WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Prezydent uhonorował mistrzów świata

Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył złotych medalistów tegorocznych MŚ w Polsce oraz triumfatorów czempionatu z Meksyku w 1974 roku na uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Dominika Baran
Dominika Baran

Dokładnie 40 lat po historycznym triumfie polskich siatkarzy na Mistrzostwach Świata w Meksyku, Prezydent Polski Bronisław Komorowski gościł w Pałacu Prezydenckim zawodników złotej drużyny Huberta Jerzego Wagnera oraz zwycięzców tegorocznego czempionatu.

Postanowieniem Prezydenta RP odznaczenia otrzymali: Krzysztof Ignaczak, Michał Winiarski, Mariusz Wlazły, Paweł Zagumny (Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski), Fabian Drzyzga, Karol Kłos, Mateusz Mika, Andrzej Wrona oraz Paweł Zatorski (Złoty Krzyż Zasługi). Pozostali zawodnicy, który wywalczyli mistrzostwo, nie mogli stawić się w Warszawie ze względów logistycznych.


Za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego sportu wyróżnieni zostali trenerzy Stephane Antiga oraz Philippe Blain, a także prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski i wiceprezes Artur Popko.

Odznaczenia otrzymali także pozostali członkowie sztabu: Jan Sokal, Mariusz Szyszko, Andrzej Wołkowycki, Hubert Tomaszewski, Paweł Brandt, Wojciech Janas, Oskar Kaczmarczyk, Robert Kaźmierczak i Tomasz Pieczko.

Złoci medaliści MŚ 1974 z Meksyku otrzymali zaś pamiątkowe albumy "25 lat Wolnej Polski". Wśród wyróżnionych obecni byli: Ryszard Bosek, Barbara Gawłowska (żona Wiesława Gawłowskiego), Stanisław Gościniak, Marek Karbarz, Włodzimierz Sadalski, Edward Skorek, Grzegorz Wagner (syn Huberta Wagnera), Andrzej Warych i Tomasz Wójtowicz.

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował siatkarzom i kibicom: - Czasami przypominam o tym, że to jest wielki przywilej, gdy dziękuje się w imieniu nie tylko swoim, ale i całej Polski. Przywilej ten staje się dzisiaj rzeczywistością. Dziękuję w imieniu wszystkich, którzy mieli chwilę satysfakcji, dumy z biało-czerwonych i  Mazurka Dąbrowskiego. Chcę podziękować wszystkim: zawodnikom i innym, którzy się przyczynili do tego sukcesu, trenerom, szefowi związku, wszystkim, którzy tworzyli zespół - powiedział Bronisław Komorowski.

- Cieszę się, że możemy przypomnieć zwycięstwo sprzed, niemal równo, 40 lat. To dobra okazja, by powiedzieć, że tak, jak cieszy każde zwycięstwo, tak jest jakaś szczególna waga sukcesów zespołowych. Są nam one szczególnie potrzebne. Budują bowiem umiejętność grania razem, lojalnie, na sukces całości, budują zrozumienie - dodał.

- Chciałbym pogratulować kibicom, którzy przeżyli niebywałą chwilę. Wszyscy byli pod wrażeniem sposobu przeżywania tych chwil, piękne kibicowanie, zachowanie godne upowszechnienia. Mistrzostwa Europy w 2017 roku to szansa na utrwalenie pozycji w siatkówce, ale także szansa na utrwalenie dobrych zwyczajów i pięknego sposobu przeżywania sukcesów. Życzę Wam sukcesów w każdym z tych obszarów. Pokazaliście piękną twarz polskiego sportu. Scenografia tego widowiska pozostanie w pamięci. Serdecznie dziękuję i gratuluję - zakończył.

