Rio 2016: po słabym starcie koszykarze USA rozbili Wenezuelę

Żadnych szans nie dali koszykarze USA przeciwnikom z Wenezueli. W drugiej kolejce grupy "A" Amerykanie rozbili mistrzów Ameryki Południowej 113:69. Poniedziałkowy mecz w hali Carioca Arena 1 był wyrównany tylko przez kwadrans.

Maciej Kwiatkowski
Po  dwóch meczach w Rio Paul George ma już na koncie 35 punktów i kilka efektownych wsadów AFP / Po dwóch meczach w Rio Paul George ma już na koncie 35 punktów i kilka efektownych wsadów

Koszykarze USA raz jeszcze szybko przezwyciężyli słabszy start i po kilkunastu minutach nie pozostawili wątpliwości kto jest lepszy. Był to już siódmy tego lata mecz Amerykanów i siódmy wygrany różnicą co najmniej 35 punktów. Teraz po trzech meczach z Chinami - w tym jednym w Rio de Janeiro - dwóch meczach z Wenezuelą i po sparingach z Argentyną i Nigerią czas na trudniejszych rywali. Podopieczni Mike'a Krzyzewskiego już w środę zmierzą się z rewelacyjną Australią, a potem z Serbią i Francją.

Wenezuela prowadziła 14:13 i po pierwszej kwarcie niespodziewanie był remis 18:18. W połowie drugiej kwarty Amerykanie mieli już na koncie osiem strat i prowadzili różnicą tylko czterech punktów. Końcówka pierwszej połowy nie pozostawiła jednak złudzeń. Seria 24-4 dała gwiazdom NBA wysokie prowadzenie do przerwy 48:26.

Najwięcej punktów dla USA rzucił Paul George - 20. Inny rezerwowy Jimmy Butler zdobył 17. Kevin Durant dodał 16 punktów, Carmelo Anthony 14, a DeAndre Jordan miał 14 punktów i 11 zbiórek. Najwięcej dla Wenezueli zdobył John Cox - 19.

Zdobywając 14 punktów Anthony (262 punkty) wyprzedził Michaela Jordana (256) na liście najlepszych strzelców USA w historii igrzysk olimpijskich. Przed nim są już tylko David Robinson (270) i LeBron James (273).

Amerykanie wygrali dwa pierwsze mecze w Rio różnicą średnio 50,5 punktów. W środę ich przeciwnikiem będzie niepokonana Australia, która niespodziewanie wygrała już z Francją (87:66) i Serbią (95:80).

USA - Wenezuela 113:69 (18:18, 30:8, 27:25, 38:18)

USA: K.Durant 16 (5 as.), C.Anthony 14, K.Irving 7, D.Cousins 6, K.Thompson 0 - P.George 20 (3x3), J.Butler 17, D.Jordan 14 (9 zb.), D.DeRozan 8, K.Lowry 5 (9 as., 5 zb.), H.Barnes 4, D.Green 2

Wenezuela: J.Cox 19, G.Echenique 18, D.Cubillan 10, W.Graterol 0, J.Vargas 0 - G.Vargas 10 (5 as., 4 prz.), A.Perez 5, H.Guillent 4, M.Ruiz 2, N.Colmenares 1, D.Lewis 0, M.Marriaga 0