Fantastyczny konkurs Pawła Fajdka! Polak z rekordem obiektu

Paweł Fajdek rewelacyjnie spisał się podczas konkursu rzutu młotem na mityngu Paavo Nurmi Games 2017. Polak w najlepszej próbie uzyskał 82.40m i ustanowił nowy rekord stadionu w Turku.

Patryk Kurkowski
Paweł Fajdek został mistrzem świata PAP/EPA / OLEF KRAAK / Paweł Fajdek został mistrzem świata

W tak wysokiej dyspozycji Paweł Fajdek długo nie był. Mistrz świata wprost zdeklasował przeciwników. Już w pierwszej próbie Polak zapewnił sobie zwycięstwo, rzucając młot na odległość 81.85 m. Żaden inny uczestnik mityngu nie zdołał się choćby zbliżyć do granicy 80 metrów.

W kolejnych próbach Fajdek wypadł nieco gorzej, ale na sam koniec pokazał klasę, osiągając wynik 82.40m. To jego najlepszy rzut w tym roku, a w ubiegłym tylko raz na otwartym stadionie spisał się lepiej - w Warszawie podczas mityngu Kamili Skolimowskiej.

Mało tego, doświadczony młociarz ustanowił nowy rekord obiektu w Turku. Poprzedni miał już... 33 lata i wynosił 80.88 m. Tyle w czerwcu 1984 roku rzucił na tym stadionie Fin Juha Tiainen, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Los Angeles.

Drugie miejsce w konkursie zajął Wojciech Nowicki, który nie błysnął jednak formą. Nasz reprezentant w najlepszej próbie uzyskał 76.71 m.

W biegu na 800 metrów kobiet nieźle spisała się Sofia Ennaoui. 21-letnia zawodniczka zajęła drugie miejsce z czasem 2.02:20. Zwyciężyła reprezentantka Ukraina Olha Liakowa, która wyprzedziła Polkę o ponad 0,5 sekundy.

Powodów do zadowolenia nie miał Paweł Wojciechowski. Doświadczony tyczkarz w Finlandii wypadł przeciętnie. 28-letni zawodnik rozpoczął udział w Paavo Nurmi Games 2017 od wysokości 4.46m i.. na niej zakończył swój udział. W trzeciej próbie Polak wygrał z poprzeczką, ale później nie poprawił już tego rezultatu. Triumfował Valentin Lavillenie, młodszy brat Renauda Lavillenie. Obaj uzyskali tę samą wysokość - 4.61m.

Na stadionie w Turku wystąpiła również Ewa Swoboda. Utalentowana sprinterka pewnie awansowała do finału biegu na 100 metrów kobiet, a w nim zajęła trzecie miejsce. Wyraźnie najlepsza była Niemka Rebekka Haase. Na szóstej pozycji uplasowała się Anna Kiełbasińska.