Prezydent Komorowski osobiście kibicował siatkarzom podczas MŚ w Polsce Prezydent Komorowski osobiście kibicował siatkarzom podczas MŚ w Polsce
W imieniu drużyny siatkarzy głos zabrał kapitan złotej drużyny, Michał Winiarski: - Serdecznie dziękujemy Panu Prezydentowi za zaproszenia i odznaczenia. Jest nam niezmiernie miło, że uczestniczył w mistrzostwach jako kibic, był na dwóch meczach i chyba przynosi szczęście. Dziękujemy kibicom, którzy byli z nami i nas wspierali. Jeżeli my jesteśmy mistrzami świata, to oni co najmniej mistrzami galaktyki. Dzisiejsza data nie jest przypadkowa. Mamy marzenia, by pójść w ślady tych mistrzów z 1974 roku. Po tym, co się stało, wiemy, że to może się udać - powiedział Winiarski.

Kilka słów dodał także prezes Przedpełski: - Miałem przygotowaną przemowę, ale pan prezydent powiedział wszystko to, co chciałem powiedzieć. Bardzo dziękuję za te słowa. Zdobyliśmy ten tytuł wszyscy razem, stworzyliśmy drużynę, a ta atmosfera jest bardzo ważna. Z czystym sumieniem mówiłem na plenum CEV, że jesteśmy w stanie zrobić mistrzostwa Europy. Jesteśmy innym narodem niż kiedyś, wesołym, dobrze zorganizowanym. Jesteśmy dumni z tej atmosfery, pokazaliśmy całemu światu, że można. To była dobra robota - zakończył Przedpełski.

W podziękowaniu siatkarze przekazali Prezydentowi Komorowskiemu pamiątkowy medal XVIII medal MŚ Polska 2014.

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (22):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • TeKaGie 1
  Drogi Wisloku.
  Po pierwsze, dziękuję za pozwolenie na pisanie, co chcę.
  Po drugie, Apator Fan napisał o pseudopatriotach, ale nigdzie nie napisał, że wszyscy z RN nimi są - to Twoja interpretacja i to Ty swoją znajomą od razu wrzuciłeś do tej grupy, a nie on... Od tego zaczął się mój protest wobec Twoich słów.
  I nigdzie nie napisałem, że wkładasz Apator Fanowi jakieś słowa - kolejna nadinterpretacja? Nie warto.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • wislok 6
  Claidh możesez pisać co chcesz, po prostu napisałem szczerze,,że nie jestem zainteresowany. Nie wkładam Apatorowi żadnych słów, napisał o pseudopatriotach napisał. Ja się nie zgadzam z jego opinią, uważam,że uraża nią wiele osób.
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Claidh 1
  Drogi Wisloku.
  Tak się składa, że tamtą rozmowę czytałem i nadal twierdzę, że przedstawiona przeze mnie interpretacja jest całkiem możliwa. A jak z powodu faktu, iż przeprowadziłeś rozmowę z ApatorFanem (dosyć emocjonalną), stawia Cię w pozycji, z której z góry odrzucasz danie szansy czyjemuś spojrzeniu na sprawę, w dodatku otwarcie przyznając, iż nie interesuje Cię jej zdanie, to nie dziw się, iż Twoja postawa może nosić znamiona arogancji. W każdym razie widzę, iż tylko niektórzy mają tu prawo wygłaszać stwierdzenia na temat tego, co inni myślą i według Ciebie ja do nich nie należę, w przeciwieństwie do Ciebie (wszak nie powstrzymujesz się przed twierdzeniem, iż wiesz, co ApatorFan miał na myśli pisząc o członkach RN). Blok przyjmuję ze spokojem, nie czując się w żadnym wypadku na tyle ważny, abyś mógł negatywnie wpłynąć na moje samopoczucie.
  PS. Piszesz o szacunku wobec mnie, a traktujesz mnie i siebie inną miarą - dlatego nie ustaję w zapytaniu, czy naprawdę chciale właśnie to i właśnie w taki sposób napisać.
  ...
  Gorąco pozdrawiam i życzę powodzenia, przepraszając za moje najwyraźniej zbyt twarde dla Ciebie słowa :D
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (19)
Pokaż więcej komentarzy (22)
Pokaż więcej komentarzy (22)
Pokaż więcej komentarzy (22)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×