Polki mistrzyniami Europy! Historyczny tytuł wywalczony w Krakowie

Reprezentacja Polski kobiet wywalczyła tytuł mistrzyń Europy w rugby siedmiosobowym! To pierwsze, historyczne złoto dla naszego kraju. Biało-Czerwone, które przed tygodniem wygrały pierwszy turniej w Lizbonie, w Krakowie przypieczętowały swój sukces.

 Redakcja
Redakcja
reprezentacja Polski Materiały prasowe / Rugby Europe / Na zdjęciu: reprezentacja Polski
Polki awansowały do finału pokonując Szkotki. Dzięki temu - i triumfowi w Portugalii przed tygodniem - zapewniły sobie tytuł mistrzyń Europy, ponieważ do klasyfikacji generalnej liczyła się łączna suma punktów zdobywa w turniejach w Krakowie i w Lizbonie. Po sobotnich meczach, reprezentacja Polski kobiet jednego z medali była już pewna, jednak otwarta pozostawała kwestia jakiego będzie koloru.

Półfinał niemal jak finał

Biało-Czerwone w półfinale mierzyły się ze Szkocją i wygrana zapewniała im już triumf w końcowej klasyfikacji, niezależnie od tego, jak ułożyłby się finał. W przypadku porażki podopieczne Janusza Urbanowicza nadal nie traciły szans na złoto, ale w takiej sytuacji musiałyby zająć trzecią lokatę i liczyć na porażkę Szkotek w finale. Wówczas o ostatecznej kolejności decydowałyby małe punkty, co pozwalało nam podtrzymać mistrzowskie nadzieje.

Jednak Polki nie zamierzały liczyć na matematykę i zapowiadały walkę o wygraną w półfinale, szczególnie, że tydzień wcześniej, w Lizbonie znalazły receptę na zespół Szkocji i po emocjonującej końcówce i przyłożeniu w ostatniej akcji Julianny Schuster sięgnęły po historyczny triumf w turnieju rangi mistrzostw Europy.

ZOBACZ WIDEO: Tyle zarabiają ratownicy wodni. Dziennikarz WP ujawnia kwotę

W Krakowie, od początku spotkania trwała niezwykle zacięta walka, a obie drużyny nie zamierzały odpuszczać nawet na krok. Cierpliwa gra Polek i bardzo dobre zachowanie Anny Klichowskiej pozwoliły jednak wyprowadzić Sylwię Witkowską na dobra pozycję, a ta ruszyła szeroko i wbiegła na pole punktowe, zdobywając pierwsze przyłożenie dla naszej drużyny. Dwa punkty po podwyższeniu dołożyła Karolina Jaszczyszyn i Biało-Czerwone prowadziły 7:0.

Kolejne minuty to potężny napór naszych rywalek, które ruszyły do odrabiania strat. Jednak niezwykle zdeterminowana obrona polskiego zespołu zdołała przetrwać tę nawałnicę i do przerwy utrzymała skromne prowadzenie.

Historyczny sukces

Po zmianie stron zawodniczki z Wysp Brytyjskich nadal atakowały, ale nasza drużyna broniła się dzielnie, czekając na swoją okazję. I ta nadeszła. Karolina Jaszczyszyn w pewnym momencie zdecydowała się na długie, płaskie kopnięcie za linię obrony rywalek, a do piłki popędziła Natalia Pamięta, łapiąc ją jeszcze przed linią pola punktowego i przykładając kolejne punkty dla Polski! Po podwyższeniu kapitan Biało-Czerwonych zrobiło się 14:0 i wygrana była już tylko o krok.

Choć Szkotki nie rezygnowały, to Polki nie zamierzały wypuszczać już historycznej szansy i do samego końca nie pozwoliły rywalkom na choćby zbliżenie się do ich pola punktowego. Kiedy wybrzmiał końcowy gwizdek w naszej ekipie nastąpił szał radości, bo ta wygrana oznaczał, że Biało-Czerwone zapewniły sobie pierwszy w historii naszego kraju złoty medal mistrzostw Europy! To sukces tak wielki, jak serca i wola walki dziewczyn, które po ten tytuł sięgnęły.

Przed Polkami w niedzielę jeszcze finałowe spotkanie z Irlandią, która dość łatwo rozprawiła się w półfinale z Hiszpanią, wygrywając 26:0. Mecz zaplanowano na 16:15. Transmisja na antenie TVP Sport.

Informacja prasowa Polskiego Związku Rugby

Fantastyczny triumf Polek, Fantastyczny triumf Polek, historyczne zwycięstwo w Lizbonie
Mateusz Polakiewicz: Trzeba myśleć o wygranej i do niej dążyć

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×