Rio 2016. Polscy siatkarze nadal niepokonani. Ćwierćfinał już pewny

W swoim trzecim meczu na igrzyskach olimpijskich Polacy mierzyli się z bardzo trudnym rywalem. W walce o pierwsze miejsce w grupie pokonali Argentynę w trzech setach, z czego ten ostatni był grany bardzo długo na przewagi.

Ola Piskorska
Materiały prasowe / FIVB

Biało-Czerwoni z każdym meczem turnieju olimpijskiego mają poprzeczkę zawieszoną nieco wyżej. Po Egipcie i Iranie przyszedł czas na niespodziewanego lidera grupy B - Argentynę. Wszyscy spodziewali się zaciętego spotkania, którego wynik może zadecydować o tym, kto wygra grupę.

Już od pierwszego gwizdka Polacy pokazali koncentrację, dobre przygotowanie taktyczne i świetną formę fizyczną. Grali doskonale w każdym elemencie i całkowicie zdominowali rywala. Od samego początku błyszczeli wcześniej krytykowani środkowi - Mateusz Bieniek i Karol Kłos - którzy blokowali, atakowali i popisywali się świetnymi zagrywkami. Bardzo dobrze prowadził grę zespołu Grzegorz Łomacz, który z łatwością gubił blok przeciwnika i mocno ułatwiał swoim kolegom zdobywanie punktów atakiem. Podopieczni trenera Stephane'a Antigi bardzo szybko zbudowali sobie przewagę i spokojnie ją utrzymali do końca seta, którego efektownym atakiem zakończył Michał Kubiak.

Druga partia nie różniła się wiele od pierwszej. Polacy z ogromną pewnością siebie zdobywali kolejne punkty. Byli bezbłędni i bardzo skuteczni w ataku, a blokiem i obroną nieustannie powstrzymywali podopiecznych trenera Julio Velasco. W środku seta Bieniek popisał się wspaniałą serią na zagrywce i przewaga Biało-Czerwonych urosła do pięciu punktów. Rywale mieli problemy z przyjęciem polskiego serwisu i rzadko wychodziły im w pełni udane akcje. Nie pomagały ani zmiany ani czasy i mistrzowie świata z łatwością wygrali drugiego seta.

Trzecia odsłona spotkania była nieco bardziej wyrównana. Polacy stracili nieco koncentrację, przestali wywierać presję zagrywką i mieli problemy z zatrzymaniem ataków przeciwnika. Argentyńczycy natomiast rzucili się do boju z większą agresją i determinacją, zaczęli punktować serwisem i blokiem. Pomyłka Mateusza Miki w ataku po prostej dała Albicelestes pierwsze dwupunktowe prowadzenie w meczu (13:11). Jakość gry Biało-Czerwonych mocno spadła i zaczęła się gra punkt za punkt. Nie pomagało to, że Polacy psuli bardzo dużo zagrywek. Coraz mniej skutecznego Mikę zmienił Rafał Buszek i od razu zapunktował blokiem, a potem skończył dwa ataki, ale rozpędzeni Argentyńczycy grali coraz lepiej i coraz pewniej. Zablokowanie Facundo Conte dało goniącym Polakom remis po 22, ale to rywale mieli piłkę setową. Obronił ją mocnym atakiem po bloku Kubiak. Potem przewaga przechodziła z jednej strony na drugą, Polacy też mieli kilka piłek meczowych. W bardzo zaciętej końcówce górą ostatecznie byli Biało-Czerwoni, którzy lepiej wytrzymali wojnę nerwów.

Obie ekipy mają jeszcze do rozegrania dwa mecze fazy grupowej. Polacy w sobotę powalczą z Rosją, a w poniedziałek z Kubą. Niezależnie od wyniku tych spotkań mają już pewny awans do ćwierćfinału, do którego wejdą cztery najlepsze drużyny z grupy.

Polska - Argentyna 3:0 (25:21, 25:19, 37:35)

Polska: Łomacz (2), Kurek (12), Kłos (14), Bieniek (10), Kubiak (10), Mika (9), Zatorski (libero) oraz Drzyzga, Konarski (1), Nowakowski, Buszek (6).

Argentyna: Poglajen (6), Conte (13), Sole (8), Lima (4), Crer (3), De Cecco, Gonzalez A. (libero) oraz Gonzalez D., Gonzalez J. (13), Bruno (4), Palacios (1).