Miasta gospodarze MŚ 2014: Bydgoszcz - spichrze nad Brdą

W grodzie nad Brdą siatkarski mundial zagości od 10 do 14 września. Mecze drugiej fazy grupowej przyciągną na pewno rzesze fanów, więc warto wiedzieć, co w Bydgoszczy piszczy.

W tym artykule dowiesz się o:

Bydgoszcz jako największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego ma sporo do zaoferowania ludziom ją odwiedzającym. Przede wszystkim stanowi prężny ośrodek gospodarczy, kulturalny i akademicki. Za względu na swoje położenie jest węzłem drogowym, kolejowym oraz żeglugi śródlądowej. Jest również ważnym punktem na mapie dla znawców sztuki zwłaszcza tej muzycznej. Takie gmachy, jak Opera Nova czy Filharmonia Pomorska, przyciągają bez przerwy tysiące widzów. Uprzywilejowani są również bydgoscy studenci, którzy mogą wręcz przebierać w wyższych uczelniach. Bydgoszcz może się poszczycić trzema uniwersytetami i szesnastoma innymi szkołami wyższymi.
[ad=rectangle]
Od pewnego czasu na ulicach Bydgoszczy można coraz częściej spotkać wycieczki turystów. Ma to związek głównie z renowacją Wyspy Młyńskiej, która stanowi obecnie emblemat grodu nad Brdą. Poza tym zwiedzających zachęcają swoją architekturą Stary Rynek, Marina, gotycka Katedra p.w. św. Marcina i Mikołaja, Wenecja Bydgoska czy wreszcie Kanał Bydgoski. Życie Bydgoszczy toczy się przy wodzie i to dlatego właśnie okolice Brdy można nazwać kulturalnym centrum miasta. Liczne festiwale i koncerty, które się tam odbywają, sprawiają, że Bydgoszcz odwiedzają coraz większe rzesze gości.

Nie ulega jednak wątpliwości, że Bydgoszcz najbardziej kojarzona jest ze sportem i to w różnych wydaniach. Stolica województwa kujawsko-pomorskiego jest kolebką żużla, a chyba każdy kibic czarnego sportu utożsamia to miasto z wybitną postacią najlepszego polskiego żużlowca, Tomasza Golloba. Bydgoszcz nazywana jest również stolicą polskiej lekkiej atletyki oraz wioślarstwa. Beata Mikołajczyk zdobyła dla Polski więcej trofeów niż jakikolwiek inny rodowity bydgoszczanin. Warto wspomnieć tutaj również o drużynach występujących w najwyższych klasach rozgrywkowych. Począwszy od siatkówki: Transfer Bydgoszcz i Pałac Bydgoszcz, poprzez piłkę nożną Zawisza Bydgoszcz i koszykówkę Artego Bydgoszcz aż do klubu wioślarskiego Lotto-Bydgostia Bydgoszcz, który nieprzerwanie przez 18 lat rządził na wodnych trasach. Każdego roku w grodzie nad Brdą gromadzą się tysiące kibiców podczas międzynarodowych wydarzeń sportowych jak choćby: Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych, Wielka Wioślarska o Puchar Brdy, Grand Prix Polski na Żużlu, Mistrzostwa Europy Kobiet w Siatkówce, EuroBasket czy PedrosCup.

Najbardziej rozpoznawalnymi symbolami Bydgoszczy są spichrze i rzeka Brda (fot. fivb.org)
Najbardziej rozpoznawalnymi symbolami Bydgoszczy są spichrze i rzeka Brda (fot. fivb.org)

Bydgoskie spichrze nadają miastu niepowtarzalny urok. Te XVIII-wieczne budynki magazynowe stawią prawdziwą atrakcję dla turystów głównie z racji swojej kompozycji, ale także ze względu na ich pochodzenie jeszcze z czasów pruskich. Nowocześnie odrestaurowane, kryją w sobie ciekawe muzea, które odświeżają pamięć o najważniejszych wydarzeniach w historii Rzeczpospolitej związanych z tym miastem. Niegdyś na terenie spichrzy znajdował się prawdopodobnie zamek, który został zburzony podczas wojen szwedzkich. Niewątpliwie położenie nad Brdą wpływa również na wyjątkowość tych konstrukcji.

Dla kibiców siatkówki na pewno ważną informacją będzie sposób dotarcia na bydgoską halę "Łuczniczka", gdzie zostaną rozegrane mecze drugiej fazy MŚ 2014. Otóż istnieją trzy opcje:

  • Autobusem - należy dotrzeć do dworca PKS, z którego na halę można się przemieścić pieszo, co zajmuje ok. 10 minut. Następnie, kierujemy się w stronę przeciwną do centrum miasta, przechodzimy przez kładkę obok barki i z daleko już widać halę.
  • Pociągiem i tramwajem - po opuszczeniu bydgoskiego dworca kolejowego można wsiąść od razu w tramwaj nr 5, który zawozi nas bezpośrednio pod "Łuczniczkę".
  • Samochodem - do Bydgoszczy można dotrzeć trzeba drogami krajowymi: nr 5 z Gdańska i Poznania, nr 10 z Torunia i Piły oraz nr 25 kierując się przez Inowrocław bądź Koszalin.

Bydgoszcz w liczbach

Liczba mieszkańców: 358 922
Powierzchnia miasta: 175,98 km²
Pojemność hali "Łuczniczka": 8764

Komentarze (1)
CD
25.08.2014
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Mała poprawka - Lotto Bydgostia Bydgoszcz jest Drużynowym Mistrzem Polski nieprzerwanie od 22 lat, co jest rekordem w polskim sporcie.