Rio 2016: falstart faworyta, triumf Clementa na 400 m ppł mężczyzn

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / PAP/EPA/BERND THISSEN
PAP/EPA / PAP/EPA/BERND THISSEN
zdjęcie autora artykułu

Dwukrotny wicemistrz świata Javier Culson nie wziął udziału w walce o medale na 400 m ppł, bowiem popełnił falstart przy pierwszym starcie. W powtórce najlepszy w stawce siedmiu płotkarzy był reprezentant USA Kerron Clement z czasem 47,73.

Tym samym Kerron Clement zdobył swój drugi złoty medal na igrzyskach olimpijskich  na 400 m ppł. Poprzednio Amerykanin cieszył się ze zwycięstwa na stadionie olimpijskim w Pekinie w 2008 roku.

Poziom finałowej rywalizacji był bardzo wysoki. Triumfator Clement z czasem 47,73 pobiegł najszybciej w sezonie. Dodatkowo aż czterech z siedmiu biegaczy w stawce pobiło rekordy kraju. Minimalnie słabszym od Clementa był Mucheru Boniface Tumuti z Kenii, który zdobył srebro. Na najniższym stopniu podium stanął Kubańczyk, biegający w barwach Turcji, Yasmani Copello.

Wynik rywalizacji mógł być jednak inny, gdyby falstartu nie popełnił Javier Culson. Płotkarz z Portoryko nie utrzymał jednak nerwów na wodzy i wystartował zdecydowanie przed sygnałem startera, za co został zdyskwalifikowany.

wyniki finału na 400 m ppł mężczyzn:

miejsce zawodnik kraj czas
1Kerron ClementUSA47,73
2Mucheru Boniface TumutiKenia47,78
3Yasmani CopelloTurcja47,92
4Thomas BarrIrlandia47,97
5Annsert WhyteJamajka48,07
6Rasmus MagiEstonia48,40
7Haron KoechKenia49,09

ZOBACZ WIDEO "Po raz pierwszy komentatorzy z innych telewizji przybijali nam piątki" (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu: