Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Prezydent uhonorował mistrzów świata

Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył złotych medalistów tegorocznych MŚ w Polsce oraz triumfatorów czempionatu z Meksyku w 1974 roku na uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Dominika Baran
Dominika Baran

Dokładnie 40 lat po historycznym triumfie polskich siatkarzy na Mistrzostwach Świata w Meksyku, Prezydent Polski Bronisław Komorowski gościł w Pałacu Prezydenckim zawodników złotej drużyny Huberta Jerzego Wagnera oraz zwycięzców tegorocznego czempionatu.

Postanowieniem Prezydenta RP odznaczenia otrzymali: Krzysztof Ignaczak, Michał Winiarski, Mariusz Wlazły, Paweł Zagumny (Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski), Fabian Drzyzga, Karol Kłos, Mateusz Mika, Andrzej Wrona oraz Paweł Zatorski (Złoty Krzyż Zasługi). Pozostali zawodnicy, który wywalczyli mistrzostwo, nie mogli stawić się w Warszawie ze względów logistycznych.
Za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego sportu wyróżnieni zostali trenerzy Stephane Antiga oraz Philippe Blain, a także prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski i wiceprezes Artur Popko.

Odznaczenia otrzymali także pozostali członkowie sztabu: Jan Sokal, Mariusz Szyszko, Andrzej Wołkowycki, Hubert Tomaszewski, Paweł Brandt, Wojciech Janas, Oskar Kaczmarczyk, Robert Kaźmierczak i Tomasz Pieczko.

Złoci medaliści MŚ 1974 z Meksyku otrzymali zaś pamiątkowe albumy "25 lat Wolnej Polski". Wśród wyróżnionych obecni byli: Ryszard Bosek, Barbara Gawłowska (żona Wiesława Gawłowskiego), Stanisław Gościniak, Marek Karbarz, Włodzimierz Sadalski, Edward Skorek, Grzegorz Wagner (syn Huberta Wagnera), Andrzej Warych i Tomasz Wójtowicz.

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował siatkarzom i kibicom: - Czasami przypominam o tym, że to jest wielki przywilej, gdy dziękuje się w imieniu nie tylko swoim, ale i całej Polski. Przywilej ten staje się dzisiaj rzeczywistością. Dziękuję w imieniu wszystkich, którzy mieli chwilę satysfakcji, dumy z biało-czerwonych i  Mazurka Dąbrowskiego. Chcę podziękować wszystkim: zawodnikom i innym, którzy się przyczynili do tego sukcesu, trenerom, szefowi związku, wszystkim, którzy tworzyli zespół - powiedział Bronisław Komorowski.

- Cieszę się, że możemy przypomnieć zwycięstwo sprzed, niemal równo, 40 lat. To dobra okazja, by powiedzieć, że tak, jak cieszy każde zwycięstwo, tak jest jakaś szczególna waga sukcesów zespołowych. Są nam one szczególnie potrzebne. Budują bowiem umiejętność grania razem, lojalnie, na sukces całości, budują zrozumienie - dodał.

- Chciałbym pogratulować kibicom, którzy przeżyli niebywałą chwilę. Wszyscy byli pod wrażeniem sposobu przeżywania tych chwil, piękne kibicowanie, zachowanie godne upowszechnienia. Mistrzostwa Europy w 2017 roku to szansa na utrwalenie pozycji w siatkówce, ale także szansa na utrwalenie dobrych zwyczajów i pięknego sposobu przeżywania sukcesów. Życzę Wam sukcesów w każdym z tych obszarów. Pokazaliście piękną twarz polskiego sportu. Scenografia tego widowiska pozostanie w pamięci. Serdecznie dziękuję i gratuluję - zakończył.
Prezydent Komorowski osobiście kibicował siatkarzom podczas MŚ w Polsce Prezydent Komorowski osobiście kibicował siatkarzom podczas MŚ w Polsce
W imieniu drużyny siatkarzy głos zabrał kapitan złotej drużyny, Michał Winiarski: - Serdecznie dziękujemy Panu Prezydentowi za zaproszenia i odznaczenia. Jest nam niezmiernie miło, że uczestniczył w mistrzostwach jako kibic, był na dwóch meczach i chyba przynosi szczęście. Dziękujemy kibicom, którzy byli z nami i nas wspierali. Jeżeli my jesteśmy mistrzami świata, to oni co najmniej mistrzami galaktyki. Dzisiejsza data nie jest przypadkowa. Mamy marzenia, by pójść w ślady tych mistrzów z 1974 roku. Po tym, co się stało, wiemy, że to może się udać - powiedział Winiarski.

