Rio 2016: to nasze najlepsze igrzyska w tym wieku!

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Wzruszona Anita Włodarczyk ze złotym medalem olimpijskim Rio 2016
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Wzruszona Anita Włodarczyk ze złotym medalem olimpijskim Rio 2016
zdjęcie autora artykułu

Reprezentanci Polski w Rio de Janeiro zdobyli już jedenaście medali - dwa złote, trzy srebrne oraz sześć brązowych. Pod względem liczby zdobytych krążków, to nasze najlepsze igrzyska olimpijskie w tym wieku!

Po udanych igrzyskach w Atlancie (17 medali) i Sydney (14 medali), nastał nieco gorszy czas. Biało-Czerwoni w Atenach tylko dziesięć razy stawali na olimpijskim podium. Na dodatek później zapanowała stagnacja - w Pekinie i Londynie również wracaliśmy z 10 krążkami. Różniła się jedynie ich wartość.

Niemniej wspomniane występy nie były spełnieniem oczekiwań. Od naszych reprezentantów oczekiwano nieco lepszego dorobku. W końcu kadra była bardzo liczna, a tylko niektórzy wspinali się na wyżyny swoich umiejętności. W Rio de Janeiro zanosiło się na podobny scenariusz.

Na igrzyskach Polacy zawiedli w wielu dyscyplinach. W pływaniu Biało-Czerwoni byli w tak kiepskiej formie, że osiągnęli właściwie dno. Nie poszło nam też ani w boksie, ani też w podnoszeniu ciężarów, gdzie dodatkowo atmosfera zgęstniała przez wpadki dopingowe z udziałem trzech naszych zawodników.

To jeszcze nie koniec. Poza tym nasi olimpijczycy zawiedli w strzelectwie czy w żeglarstwie, choć w tej drugiej dyscyplinie do samego końca mieliśmy nadzieje na choćby jedno podium.

ZOBACZ WIDEO Finisz wyścigu cross-country i srebro Mai Włoszczowskiej

{"id":"","title":""}

Wśród wielu niepowodzeń znalazło się też kilka sukcesów. Już w pierwszym dniu igrzysk Rafał Majka zdobył brąz w jeździe indywidualnej ze startu wspólnego kolarzy. Potem nastąpił aż siedmiodniowy zastój. Impas przerwały Magdalena Fularczyk i Natalia Madaj, które zdobyły złoto w wioślarstwie.

W kolejnych dniach zmagań poszło nam już zdecydowanie lepiej, co wynikało z faktu, że wystartowały kolejne dyscypliny. Najlepiej poszło nam w kajakarstwie oraz w lekkoatletycznych zmagań.

Na stadionie złoto w kapitalnym stylu zgarnęła Anita Włodarczyk (rzut młotem), srebro zgarnął Piotra Małachowskiego (rzut dyskiem), a brąz Wojciech Nowicki (rzut młotem). Natomiast na olimpijskim akwenie świetnie spisały się Marta Walczykiewicz (srebro), Beata Mikołajczyk i Karolina Naja (brąz) oraz Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus i Monika Ciaciuch (brąz w wioślarstwie).

Nie zabrakło też sporych niespodzianek w naszym wykonaniu. Za taką można uznać brąz Moniki Michalik w zapasach oraz Oktawii Nowackiej w pięcioboju nowoczesnym.

Ostatni medal, dzięki któremu notujemy najlepszy wynik na igrzyskach w tym wieku, wywalczyła Maja Włoszczowska w kolarstwie górskim. 33-letnia Polka powtórzyła tym samym wyczyn z Pekinu, kiedy to również została wicemistrzynią olimpijską.

Możliwe, że to jeszcze nie koniec sukcesów Biało-Czerwonych. W nocy z soboty na niedzielę w konkursie skoku wzwyż wystąpi przecież Kamila Lićwinko. Polka nie jest faworytką do złota, ale jest w gronie kandydatek do podium. Jeśli tylko doświadczona zawodniczka będzie w dobrej dyspozycji, to może powiększyć nasz dorobek medalowy.

Dorobek medalowy Polski na igrzyskach olimpijskich w XXI wieku:

ZłoteSrebrneBrązoweLiczba medali
Rio 201623611
Pekin 200845110
Ateny 200432510
Londyn 201222610

ZOBACZ WIDEO "Halo, tu Rio": Brazylia oknem wystawowym (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu: