Rio 2016: Europa w końcu ze złotym medalem w badmintonie po 20 latach przerwy! Carolina Marin mistrzynią olimpijską

W meczu finałowym w grze pojedynczej kobiet w badmintonie podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, rozstawiona z numerem pierwszym Hiszpanka Carolina Marin pokonała w trzech setach zawodniczkę z Indii Pusarlę Venkatę Sindhu, zdobywając złoto.

Tomasz Rosiński
PAP/EPA / PAP/EPA/ESTEBAN BIBA
Finałowy pojedynek dość niespodziewanie rozpoczął się źle dla Marin, która w pierwszej fazie inauguracyjnej partii przeważała, ale później straciła inicjatywę i I odsłona padła łupem indyjskiej badmintonistki do 19.

Taki obrót spraw zmobilizował Hiszpankę do jeszcze cięższej pracy, co przełożyło się na wynik w drugim secie (21:12). W trzeciej części rywalizacji Carolina Marin poszła za ciosem i zwyciężyła 21:15, a całą konfrontację 2:1.

Hiszpanka zdobyła pierwszy od 20 lat złoty medal IO w badmintonie dla Europy, gdyż jedynym do tej pory europejskim badmintonistą, który miał w swoim dorobku olimpijskie złoto był Duńczyk Poul-Erik Hoyer Larsen (Atlanta 1996, gra pojedyncza mężczyzn).

Brązowy krążek przypadł Japonce Nozomi Okuharze (Chinka Xurei Li oddała mecz walkowerem).

Wynik spotkania finałowego w grze pojedynczej kobiet w badmintonie podczas IO 2016:

Carolina Marin (Hiszpania) - Pusarla Venkata Sindhu (Indie) 2:1 (19:21, 21:12, 21:15)

Wynik spotkania o brązowy medal w grze pojedynczej kobiet w badmintonie podczas IO 2016:

Xurei Li (Chiny) - Nozomi Okuhara (Japonia) 0:2 (0:21, 0:21) - walkower