ME: złoty medal dla Włochów

Nicolai Paolo i Daniele Lupo zostali nowymi mistrzami Europy w siatkówce plażowej. W finale czempionatu w szwajcarskim Biel Włosi 2:1 pokonali Rosjan Konstantina Semenowa i Wiaczesława Krasilnikowa.

Mały finał przyniósł radosne chwile polskim kibicom, bowiem brązowy medal wywalczyli Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel, pokonując w starciu o brąz Holendrów Alexandra Brouwera i Roberta Meeuwsena.

Z kolei po ostatnim gwizdku sędziego w pojedynku o złoto ręce w geście triumfu mogli unieść włoscy sympatycy tego sportu. Złoto czempionatu w Biel wywalczyli Nicolai Paolo i Daniele Lupo. Srebrnym medalem musieli zadowolić się Konstantin Semenow i Wiaczesław Krasilnikow.

Mimo braku zwycięstwa w finale nasi wschodni sąsiedzi powinni być bardzo zadowoleni z końcowego rezultatu w Szwajcarii. Po dwóch porażkach na początek fazy grupowej Rosjanom groziło nie zakwalifikowanie się do fazy play-off. W swoim ostatnim pojedynku w grupie Semenow i Krasilnikow pokonali jednak włoską parę Marco Caminati i Enrico Rossi, awansując tym samym do 1/16 finału. Aż do ćwierćfinału Rosjanie nie zagrali jednak żadnego meczu, ponieważ w 1/16 i 1/8 finału pojedynki z reprezentantami Sbornej walkowerem oddali najpierw Francuzi Youssef Krou i Edouard Rowlandson, a następnie Polacy Piotr Kantor i Bartosz Łosiak. W ćwierćfinale i półfinale Semenow i Krasilnikow udowodnili jednak, że ich awans do 1/4 finału nie był tylko darem od losu. Triumfy nad Łotyszami Aleksandrem Samoilovsem i Janisem Smedinsem oraz Polakami Fijałkiem i Prudlem zapewniły Rosjanom finał.

{"id":"","title":""}

W nim sposób na srebrnych medalistów Grand Slamu w Moskwie znaleźli jednak Nicolai Paolo i Daniele Lupo. Siatkarze z Półwyspu Apenińskiego przygotowali świetną formę na rywalizację w Szwajcarii. Po triumfie w grupie F Włosi bezpośrednio awansowali do 1/8 finału, gdzie bez problemów pokonali norweski duet Kvamsdal Morten/Christian Sorum. W ćwierćfinale Paolo i Lupo stoczyli zwycięski trzysetowy bój z Hiszpanami Pablo Herrerą Allepuzem i Adrianem Gavirą Collado. Kolejny tie-break przyszło Włochom rozegrać w półfinale. W nim główni zainteresowani nie załamali się porażką w pierwszej partii do 12 i w dwóch kolejnych pewnie pokonali Holendrów Brouwera i Meeuwsena.

Najlepsi zawodnicy po mistrzostwach Europy nie mają czasu na odpoczynek. Od wtorku w Hamburgu rozpocznie się turniej z cyklu Major Series, w którym wystąpi światowa czołówka. W turnieju głównym znalazło się miejsce dla dwóch polskich par: Fijałek/Prudel oraz Kantor/Łosiak. W kwalifikacjach wezmą natomiast udział Michał Kądzioła z Jakubem Szałankiewiczem oraz Maciej Kosiak z Maciejem Rudolem. Występ Łosiaka i Kantora w Hamburgu stoi jednak pod znakiem zapytania, ze względu na uraz łokcia Łosiaka.

Wynik finału:

Paolo/Lupo (Włochy, 6) - Semenow/Krasilnikow (Rosja, 10) 2:1 (21:15, 13:21, 15:12)