Natalia Maliszewska mistrzynią Europy w short tracku na 500 metrów!

Natalia Maliszewska zdobyła złoty medal w rywalizacji na 500 metrów podczas mistrzostw Europy 2019 w short tracku w Dordrechcie!

Piotr Ziemka
Natalia Maliszewska Newspix / Rafal Oleksiewicz / PressFocus / Na zdjęciu: Natalia Maliszewska
23-letnia Polka wygrała pierwszy ćwierćfinał z czasem 43.487. Drugie miejsce zajęła Yara van Kerkhof (43.590). Lepszy rezultat od liderki klasyfikacji łącznej Pucharu Świata na 500 metrów w tej fazie uzyskała jedynie Lara van Ruijven (43.356).

W półfinale Natalia Maliszewska również wystartowała z pierwszego toru i prowadziła od początku do końca. Zwyciężyła z czasem 43.620. Druga była Suzanne Schulting (43.637). Z pierwszego wyścigu półfinałowego do rywalizacji o medale awansowały van Ruijven (43.454) oraz Włoszka Martina Valcepina (43.991).

W finale van Ruijven ruszała z pierwszego toru, a Maliszewska - z drugiego. Początkowo prowadziła Holenderka, ale w dwudziestej sekundzie Polka znalazła się na czele i utrzymała przodownictwo do końca. Wygrała z świetnym wynikiem 42.842. Na drugim stopniu podium stanęła Valcepina. Włoszce zmierzono 43.241 Jako trzecia minęła metę van Ruijven (43.507), a czwarta - Schulting (51.131).

Maliszewska w 2018 roku wygrała zawody Pucharu Świata w Calgary oraz Salt Lake City i zdobyła srebro mistrzostw świata.

Schulting wygrała wcześniej pierwszy finał europejskiego czempionatu 2019 - 1500 metrów przejechała w 2:29.181. Na drugim stopniu podium stanęła Elise Christie z Wielkiej Brytanii (2:29.416). Trzecia była Rosjanka Sofia Proswirnowa (2:29.706).
Brąz dla Rosji również na 1500 metrów wśród mężczyzn. Jako trzeci minął metę bowiem Siemion Jelistratow (2:13.740). Dublet ustrzelili reprezentanci Węgier: Shaolin Sandor Liu (2:13.579) i Shaoang Liu (2:13.665). Bracia zakwalifikowali się do finału także na 500 metrów i też zajęli dwie czołowe pozycje. Tym razem wszystkich pokonał Shaoang Liu (41.120), a Shaolin Sandor Liu otrzymał srebro (41.202). W tej konkurencji również brąz wywalczył Rosjanin - Paweł Sitnikow (41.338).

Maliszewska w zmaganiach na 1500 metrów została sklasyfikowana na dwunastej pozycji. Dziewiętnasta była natomiast Nikola Mazur. W niedzielę odbędzie się rywalizacja na kilometr oraz finałowe wyścigi sztafet.

Czy Natalia Maliszewska awansuje do półfinału mistrzostw Europy 2019 na 1000 metrów?