Rio 2016: Burza po zwycięstwie Jasona Kenny'ego

Bardzo kontrowersyjny przebieg miał finał zawodów w keirinie, jednej z konkurencji kolarstwa torowego. Złoty medal wywalczył Brytyjczyk Jason Kenny, choć zdaniem wielu, nawet swoich rodaków, wcześniej powinien zostać zdyskwalifikowany.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Getty Images / Ryan Pierse

W konkurencji kolarstwa torowego keirinie zawodnicy przez pięć i pół okrążenia nie mają prawa wyprzedzić jadącego przed nim na motorowerze mężczyzny. Mogą tu uczynić dopiero po jego zjeździe z toru. Najpierw jednak uczynił to Jason Kenny, co wykazały powtórki. Wyścig został przerwany, jednak sędziowie dopuścili Brytyjczyka do dalszej rywalizacji.

Po wznowieniu walki tym razem motorower wyprzedził Niemiec Joachim Eliers, jednak ponownie nie zdecydowano się wykluczyć kolarza. Ostatecznie wszyscy wzięli udział w ostatecznej rozgrywce, którą wygrał Kenny i sięgnął po złoto. Niemiec dojechał do mety na czwartej pozycji, szóste miejsce zajął Damian Zieliński.

Na Twitterze rozpętała się burza. Dziennikarze, kibice, a także fachowcy nie mają wątpliwości, że zarówno Brytyjczyk jak i Niemiec powinni zostać zdyskwalifikowani. Takie zdanie ma choćby Andrzej Piątek, polski trener, obecny w czasie zawodów w studiu TVP.


Co ciekawe, także wielu rodaków Kenny'ego nie ma wątpliwości, że nie należy mu się złoty medal. Mnóstwo takich właśnie opinii pojawiło się pod wpisem na Twitterze Gary'ego Linekera, byłej gwiazdy angielskiej piłki, który pogratulował swojemu rodakowi złotego medalu olimpijskiego, już drugiego na tych igrzyskach, a piątego w całej karierze.ZOBACZ WIDEO Kontrowersyjny finał keirinu z udziałem Damiana Zielińskiego (źródło TVP) Kontrowersyjny finał keirinu z udziałem Damiana Zielińskiego

Co więcej, w poniedziałek wiele kontrowersji wzbudziła decyzja sędziów wobec innego Brytyjczyka, Marka Cavendisha, który podczas finału konkurencji omnium spowodował upadek dwóch innych kolarzy. Nie został jednak zdyskwalifikowany i zdobył srebrny medal.

Dodajmy, że kilka dni temu sędziowie zdyskwalifikowali z kolei polskie kolarki torowe w jeździe drużynowej na dochodzenie za złamanie jednego z przepisów.

ZOBACZ WIDEO "Policja traktuje nas jak zwierzęta, bo jesteśmy czarni" (źródło TVP)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×