ME siatkarek: Medale zobowiązują - prezentacja zespołów grupy D

Serbia i reszta grupy D - tak pokrótce można scharakteryzować reprezentacje, które staną w szranki w "polskim" czempionacie Starego Kontynentu w Katowicach. Nie jest to bynajmniej stwierdzenie wyłącznie kurtuazyjne, gdyż zawodniczki Zorana Terzica to aktualne wciąż wicemistrzynie Europy, a także brązowe medalistki ostatnich mistrzostw świata.

W tym artykule dowiesz się o:

Grupa D

Serbia (8. miejsce w rankingu FIVB)

Azerbejdżan (26.)

Czechy (36.)

Słowacja (40.)

Stać je na medal

Pierwszorzędnymi faworytkami do wyjścia z grupy D z pierwszego miejsca są reprezentantki Serbii. Wyśmienitą siatkarską cenzurkę gwarantują im kapitalne wyniki z ostatnich mistrzostw - nie tylko Europy, ale także i świata. Warto przypomnieć, iż są one aktualnymi wicemistrzyniami Starego Kontynentu, a także brązowymi medalistkami czempionatu Globu. Wszystko to stawia je w gronie pretendentek do zdobycia w Polsce medalu. Co istotne, teza ta została podparta również ich kapitalną formą, jaką zaprezentowały w ostatnich meczach sparingowych.

Serbki sparowały niedawno z drużyną, która także wystąpi na mistrzostwach Europy nad Wisłą - reprezentacją Bułgarii. Przeciwniczkami Bułgarek w grupie C będą Rosjanki, Białorusinki oraz Belgijki. Drużyna ta okazała się od podopiecznych Zorana Terzića zdecydowanie słabsza. W dwóch konfrontacjach swą wyższość udowodniły Serbki, które wygrały z Bułgarkami 3:1 oraz 4:0. W obu spotkaniach świetnie spisała się liderka serbskiej kadry - Jelena Nikolić, która stanowi o sile swojego zespołu już od dobrych kilku lat.

Mimo że w tym roku nie oglądaliśmy Serbii w rozgrywkach World Grand Prix, możemy być pewni, że zawodniczki z Bałkanów przygotowały na polski turniej bardzo dobrą dyspozycję. Siatkarskie predyspozycje oraz spory potencjał na przyszłość dają im komfort pracy, nawet pod nieobecność niezwykle groźnej i charakternej Vesny Čitaković-Dursić, która w zeszłym roku oficjalnie zakończyła swą reprezentacyjną karierę. Ponadto Serbki wystąpią także w składzie, w którym zabraknie Anji Spasojević, lecz jej absencja spowodowana jest kontuzją kolana. Wszystko to jednak traci na znaczeniu, gdy w genialnej formie znajdują się Jelena Nikolić, Jovana Brakocević, Maja Ognjenović oraz inne czołowe zawodniczki Zorana Terzića.

Siłą serbskiej kadry jest techniczna gra oparta przede wszystkim na zespołowości, choć indywidualności w bałkańskim teamie również nie brakuje. Należy też zwrócić uwagę, iż ostatnie osiągnięcia w znaczącym stopniu wzmocniły psychikę zawodniczek, które może nie mogą się jeszcze poszczycić typową dla męskiej kadry Serbii mentalnością zwycięzców, lecz są już pod tym względem zdecydowanie silniejsze. Znają swoją wartość, więc możemy się po nich spodziewać w tych mistrzostwach naprawdę wiele dobrych spotkań, nie tylko w grupie D, ale i w kolejnych fazach turnieju.

Skład reprezentacji Serbii

Ana Antonijević

Jovana Brakocević

Suzana Cebić

Ivana Derisilo-Stanković

Natasa Krsmanović

Jasna Majstorović

Brizitka Molnar

Jelena Nikolić

Maja Ognejović

Aleksandra Petrović

Silvija Popović

Milena Rasić

Stefana Veljković

Jovana Vesović

Już nie raz nas zaskoczyły

Azerki to siatkarki, które z pewnością aspirują do osiągnięcia w grupie D jak najlepszego wyniku. Przypomnijmy, że w 2005 r. reprezentacja ta odniosła swój największy sukces w imprezie tak wysokiej rangi, plasując się w czempionacie Starego Kontynentu na czwartej lokacie. W drodze do najlepszej czwórki turnieju zawodniczki te pokonały między innymi Niemki, Chorwatki, a także Serbki i Czarnogórki. Wprawdzie w starciach, które decydowały o losach medali, nie sprostały Włoszkom ani Rosjankom, lecz i tak miejsce tuż za podium było dla nich ogromnym osiągnięciem.

Do najbardziej znanych zawodniczek kadry Azerbejdżanu należy przede wszystkim Natalia Mammadowa - prawdziwa gwiazda drużyny, która mimo młodego wieku, gra w niej pierwsze skrzypce. Mammadowa nie jest jednak Azerką z krwi i kości, gdyż urodziła się na Ukrainie. Do Azerbejdżanu trafiła w 2004 r., skuszona ofertą klubu z Baku. Jej dalsze losy potoczyły się potem bardzo szybko, gdyż jeszcze w tym samym roku zadebiutowała w kadrze swojej nowej ojczyzny. Od tego momentu gra Azerek zależy w dużej mierze od postawy walecznej Mammadowej, na której barkach spoczywa znaczny ciężar gry w ataku. Jeśli jednak wysoka siatkarka jest w formie, naprawdę trudno ją zatrzymać.

