Srebrna drużyna Raula Lozano - to oni zdobyli medal w 2006 roku

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Reprezentacja Polski po 32 latach sięgnęła w Japonii po medal. Choć nie udało się powtórzyć wyniku drużyny Huberta Jerzego Wagnera, srebro uradowało kibiców w naszym kraju.

1
/ 12

Zawodnik ten otrzymał podczas Mistrzostw Świata 2006 rozgrywanych w Japonii nagrodę dla najlepszego rozgrywającego turnieju. Wystąpił we wszystkich meczach i łącznie wywalczył 25 punktów, z czego siedem blokiem oraz dwa w polu zagrywki.

Paweł Zagumny w trakcie swojej bogatej kariery czterokrotnie występował podczas igrzysk olimpijskich, był w składzie ekipy, która w 2009 roku sięgnęła po złoto podczas mistrzostw Europy, a także dwa lata temu triumfował z reprezentacją w Lidze Światowej. Rozgrywający znalazł się także w kadrze na MŚ 2014.

Urodzony w Jaśle siatkarz reprezentował barwy m.in. Czarnych Radom, Morza Szczecin czy AZS Olsztyn. Miał także dwa zagraniczne epizody, występując w Edilbasso Padwa oraz Panathinaikosie Ateny. Obecnie jest zawodnikiem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

2
/ 12

Był drugim rozgrywającym srebrnego zespołu Raula Lozano, dzięki temu sukcesowi, podobnie jak reszta drużyny, został odznaczony Złotym Krzyzem Zasługi. Z reprezentacją Polski wywalczył także brąz podczas mistrzostw Europy w Turcji w 2011 roku, a także złoto podczas rozgrywek Ligi Europejskiej rok później.

Żygadło od sezonu 2004/2005 występuje poza granicami naszego kraju. Wrócił tylko na rok, gdzie reprezentował barwy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Poza tym był zawodnikiem m.in. Halkbanku Ankara czy Trentino Volley (w nowym sezonie również tam będzie występował). Ostatni sezon leczył kontuzję, której nabawił się przed jego startem.

Choć w 2010 roku zawiesił swoją karierę reprezentacyjną, przyjął powołanie rok później. W biało-czerwonych barwach rozgrywał kolejne spotkania, będąc pewnym punktem drużyny. W tym roku występował w Lidze Światowej, a po tych rozgrywkach zrezygnował z kadry z powodów osobistych.

3
/ 12

Wielokrotnie powoływany był przez selekcjonerów do reprezentacji Polski. Kontuzje, a także nieporozumienia pomiędzy zawodnikiem a władzami, spowodowały, że atakujący poza srebrnym medalem wywalczonym w Japonii, nie ma większych sukcesów reprezentacyjnych. Podczas Mistrzostw Świata 2006 znalazł się w gronie trzech najlepszych zawodników imprezy, a dwa lata później został wybrany MVP Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. [ad=rectangle] Wszystkie swoje największe sukcesy klubowe Wlazły osiągnął z PGE Skrą Bełchatów, z którą związany jest niezmiennie od 2003 roku. Na koncie ma osiem mistrzostw Polski, sześć triumfów w Pucharze Polski, a także dwa brązowe medale oraz jeden srebrny w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W latach 2006-2010 wybierany był MVP PlusLigi, a w 2012 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju finałowego Ligi Mistrzów.

Wlazły po kilku latach nieobecności powrócił do reprezentacji Polski i stał się podstawowym atakującym, choć kontuzja wykluczyła go z kilku spotkań Ligi Światowej.

4
/ 12

Debiut reprezentacyjny zanotował już w 1998 roku w Lidze Światowej. Podczas Mistrzostw Świata 2006 otrzymał swoje szanse i na swoje konto zapisał łącznie 28 punktów. Najlepszym jego występem w biało-czerwonych barwach była Liga Światowa rok wcześniej, kiedy dla drużyny zdobył 125 punktów. Sukces w Japonii był jego największym w karierze reprezentacyjnej.

Zawodnik ten występował wyłącznie w polskich klubach, związany był z AZS Częstochowa i Jastrzębskim Węglem, odnosząc z nimi największe sukcesy. Aktualnie jest siatkarzem Indykpolu AZS Olsztyn, gdzie powrócił po czterech latach przerwy, spędzonych w Bydgoszczy i Warszawie.

