Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Rio 2016. Tomasz Wasilkowski: Łatwo powiedzieć "wyrzucamy", ale...

Były trener będzińskiego MKS-u czuł się zawiedziony występem polskich siatkarzy w ćwierćfinale igrzysk olimpijski, ale jednocześnie apelował o spokój przy podejmowaniu decyzji o przyszłości trenera Antigi.
Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk

- Spodziewałem się trudnego meczu i taki też był, mimo wyniku 0:3. Sercem byłem za Polakami, ale argumenty były po stronie Amerykanów i to dość wyraźne - ocenił Tomasz Wasilkowski, znający doskonale styl pracy siatkarzy USA dzięki stażom trenerskim odbytym w Stanach Zjednoczonych. Reprezentacja Polski już czwarty raz z rzędu zakończyła swój udział w turnieju olimpijskim siatkarzy na ćwierćfinale i nic dziwnego, że wielu kibiców i ekspertów poczuło ogromny zawód, tym bardziej, że Stephane Antiga i jego współpracownicy zapowiadali możliwie najlepsza formę na mecz czterolecia. 

- Trudno, żeby jadąc na igrzyska, nasz sztab szkoleniowy deklarował: będziemy starać się walczyć o każdy następny mecz. Każdy silny zespół chce wygrać w turnieju olimpijskim, mówi o tym głośno i nie widzę w tym żadnego problemu. Sam Michał Kubiak też zapowiadał, że będzie walczył o złoto, nie mówił, ze zadowoli go wyjście z grupy. Poza tym rozmowy z mediami to też jest część budowania drużyny, podczas nich trener pokazuje swoim zawodnikom, jakie cele są postawione przed nimi. Rozumiem w tym wypadku naszych szkoleniowców i uważam, że były podstawy ku temu, by sądzić, że Polacy mogą być w pierwszej czwórce igrzysk. Jestem zawiedziony, ale nie oszukany przez sztab i zawodników. To jest sport, poza tym w tych igrzyskach w wielu dyscyplinach faworyci mają problemy - wyjaśnił młody trener. 

Wciąż nie wiadomo, czy duet trenerski Antiga-Blain wciąż będzie współpracował z polską kadrą. Czy warto dać im raz jeszcze kredyt zaufania? - Na wynik końcowy składa się wiele czynników. Wiem, że kadrę nękały przez cały sezon kontuzje; nic dziwnego, w końcu rozegrała ona naprawdę dużo meczów, by zakwalifikować się do Rio i trzeba było budować wiele "szczytów formy", a to jest niesłychanie trudne. Trzeba na pewno porozmawiać z zawodnikami i ludźmi, którzy byli przy kadrze o tym, co było w niej dobre i złe. Trzeba popatrzeć, jakie są perspektywy rozwoju tej reprezentacji pod kątem dotychczasowej Stephane'a Antigi i Philippe'a Blaina. Łatwo jest powiedzieć: wyrzucamy, zmieniamy. Ale nie chodzi o to, by oceniać trenera kryteriami dobry-zły - przestrzegał były szkoleniowiec MKS-u Będzin. 

Wasilkowski zwrócił też uwagę na kwestię pochopnej i często niesprawiedliwej oceny szkoleniowców: - Jest u nas takie popularne przeświadczenie, że trener z wynikami jest bogiem, a bez wyników - śmieciem. Lozano wygrywał, a potem przegrywał i był różnie traktowany, podobnie Castellani i Anastasi, a teraz Antiga. A przecież nie da się wszystkiego wygrywać, nawet Brazylijczycy nie są w stanie. Natomiast jest coś niepokojącego w tej tendencji, że nowy trener polskiej kadry osiąga wynik w pierwszych sezonach swojej pracy, a potem sukcesów brakuje. Wypada się zastanowić: to jest kwestia trenera, czy czegoś innego? - stwierdził trener, który upatruje wśród medalistów turnieju w Rio kadry Brazylii, Włoch i USA.

ZOBACZ WIDEO "Policja traktuje nas jak zwierzęta, bo jesteśmy czarni" (źródło TVP)

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (1):

 • Ewelina Łubian Zgłoś komentarz
  Może na pierwszym etapie swojej działalności pracuje, trenuje i szkoli przyzwoicie, a potem wie, że jakoś to będzie. I przeważnie ma rację, bo w wielu innych krajach już na etapie
  Czytaj całość
  pierwszej zanaczącej klęski trenera jest zmieniany. U nas czeka się, czeka się, czeka się, czeka się na poprawę. Moim zdaniem trener powienień strać się cały czas, ciągle podczas swojej kadencji. Poza tym mieć tzw. charyzmę, być dla nich ojcem, tak jak był Kazimierz Górski. Na razie nie udało się związkowi zatrudnić podobnego. Jak mówi moja mama: nie o.......pier......, tylko do roboty, Panowie.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×