Być może reprezentacja Azerbejdżanu nie należy do ścisłej europejskiej czołówki, lecz z pewnością stać ją na dobrą grę i co najmniej przyzwoite, a niekiedy nawet i lepsze wyniki na ważnych turniejach. Azerki niejednokrotnie już pokazały, że potrafią walczyć do ostatniej piłki i na to też liczymy tym razem.

Skład reprezentacji Azerbejdżanu

Laja Bagijewa

Natawan Gasimowa

Ajnur Karimowa

Szafag Karimowa

Walerija Korotenko

Ksenija Kowalenko

Lidia Maksimenko

Lada Maksimowa

Oksana Mammadarowa

Natalia Mammadowa

Jelena Parkomenko

Oksana Parkomenko

Potina Raimowa

Darja Zamanowa

Niespodzianki mile widziane

Polakom czeska kadra kojarzy się przede wszystkim z Ivaną Plchotovą, która w ubiegłym sezonie ligowym reprezentowała barwy mistrza Polski, Muszynianki Muszyna, Terezą Matuszkovą oraz Miladą Spalova, mającymi za sobą występy w Kaliszu, a także Lucie Muhlsteinovą - rozgrywającą która w sezonie 2008/09 prowadziła grę AZS Białystok. Inną dobrze nam znaną czeską siatkarką jest też grająca w Bielsku Helena Horka, lecz jej na mistrzostwach Europy w Polsce niestety nie zobaczymy.

Jednak drużynie naszych południowych sąsiadek warto jest się bliżej przyjrzeć nie tylko z powodu wymienionych zawodniczek. Kadra Czech może się bowiem pochwalić niezwykle bogatą historią. Jeszcze pod szyldem Czechosłowacji siatkarki zza naszej południowej granicy sięgnęły w przeszłości po sześć medali czempionatu Starego Kontynentu - jeden złoty, trzy srebrne oraz dwa brązowe. Z kolei już jako samodzielna reprezentacja Czech dwukrotnie uplasowały się na podium najważniejszej w Europie imprezy - na jego drugim, a także trzecim stopniu. Ostatnimi czasy trudno jest im jednak nawiązać do sukcesów sprzed lat, gdyż ostatni medal zdobyły w roku 1997.

Mimo wszystko wyniki sparingów z udziałem zawodniczek z Czech mogą napawać swego rodzaju optymizmem. Co prawda dwukrotnie uległy one kadrowiczkom Białorusi 2:3, lecz w ostatniej konfrontacji ich wyższość musiały uznać Chorwatki, z którymi wygrały bez straty seta. Mocnym punktem swojego teamu jest aktualnie Tereza Matuszkowa, czołowa lewoskrzydłowa, od której z punktu widzenia czeskich kibiców będzie na tych mistrzostwach zależeć naprawdę bardzo wiele.

Skład reprezentacji Czech

Vendula Adlerova

Katerina Buckova

Helena Havelkova

Aneta Havliczkova

Julie Jaszova

Michaela Jelinkova

Anna Kallistova

Tereza Matuszkova

Lucie Muehlsteinova

Ivana Plchotova

Jana Senkova

Markata Tomanova

Teoretycznie najsłabsze, ale...?

Najsłabsze w grupie D wydają się być Słowaczki, lecz, jak wiadomo, w siatkówce niczego nie należy da się przewidzieć. Trzeba też mieć na uwadze fakt, iż losy Słowacji przez wiele lat były nierozłącznie związane z losami Czech, stąd też sukcesy Czechosłowacji powinno się niejako dopisać również do "konta" 40. kadry w rankingu FIVB. Jednak tak naprawdę Słowacja to drużyna, która samodzielnie nie może się pochwalić wybitnymi wynikami na arenie międzynarodowej.

Spora część słowackich zawodniczek gra w rodzimej bądź też czeskiej lidze. Znajdują się jednak w jej szeregach także i siatkarki, które z powodzeniem reprezentują barwy klubów z innych państw, między innymi liderka słowackiego teamu - Martina Konecna. W Polsce najbardziej rozpoznawana jest rozgrywająca Monika Smak, choć z parkietów PlusLigi Kobiet znamy także Katerinę Truchanovą, przyjmującą mająca za sobą przygodę z zespołem z Białegostoku.

Niedawno rozegrane mecze wykreowały jednak bardzo ciekawą postać w słowackim teamie. Solange Soaresová, bo o niej właśnie mowa, zaliczyła udane występy w sparingowych potyczkach z ekipą Chorwacji. Obie reprezentacje rozegrały ze sobą dwa mecze - w pierwszym lepsze były Słowaczki (3:1), zaś w drugim triumfowały Chorwatki (3:0). Mimo nie najlepszego dla Słowaczek wyniku drugiego meczu, można stwierdzić, iż poczyniły one w ostatnim czasie spore postępy i wcale nie muszą odpaść z turnieju tuż po zakończeniu pierwszej rundy.

Skład reprezentacji Słowacji

Ivana Bramborová

Tatiana Crkoňová

Jana Gogolová

Lucia Hatinová

Veronika Hrončeková

Simona Kohútová

Martina Konečná

Miroslava Kuciaková

Martina Noseková

Daniela Rojková

Erika Salanciová

Monika Smák

Solange Soaresová

Dominika Valachová

Martina Viestová

Komentarze (0)