Kilka słów dodał także prezes Przedpełski: - Miałem przygotowaną przemowę, ale pan prezydent powiedział wszystko to, co chciałem powiedzieć. Bardzo dziękuję za te słowa. Zdobyliśmy ten tytuł wszyscy razem, stworzyliśmy drużynę, a ta atmosfera jest bardzo ważna. Z czystym sumieniem mówiłem na plenum CEV, że jesteśmy w stanie zrobić mistrzostwa Europy. Jesteśmy innym narodem niż kiedyś, wesołym, dobrze zorganizowanym. Jesteśmy dumni z tej atmosfery, pokazaliśmy całemu światu, że można. To była dobra robota - zakończył Przedpełski.

W podziękowaniu siatkarze przekazali Prezydentowi Komorowskiemu pamiątkowy medal XVIII medal MŚ Polska 2014.


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (50)
 • wislok Zgłoś komentarz
  Claidh możesez pisać co chcesz, po prostu napisałem szczerze,,że nie jestem zainteresowany. Nie wkładam Apatorowi żadnych słów, napisał o pseudopatriotach napisał. Ja się nie zgadzam
  Czytaj całość
  z jego opinią, uważam,że uraża nią wiele osób.
  • stary kibic Zgłoś komentarz
   Jak widać tak się składa, że jednak idea oddzielenia sportu od polityki jest kolejną utopią. Politycy nie mogą żyć bez PR-u, a sportowcy bez związkowych pieniędzy, nadawanych przez
   Czytaj całość
   polityków. Co do dojrzałości - jaka polityka, taka dojrzałość - jacy politycy, takie opinie i komentarze. To samo dotyczy sportowców. Trudno się nie zgodzić, że kibice to też elektorat..
   • Anna Dudek Zgłoś komentarz
    Tak naprawde moze mnie nie obchodzic co dzieje sie w Polsce bo od dawna tam nie mieszkam ale ,,serce mi krwawi,, jak widze to wszystko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • Anna Dudek Zgłoś komentarz
     Przepraszam za poprzednia pisownie! Mialo byc swinstwa!!!
     • Anna Dudek Zgłoś komentarz
      Zaplacisz za swoje ,,Swisnstwa,,!!!!!
      • Anna Dudek Zgłoś komentarz
       Mieszkamy daleko stad I Ty jestes jedna z przyczyn tego, ze tak jest!!!! Zaplacisz za swoje ,,swinstwa,, wczesniej czy pozniej .....albo Twoja rodzina!!!!!!!
       • Anna Dudek Zgłoś komentarz
        Jestes totalnym nieudacznikiem p.Komorowski!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
        • Anna Dudek Zgłoś komentarz
         Przede wszystkim gratulacje dla siatkarzy!!!! Fajnie, ze Komorowski jakos to docenil choc nie bez swojego iteresu!!! Fuck You Komorowski!!!!!!!!!!!!!!!!!
         • ares87 Zgłoś komentarz
          Nie ma to jak lans na sukcesie.
          • zyg fryt Zgłoś komentarz
           A Piotrowi Krok vel Podgórskiemu znowu dziękował?
           • Beza Zgłoś komentarz
            Szkoda, że Jarosław się z siatkarzami nie sfotografował ....
            • alex67 Zgłoś komentarz
             To nie jest Prezydent RP to jest prezydent platfusów i komuchów który nie potrafi składnie powiedziec 3 zdania.A ta pierwsza dama to kupa śmiechu.
             • gomi Zgłoś komentarz
              to piłkarzom gratulował ,czy siatkarzom?
              Zobacz więcej komentarzy (6)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×