W tym artykule dowiesz się o:
Anita Włodarczyk i Joanna Fiodorow w finale rzutu młotem
- Jeśli Anita Włodarczyk nie zdobędzie złota na IO, wówczas wrócę do Polski z Rio na pieszo - zapowiedział Włodzimierz Szaranowicz. Komentator Telewizji Polskiej może odetchnąć z ulgą. Nic nie wskazuje na to, by aktualna mistrzyni świata i Europy nie przywiozła z Brazylii złota. W eliminacjach Polka już w pierwszym rzucie osiągnęła minimum kwalifikacyjne (72 metry), uzyskując 76,93 m Włodarczyk jest w wielkiej formie i tylko splot niekorzystnych wydarzeń mógłby odebrać zawodniczce Skry Warszawa złoto. Co więcej kibice mogą po cichu marzyć nawet o dwóch medalach dla Polski w rzucie młotem. W eliminacjach wysokie czwarte miejsce zajęła Joanna Fiodorow (71,77 m). W finale zabraknie natomiast Malwiny Kopron (15. lokata - 69,69 m).
Angelika Cichocka, Sofia Ennaoui i Danuta Urbanik w półfinale na 1500 metrów Rafał Omelko w półfinale na 400 metrów Ewa Swoboda w półfinale na 100 metrów
Pierwsza lekkoatletyczna sesja wieczorna na stadionie olimpijskim w Rio de Janeiro należała do polskich lekkoatletów. Jako pierwsze z Biało-Czerwonych na bieżni pojawiły się zawodniczki specjalizujące się na 1500 metrów. Kibice znad Wisły na tym dystansie liczą przede wszystkim na Angelikę Cichocką. Aktualna mistrzyni Europy miała problemy w swoim biegu eliminacyjnym, ale ostatecznie - podobnie jak Sofia Ennaoui - znalazła się w czołowej szóstce, które miała pewny awans. Z kolei Danuta Urbanik nie była w pierwszej szóstce swojego biegu, ale awansowała do 1/2 finału jako szczęśliwa przegrana.
ZOBACZ WIDEO "Halo, tu Rio": twarze Rio de Janeiro (źródło TVP)
{"id":"","title":"","signature":""}
W ostatnim, siódmym biegu eliminacyjnym na 400 m wystąpił Rafał Omelko. W swoim biegu Polak, srebrny medalista ME w Amsterdamie w sztafecie, był piąty i awansował do półfinału z czasem jako szczęśliwy przegrany. Świetnie w kwalifikacjach na 100 m zaprezentowała się Ewa Swoboda. Wicemistrzyni świata juniorek zajęła drugie miejsce w swoim biegu i awansowała do półfinału. W tej fazie rywalizacji zabraknie natomiast Mariki Popowicz.
Polscy kolarze torowi poniżej oczekiwań
Najwięksi optymiści w Polsce wierzyli, że w piątkowy wieczór dorobek medalowy Biało-Czerwonych powiększy się o kolejny krążek. Na torze kolarskim o miejsce na podium w indywidualnym sprincie miał powalczyć Damian Zieliński. W 2016 roku przed IO w Rio de Janeiro w tej konkurencji Polak zajął czwarte miejsce na MŚ w Londynie. W Brazylii 35-latek był jednak daleki od swojej optymalnej dyspozycji. Zieliński wraz z drugim naszym reprezentantem Rafałem Sarneckim odpadli w 1/16 finału i nie wykorzystali szansy na awans do ćwierćfinału z repasaży.
Na torze, mimo nieudanego występu Polaków, nie zabrakło emocji. W drużynowym wyścigu mężczyzn na dochodzeniem (4 km) po złoto sięgnęli Brytyjczycy, którzy ustanowili fenomenalny rekord świata (3:50.265). Dla triumfatorów świetną pracę wykonał triumfator Tour de France 2012 Bradley Wiggins, który dał mocną zmianę na ostatnich kilkuset metrach.
rekord świata w dwuboju męskim w podnoszeniu ciężarów (Kianoush Rostami)
W piątkowe popołudnie w polskim środowisku sportowym mówiło się przede wszystkim o wykryciu w organizmie Adriana Zielińskiego zbyt dużej ilości nandrolonu. Mówiąc prościej - Polak został przyłapany na dopingu i nie będzie mógł wystąpić w sobotę w dwuboju w kategorii do 94 kg. Ci kibice, którzy mimo nieprzychylnej atmosfery wokół polskich sztangistów, postanowili obejrzeć finał dwuboju sztangistów do 85 kg, na pewno nie żałowali. Zawodnicy stoczyli pasjonujący bój o złoto. Srebrny medalista Tao Tian zarówno w rwaniu jak i podrzucie zaliczył po jednej skutecznej próbie dopiero w trzecim podejściu, a mimo to stanął na drugim stopniu podium! Triumfował faworyt Irańczyk Kianoush Rostami z wynikiem 396 kg, co jest nowym rekordem świata.
Drugi złoty medal na igrzyskach olimpijskich dla Rafaela Nadala
Piątek był udanym dniem dla Hiszpana. Najpierw Nadal awansował do półfinału turnieju singlowego, pokonując w 1/4 finału Brazylijczyka Thomaza Bellucciego 2:1 (2:6, 6:4, 6:2). Kilka godzin później tenisista z Majorki świętował swój drugi złoty medal olimpijski. W Pekinie w 2008 roku dziewięciokrotny triumfator Roland Garossa sięgnął po najcenniejszy krążek w singlu, a osiem lat później cieszył się z wiktorii w deblu. Nadal razem z Feliciano Lopezem pokonali w meczu o najwyższy stopień podium reprezentantów Rumunii Florina Mergee i Horie Tecau 2:1 (6:2, 3:6, 6:4). Po takim sukcesie, Hiszpan podbudowany mentalnie przystąpi do półfinału singla, w którym zmierzy się z Argentyńczykiem Juanem Martinem del Potro.
Michaela Phelpsa "tylko" ze srebrem na 100 m stylem motylkowym mężczyzn
W piątkową noc czasu polskiego reprezentant USA nie zdobył swojego 23 złotego medalu na igrzyskach olimpijskich. W finale na 100 m stylem motylkowym Phelps finiszował drugi, dość znacznie przegrywając z reprezentantem Singapuru Josephem Schoolingiem. Wyścig przejdzie jednak do historii ze względu, że na drugim stopniu podium z Phelpsem stanęło jeszcze dwóch innych pływaków. Taki sam czas jak Amerykanin uzyskali reprezentant RPA Chad Guy Bertrand Le Clos i Węgier Laszlo Cseh.