Belgowie nie dali rady. Modena odwróciła losy rywalizacji

Po porażce 0:3 Valsa Group Modena wzięła rewanż i pokonała na wyjeździe belgijskie Knkach Roeselare. O tytułu zadecydował więc złoty set, który włoska drużyna zwyciężyła 15:9.

Jakub Fordon
Valsa Group Modena WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: Valsa Group Modena
W finale Pucharu CEV włoska Valsa Group Modena zameldowała się po ograniu w półfinale PGE Skry Bełchatów. Sensacyjnym rywalem było belgijskie Knack Roeselare, które po złotym secie wyeliminowało innego reprezentanta Włoch, Gas Sales Bluenergy Piacenzę Volley.

W pierwszym spotkaniu tych drużyn doszło do sensacji. Mimo że zespół z Modeny rywalizował na własnym obiekcie, to był kompletnie bezradny na niżej notowanego rywala. Knack zwyciężyło 3:0 i było o krok od triumfu.

Belgijski zespół potrzebował wygrać dwa sety, by podnieść trofeum. W premierowej odsłonie starcia w Roeselare gospodarze nie wykorzystali dwóch szans na udane otwarcie meczu. To się zemściło, bowiem drużyna z Modeny ostatecznie zwyciężyła 27:25.

Mimo że w drugiej partii przyjezdni prowadzili 15:10, to rywale zdołali złapać kontakt (18:19). Ostatecznie Knack w końcówce był blisko rywala, ale ten kontrolował przebieg gry i utrzymał przewagę trzech "oczek" (25:22).

Tym samym goście byli o krok od tego, by doprowadzić do złotego seta. Mimo to wciąż oglądaliśmy wyrównany bój (17:17). Jednak gdy ekipa z Modeny wyszła na prowadzenie 19:17, to utrzymała je do samego końca. Udało jej się uratować przed grą na przewagi i wygrać 25:23.

Tym samym zwycięstwo w meczu Valsa Group Modeny 3:0 oznaczało, że o triumfie w Pucharze CEV zadecyduje złoty set. W nim Earvin Ngapeth i spółka poszli za ciosem i zwyciężyli 15:9. Dzięki temu mimo sensacyjnej porażki u siebie, ostatecznie to włoski zespół sięgnął po trofeum.

Jeżeli chodzi o rywalizację u kobiet, to tam rozegrano dopiero pierwsze spotkanie. Włoskie Savino Del Bene Scandicci było wyraźnym faworytem starcia w Rumunii z miejscowym CS Volei Alba Blaj. Gospodynie zdołały urwać jedynie jednego seta, ostatecznie przegrywając 1:3. Rewanż odbędzie się 12 kwietnia.