Rio 2016: Oktawia Nowacka nadal liderką w pięcioboju

Oktawia Nowacka nadal pozostaje na czele tabeli po rozegraniu trzeciej konkurencji pięcioboju nowoczesnego podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Anna Bagińska
Anna Bagińska
Trener Andrzej Żółkiewski i Oktawia Nowacka - pięciobój nowoczesny - skoki przez przeszkody WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Trener Andrzej Żółkiewski i Oktawia Nowacka - pięciobój nowoczesny - skoki przez przeszkody

Pięciobój nowoczesny to jedna z najbardziej klasycznych dyscyplin olimpijskich, obecna w programie igrzysk od 1912 roku. Łączy w sobie pięć różnych konkurencji - szermierkę, pływanie, jeździectwo, strzelectwo i bieganie. Za każdą z nich zawodniczki za uzyskany wynik otrzymują punkty, a wygrywa ta z największą ich liczbą po ostatniej konkurencji. Od kilku lat jest to tzw. kombajn, czyli bieg przełajowy na dystansie 3 kilometrów połączony ze strzelaniem.

Trzecią w kolejności konkurencją jest jeździectwo, które potrafi mocno zatrzasnąć końcową klasyfikacją. Zawodniczki startują bowiem na koniach, które są im losowo przydzielane. Przed startem mają 20 minut na zapoznanie się z koniem, na którym będą startować. Pokonują 12 przeszkód w tym jedną podwójną i jedną potrójną na trasie liczącej około 350-450 metrów.

Zawodniczki zaczynają z 300 punktami i za każdą zrzutkę na przeszkodzie odejmuje się jej 7 punktów, za nieposłuszeństwo konia (lub odmowę przez konia skoku) czy upadek z konia 10 punktów. Za każdą sekundę przejazdu po parkurze powyżej regulaminowego czasu, który na tych zawodach wynosi 75 sekund, też odejmuje się punkty. Zawodniczki wypuszczane są na parkur w kolejności zależnej od sumy punktów zdobytych w poprzednich konkurencjach - im większa liczba punktów zdobyta w poprzedniej konkurencji tym zawodnik wypuszczany jest później.

Oktawia Nowacka była liderką po dwóch konkurencjach, stąd startowała na sam koniec. Popełniła jeden błąd i uzyskała 293 punkty, dzięki czemu utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki jazdy konnej:

1. Kate French (Wielka Brytania) 300
2. Sunwoo Kim (Korea Południowa) 300
3. Melanie Mc Cann (Kanada) 300
4. Natalya Coyle (Irlandia) 300
5. Tamara Vega (Meksyk) 300
...
9. Oktawia Nowacka (Polska) 293
...
20. Anna Maliszewska (Polska) 282

Wyniki po trzech konkurencjach pięcioboju nowoczesnego:

1. Oktawia Nowacka (Polska) 847
2. Elodie Clouvel (Francja) 835
3. Melanie Mc Cann (Kanada) 818
4. Chloe Esposito (Australia) 809
5. Qian Chen (Chiny) 809
...
20. Anna Maliszewska (Polska) 762

ZOBACZ WIDEO "Halo, tu Rio": Brazylia oknem wystawowym (źródło TVP)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×