Ewa Durska zdobyła złoto na igrzyskach paraolimpijskich i pobiła rekord świata!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Mark Kolbe  / Rio 2016
Getty Images / Mark Kolbe / Rio 2016

Ewa Durska spisała się rewelacyjnie i wygrała konkurs pchnięcia kulą na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Polka po raz trzeci w karierze zdobyła złoto, a na dodatek ustanowiła nowy rekord świata.

Ewa Durska stawała już na najwyższym stopniu podium na igrzyskach paraolimpijskich w Sydney w 2000 roku oraz przed czterema laty w Londynie. Teraz dołożyła trzecie złoto, potwierdzając ogromne umiejętności.

W Rio de Janeiro Polka była bezkonkurencyjna. Zawodniczka z Nowogardu w najlepszej próbie w pchnięciu kulą w kategorii F20 (osoby z niepełnosprawnością intelektualną) uzyskała 13.94 m. Ten rezultat wystarczył nie tylko do zwycięstwa w konkursie, ale od tej chwili jest też nowym rekordem świata. Co ciekawe, poprzedni również należał do niej.

Durska wyprzedziła Ukrainkę Anastasię Mysnyk o 70 centymetrów, a Brytyjka Sabrina Fortune przegrała z naszą reprezentantką dokładnie o metr.

To pierwsze złoto na igrzyskach olimpijskich dla Polski. Wcześniej Biało-Czerwoni wywalczyli w Rio trzy srebrne medale. W klasyfikacji medalowej zajmujemy aktualnie 19. miejsce.

{"id":"","title":""}