Rio 2016: Szwedki już bez szans na drugie miejsce

Francuskie szczypiornistki kontrolowały przebieg meczu i ograły Szwedki 27:25 w grupie B turnieju olimpijskiego piłkarek ręcznych. Reprezentacja z północy Europy tym samym zajmie co najwyżej trzecie miejsce w pierwszej rundzie.

Marcin Górczyński

To nie był dzień Szwedek. Reprezentantki Trzech Koron poza dwoma zrywami w pierwszej połowie oddały pole do popisu Francuzkom. Trójkolorowe wykorzystały szansę i zapewniły sobie drugie miejsce w grupie B.

Emocji było jak na lekarstwo, bo zapędy rywalek dość szybko gasiły szczypiornistki znad Sekwany. Skandynawki przez cały pojedynek wyszły na prowadzenie tylko raz. Szczególnie w drugiej połowie uwidoczniła się dominacja Alexandry Lacrabere i jej koleżanek.

Szwedki swoją grę oparły na dwóch świetnych rozgrywających - Isabelle Gullden i Jaminie Roberts. Duet ten ciągnął reprezentacyjny wózek, ale im dłużej trwał mecz, tym szwedzki parowóz bardziej zwalniał. Zaledwie 58 proc. skuteczności w ataku i brak alternatywy na prawej połówce rozegrania sprawił, że gra reprezentacji Trzech Koron zaczęła być bardzo czytelna. Zabrakło szczególnie trafień Nathalie Hagman. Leworęczna szczypiornistka jedynie 2 z 8 prób zamieniła na bramki.

Atak znacznie lepiej rozkładał się wśród Trójkolorowych. Alexandrę Lacabrerę wspierały Estelle Nze Minko i Laurisa Landre. Przede wszystkim jednak niemal nie zdarzały się przestoje. Odkąd Francuzki w 36 minucie wyszły na prowadzenie 19:14, poczuły krew i nie dały sobie odebrać ważnego zwycięstwa. Triumfatorki spotkania na koniec pozwoliły sobie nawet na moment rozluźnienia, jednak seria trafień Szwedek nie odmieniła losów pojedynku.

W grupie B zwycięstwo zapewniła już sobie Rosja. Za jej plecami niezagrożone Francuzki. Losy dalszych premiowanych awansem miejsc zależą od spotkania Holenderek. Aktualnie trzecia pozycja dla Szwedek

Szwecja - Francja 25:27 (13:15)

Szwecja: Bundsen, Idehn - Tegstedt, Stromberg, Blohm 3, Roberts 8, Sand 2, Ek 1, Torstenson 2, Gullden 5/4, Hagman 2, Wallen, Jacobsen, Jacobsen, Alm 2.