WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Rio 2016: Burza po zwycięstwie Jasona Kenny'ego

Bardzo kontrowersyjny przebieg miał finał zawodów w keirinie, jednej z konkurencji kolarstwa torowego. Złoty medal wywalczył Brytyjczyk Jason Kenny, choć zdaniem wielu, nawet swoich rodaków, wcześniej powinien zostać zdyskwalifikowany.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Getty Images / Ryan Pierse

W konkurencji kolarstwa torowego keirinie zawodnicy przez pięć i pół okrążenia nie mają prawa wyprzedzić jadącego przed nim na motorowerze mężczyzny. Mogą tu uczynić dopiero po jego zjeździe z toru. Najpierw jednak uczynił to Jason Kenny, co wykazały powtórki. Wyścig został przerwany, jednak sędziowie dopuścili Brytyjczyka do dalszej rywalizacji.

Po wznowieniu walki tym razem motorower wyprzedził Niemiec Joachim Eliers, jednak ponownie nie zdecydowano się wykluczyć kolarza. Ostatecznie wszyscy wzięli udział w ostatecznej rozgrywce, którą wygrał Kenny i sięgnął po złoto. Niemiec dojechał do mety na czwartej pozycji, szóste miejsce zajął Damian Zieliński.

Na Twitterze rozpętała się burza. Dziennikarze, kibice, a także fachowcy nie mają wątpliwości, że zarówno Brytyjczyk jak i Niemiec powinni zostać zdyskwalifikowani. Takie zdanie ma choćby Andrzej Piątek, polski trener, obecny w czasie zawodów w studiu TVP.

Co ciekawe, także wielu rodaków Kenny'ego nie ma wątpliwości, że nie należy mu się złoty medal. Mnóstwo takich właśnie opinii pojawiło się pod wpisem na Twitterze Gary'ego Linekera, byłej gwiazdy angielskiej piłki, który pogratulował swojemu rodakowi złotego medalu olimpijskiego, już drugiego na tych igrzyskach, a piątego w całej karierze.

ZOBACZ WIDEO Kontrowersyjny finał keirinu z udziałem Damiana Zielińskiego (źródło TVP) Kontrowersyjny finał keirinu z udziałem Damiana Zielińskiego

Co więcej, w poniedziałek wiele kontrowersji wzbudziła decyzja sędziów wobec innego Brytyjczyka, Marka Cavendisha, który podczas finału konkurencji omnium spowodował upadek dwóch innych kolarzy. Nie został jednak zdyskwalifikowany i zdobył srebrny medal.

Dodajmy, że kilka dni temu sędziowie zdyskwalifikowali z kolei polskie kolarki torowe w jeździe drużynowej na dochodzenie za złamanie jednego z przepisów. 

ZOBACZ WIDEO "Policja traktuje nas jak zwierzęta, bo jesteśmy czarni" (źródło TVP)

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Twitter

Komentarze (19):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Nyctereutes 0
  Nie w rwaniu, tylko w podrzucie. W rwaniu pobił rekord świata. Ponoć w jego próbach sędziowie dopatrzyli się ugiętego łokcia. Ja tego nie widziałem, niemniej Irańczyk miałby srebro, gdyby te 245 kg mu zaliczyli (co powinni wg mnie uczynić). Ogólnie w podnoszeniu ciężarów jest wiele kontrowersji z zaliczaniem prób, były przypadki, gdy zawodnik chodził ze sztangą po pomoście i mu zaliczali, a czasem zmieniali werdykt po 2 minutach, gdy zawodnik już przygotowywał się do wyższego ciężaru i był wywoływany do natychmiastowej powtórki.
  bydziaj Całą lekkoatletyczną reprezentację Rosji nie dopuszczono do Igrzysk (nawet tych czystych i niewinnych!) a na samych igrzyskach trwa w najlepsze show arbitrów ,którzy robia co chcą i decydują o medalach !!! I nic im za te wałki nie grozi. Nie tylko Angol i Niemiec powinni byc wykluczeni ale również Malezyjczyk , który w pierwszym podejściu wyprzedził wspólnie z Keirinem motorower ! Dzisiaj w nocy sędziowie pozbawili medalu Irańczyka w ciężarach nie zaliczając mu wg. mnie i komentatorów udanych prób w rwaniu ! Ale gdyby w ciężarach startowali Angole lub Amerykanie to pewnie oderwanie sztangi od pomostu na 5 cm oceniane byłoby 3 białymi znaczkami ;)))
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • zbigniew przybysz 0
  teraz sędziowie byli na dopingu
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Ewa Malita 0
  miliony telewidzów oglądało jak bardzo sędziowie są skorumpowani i co z TEGO ???
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (16)
Pokaż więcej komentarzy (19)
Pokaż więcej komentarzy (19)
Pokaż więcej komentarzy (19)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×