Rio 2016: Angola groźna tylko do przerwy, trzecie zwycięstwo Brazylijek. Dobry występ Quintino

W spotkaniu 4. kolejki grupy A turnieju piłkarek ręcznych podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, reprezentacja Brazylii nie dała większych szans kadrze Angoli, wygrywając 28:24.

Tomasz Rosiński
PAP/EPA / MARIJAN MURAT

Obydwa zespoły przed piątkowym pojedynkiem miały na swoich kontach po 2 zwycięstwa i 1 porażce. Faworytkami konfrontacji były Brazylijki, ale wiadomo było, że prezentujące w czasie IO dobrą formę Angolki postawią rywalkom trudne warunki gry.

Canarinhas chciały od samego początku przejąć kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami i w 5. minucie objęły prowadzenie 3:1. Natomiast ekipa z Afryki spokojnie czekała na swoje okazje, które nadeszły i zostały wykorzystane przez Natalię Bernardo oraz Danielę Carlos. Dzięki tym zawodniczkom angolski zespół odrobił straty z nawiązką (5:3).

Gra była szarpana, gdyż Jessica Quintino i spółka potrafiły doprowadzić do remisu (6:6), by kilka minut później znów przegrywać i to nawet różnicą trzech bramek (10:7). Dopiero około 22. minuty drużyna z Kraju Kawy znacząco ograniczyła liczbę własnych, co przełożyło się na wynik na tablicy świetlnej (11:11), a pierwsza połowa zakończyła się remisem 13:13.

Gospodynie igrzysk wyszły na drugą odsłonę rywalizacji bardzo zmobilizowane, ale do 37. minuty Angola była w stanie dotrzymywać im kroku (16:16). Jednak od tej chwili zdecydowanie przyspieszyły Brazylijki, które w ciągu 300 sekund wypracowały sobie cztery trafienia przewagi, a prym w ofensywie wiodła Fernanda da Silva (16:20).

Reprezentantki Brazylii, niesione żywiołowym dopingiem swoich kibiców, utrzymywały wysoką dyspozycję na tym etapie zawodów i z każdą minutą przybliżały się do cennego triumfu. Na finiszu udanie broniła Barbara Arenhart, zaś podopieczne Mortena Soubaka już nie wypuściły swojej szansy z rąk i zwyciężyły 28:24.

Dobry występ zanotowała znana z gry w polskiej lidze prawoskrzydłowa Quintino, która zdobyła cztery gole (4/5 - 80-procentowa skuteczność).

W ostatniej serii gier Brazylia zagra z Czarnogórą, zaś Angola z Hiszpanią.