Znamy nowe rywalki Polek w Lidze Narodów. Do elity wprowadził je znany w naszym kraju trener

Belgijki nie obroniły swojego miejsca w Lidze Narodów siatkarek. W decydującym meczu przegrały z podopiecznymi Ferhata Akbasa, znanego w Polsce z pracy w Grupa Azoty Chemiku Police.

Arkadiusz Dudziak
siatkarki reprezentacji Polski Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Polski
W niedzielę w Zadarze odbył się finał rozgrywek Challenger Cup siatkarek. Stawką było miejsce w przyszłorocznej Lidze Narodów. W tym roku po raz pierwszy drużyna, która spadła z elity, dostała szansę bronienia swojego miejsca w rozgrywkach. Ta pozycja przypadła Belgijkom.

I spisały się one bardzo dobrze, gdyż w ćwierćfinale bez straty seta ograły Czeszki, a w półfinale 3:1 Kolumbijki. O bilet do Ligi Narodów walczyły z Chorwatkami. Gospodynie w ćwierćfinale 3:0 pokonały reprezentację Kazachstanu, a w półfinale 3:1 Portorykanki.

Ku uciesze kibiców zgromadzonych w hali reprezentantki Chorwacji mocno weszły w mecz i pewnie wygrały premierową odsłonę. W kolejnej jednak Belgijki odpowiedziały, już na początku wypracowały sporą przewagę i wyrównały stan meczu.

Trzecia partia była niemal lustrzanym odbiciem poprzedniej. Chorwatki zbudowały dużą przewagę na początku, Belgijki goniły, ale zabrakło im dystansu. W czwartym secie gra toczyła się punkt za punkt, ale gospodynie wypracowały trzypunktową zaliczkę. Nie dały już sobie wydrzeć awansu, wygrały decydującą partię 25:21, a cały mecz 3:1. Do awansu poprowadziła je Samanta Fabris, która zdobyła 31 "oczek".

W meczu o brąz lepsze okazały się Portorykanki, które ograły Kolumbijki 3:1.