące panował pokój, choć zawodnicy konkurowali między sobą tylko przez pięć dni. Pozostały czas był jednak przeznaczony na dotarcie na arenę olimpijskich zmagań i powrót do swoich osad. Ostatnie igrzyska ery starożytnej rozegrano w 393 roku naszej ery, a pamięć o tych wydarzeniach zamarła na piętnaście stuleci.

Zafascynowanie kulturą antyczną w drugiej połowie XIX wieku zaowocowało chęcią wskrzeszenia igrzysk. Podejmowano wiele prób, ale największym orędownikiem tej idei był Pierre De Coubertin - francuski baron, historyk, pedagog oraz działacz sportowy. To właśnie jemu w największej mierze zawdzięczamy powrót do organizacji igrzysk olimpijskich. Właśnie w sporcie widział on metodę wychowania człowieka w duchu pokoju.

Początkowo pomysły Francuza przyjmowano z rezerwą, ale on nie zrażał się niepowodzeniami i zarażał entuzjazmem. W 1888 roku w Paryżu przedstawił swój olimpijski projekt, sukcesywnie działał w federacji francuskich związków sportowych. Decyzję odnośnie wskrzeszenia igrzysk podjęto w 1894 roku, a dwa lata później sportowcy rywalizowali w Atenach - historycznym mieście dla igrzysk olimpijskich. Jedna osoba miała olbrzymi wpływ na sport, choć obecne igrzyska w niczym nie przypominają tych sprzed 120 lat.

ZOBACZ WIDEO Rio: lekkoatleci szlifują formę (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Coubertin w latach 1894-1896 był sekretarzem generalnym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a do 1925 roku pełnił rolę prezydenta tej organizacji. Dzięki jego staraniom od 1915 roku siedziba MKOl znajduje się w Lozannie. Francuski baron jest autorem wielu ideowych podstaw olimpizmu: Karty Olimpijskiej, protokołu czy przeczenia olimpijskiego. Najbardziej znanym olimpijskim symbolem jest flaga olimpijska, która - zgodnie z ideałami Coubertina - symbolizuje pięć kontynentów i różnorodność, jak i jedność ludzi na świecie.

Z biegiem czasu Coubertin wycofał się z działalności w sporcie, wszystko przez problemy finansowe. Francuz zmarł na atak serca podczas spaceru w Genewie, w wieku 75 lat. Zgodnie z jego ostatnią wolą, serce barona zostało pochowane w greckiej Olimpii.

Komentarze (0)