5
/ 12

Był podstawowym środkowym reprezentacji Polski podczas mistrzostw świata w Japonii. Wywalczył łącznie 102 punkty, notując 27 bloków oraz 13 asów serwisowych, dzięki czemu w klasyfikacjach najlepiej blokujących oraz zagrywających, lokował się w czołówce.

Urodzony w Dobrym Miescie zawodnik występował w reprezentacji dwukrotnie w igrzyskach olimpijskich, a także podczas rozgrywek Ligi Światowej. Największym jego sukcesem był jednak srebrny medal przywieziony z Japonii.

Kadziewicz w swojej karierze występował w wielu klubach, począwszy od AZS Olsztyn, który przewinął się w jego życiorysie dwukrotnie, aż do katarskiego Al Arabi Ad-Dauha. Środkowy był związany z tym klubem przez miesiąc, by wystąpić w Klubowych Mistrzostwach Świata. W sezonie 2012/2013 został wicemistrzem Białorusi wraz z Szachciorem Soligorsk, a rok później związał się z Cuprum Lubin. Zawodnik ze swoim zespołem wywalczył awans do PlusLigi.

6
/ 12

Swój pierwszy poważny występ w reprezentacji zanotował w 2005 roku podczas rozgrywek Ligi Światowej, ale skalę swoich możliwości zaprezentował rok później. Nie bez powodu Raul Lozano zabrał go na mistrzostwa świata do Japonii, gdzie środkowy wywalczył łącznie 84 punkty, z czego 28 blokiem. W biało-czerwonych barwach zdobył także mistrzostwo Europy w 2009 roku, po tym sukcesie otrzymując Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Nie ograniczał się jedynie tylko do siatkówki halowej, zdobywając na piasku trzykrotnie mistrzostwo Polski, będąc już zawodnikiem Energii Sosnowiec. Największe sukcesy notował jednak w barwach PGE Skry Bełchatów, z którą związany był od 2007 roku. Pliński wywalczył pięciokrotnie mistrzostwo Polski, a także był jednym z autorów sukcesów w Lidze Mistrzów.

W nowym sezonie, jeden z najbardziej utytułowanych polskich środkowych, będzie występować w Czarnych Radom. Doświadczony zawodnik został wybrany przez swoich kolegów z drużyny kapitanem.

7
/ 12

Reprezentacyjną karierę rozpoczął w 2003 roku, kiedy otrzymał powołanie od Waldemara Wspaniałego. Najwięcej punktów dla zespołu zdobywał w rozgrywkach Ligi Światowej w latach 2005-2007. Na mistrzostwach świata w Japonii pełnił rolę rezerwowego, zdobywając łącznie siedem punktów. W 2009 sam zrezygnował z gry w reprezentacji Daniela Castellaniego.

Swoje największe sukcesy klubowe odnosił z Asseco Resovią Rzeszów od 2010 roku, wcześniej dwukrotnie był wicemistrzem Polski w barwach AZS Olsztyn. W ostatnim sezonie w ekipie z Podkarpacia niemal nie dostawał szans gry i od października będzie występować w Lotosie Treflu Gdańsk pod wodzą Andrei Anastasiego.

8
/ 12

Urodzony w Oświęcimiu zawodnik jest rekordzistą, jeśli chodzi o mecze w barwach reprezentacji Polski. Występował w niej od 1995 roku, zdobywając wszystkie największe triumfy, począwszy od srebra w Japonii, przez mistrzostwo Europy w 2009 roku, a brąz dwa lata później w Austrii i Czechach. Właśnie podczas mistrzostw Starego Kontynentu w 2009 roku, został wybrany MVP turnieju.

W swojej bogatej karierze, reprezentował barwy polskich, włoskich, francuskich i tureckich klubów. Grał m.in. w Padwie, Arkasie Izmir, Halkbanku ankara, PGE Skrze Bełchatów czy AZS Olsztyn. To właśnie w tym ostatnim klubie zakończył karierę, a od nowego sezonu będzie trenerem BBTS-u Bielsko-Biała.

Na koncie ma dwa mistrzostwa Polski w barwie AZS Częstochowa, a także trzy z PGE Skrą Bełchatów. Z Arkasem Izmir zwyciężył w Pucharze Challenge w 2009 roku.

9
/ 12

Przyjmujący w reprezentacji Polski zanotował ponad 300 występów, a zadebiutował w 1996 roku. Podczas mistrzostw świata w Japonii znalazł się w czołówce najlepiej punktujących zawodników imprezy, a udało mu się wywalczyć 120 "oczek". Podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie został najlepszym atakującym imprezy.

Świderski jest jednym z niewielu zawodników, którzy w trakcie swojej długiej kariery grali w zaledwie czterech klubach. Zaczynał w Stilonie Gorzów Wielkopolski, a następnie przeniósł się do ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Przez kolejnych siedem lat występował we włoskiej Serie A w Perugii oraz Lube Banca Macerata. Wracając do Polski, wybrał ZAKSĘ.

Po zakończeniu kariery był trenerem Farta Kielce. Następnie został asystentem Daniela Castellaniego, a od sezonu 2013/2014 jest pierwszym szkoleniowcem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i pierwsze sukcesy ma już za sobą.

10
/ 12

Jego pierwszym sukcesem w barwach reprezentacji Polski było wywalczenie 4. miejsca w Lidze Światowej w 2004 roku. Dwa lata później, wywalczył srebro w Japonii, a w 2012 roku sięgnął po złoty medal Ligi Światowej. W kadrze Stephane'a Antigi został mianowany kapitanem zespołu.

30-letni zawodnik urodził się w Bydgoszczy i swoją karierę rozpoczął w Chemiku Bydgoszcz. Pierwsze sukcesy klubowe nadeszły dopiero wtedy, kiedy przeniósł się do AZS Częstochowa. W 2005 roku dołączył do szeregów PGE Skry Bełchatów i wywalczył z zespołem mistrzostwo Polski. Udany sezon zaowocował możliwością gry w Serie A, w latach 2006-2009 występował w barwach Trentino Volley. We Włoszech wywalczył mistrzostwo kraju, ale także złoty medal Ligi Mistrzów. Do bełchatowskiej Skry wracał dwukrotnie - po przygodzie w Italii, a następnie po roku spędzonym w Rosji.

Winiarski otrzymał nagrodę dla najlepszego przyjmującego igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, a także wyróżnienia podczas Final Four Ligi Mistrzów, Pucharu Polski czy Memoriału Wagnera.

11
/ 12

Pochodzący z Piotrkowa Trybunalskiego siatkarz, był zawodnikiem reprezentacji Polski zarówno podczas mistrzostw świata w Japonii, jak i trzy lata później w Turcji, gdzie biało-czerwoni wywalczyli złoty medal, a także podczas finałów Ligi Światowej w Gdańsku, gdzie biało-czerwoni wywalczyli brąz.

Raul Lozano nie tylko powołał Bąkiewicza do kadry na mundial w Japonii, ale także pomógł mu, kiedy ten miał problemy zdrowotne, cierpiał na zaburzenia krążenia krwi. W 2006 roku zawodnik wyzdrowiał, ale osiem lat później z tego samego powodu przerwał swoją karierę, ponownie jednak powrócił do treningów.

W swoim siatkarskim CV ma właściwie trzy kluby, w których występował: AZS Częstochowa, AZS Olsztyn oraz PGE Skra Bełchatów. We wszystkich zespołach był jedną z czołowych postaci. Zawodnikiem Skry był w czasach jej największej świetności, w swoim dorobku ma więc tytuły mistrzostw Polski, ale także medale Ligi Mistrzów.

12
/ 12

Był jedynym libero w składzie na mistrzostwa świata w Japonii, znalazł się także wśród zawodników, którzy zdobyli złoty medal w mistrzostwach Starego Kontynentu w Turcji w 2009 roku. Po tych sukcesach został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W reprezentacji występował w latach 2005-2010, na koncie ma jeszcze 4. miejsce wywalczone w 2007 roku w Lidze Światowej.

Klubową karierę rozpoczynał na Opolszczyźnie, na rok przeniósł się do Gorzowa Wielkopolskiego, by ponownie wrócić do Nysy. Dobra postawa zaowocowała kontraktem z AZS Częstochowa, a następnie z PGE Skrą Bełchatów. Od 2010 roku był zawodnikiem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, od października na parkietach PlusLigi występować będzie w barwach Lotosu Trefla Gdańsk.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (4)
avatar
stary kibic
21.08.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jak oni szli przez ten turniej - ile emocji dali kibicom. Bezcenne było widzieć miny Rosjan po przegranej.. Się zdziwili. Właściwie to od tego tytułu zaczął się obecny siatkarski boom w Polsce. Czytaj całość
avatar
Deksss
20.08.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Pamiętam wystawienie w finale kontuzjowanego Gacka, który nie mógł się nawet nachylić. Największy błąd Lozano.  
kitten
20.08.2014
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Kto wymyśla te pytania do ankiety? Jakby któryś miał szansę to by w niej był. Proste.