Światowa federacja grozi Polsce. Teraz się tłumaczy

Światowa Federacja Siatkówki zażądała skrócenia finałowej rywalizacji o PlusLigę, grożąc klubom i polskiej federacji surowymi karami w przypadku niezrealizowania nakazu. Zwróciliśmy się do władz FIVB o wyjaśnienia kuriozalnej decyzji.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
siatkarze MKS-u Będzin WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: siatkarze MKS-u Będzin
Jak grom z jasnego nieba w środę w polskich mediach pojawiła się informacja na temat żądania FIVB. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej domaga się natychmiastowego zakończenia sezonu Tauron 1. ligi, w połowie wielkiego finału tych rozgrywek! Uznała, że sezon musi zostać przerwany, jednocześnie zagroziła poważnymi sankcjami w przypadku niezastosowania się do tego żądania, zarówno dla polskiej federacji, jak i klubów oraz zawodników Tauron 1. Ligi.

- To psucie sportowej rywalizacji, o ogromną stawkę, jaką jest awans do PlusLigi. W poprzednich sezonach nie było takich ograniczeń ze strony FIVB. Przed rokiem rozgrywki zakończyły się 26 maja, fazą play-out PlusLigi! Zresztą w tym sezonie dopiero 20 maja grany jest finał Ligi Mistrzów, naprawdę trudno więc zrozumieć stanowisko FIVB - mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki. Spółka wysłała w tej sprawie notę protestacyjną do władz FIVB.

Informacja wywołała ogromne wzburzenie w polskim środowisku. W związku z tym zwróciliśmy się do przedstawicieli Światowej Federacji Siatkówki z prośbą o wyjaśnienie tej kuriozalnej decyzji. Jak się okazuje, sytuacja wcale nie jest tak jednoznaczna, jak przedstawiają to władze PZPS.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: pamiętacie ją? 40-latka błyszczała w Madrycie

"FIVB pragnie wyjaśnić, że nie wnioskowała o zakończenie Tauron 1. ligi, ale raczej nie była w stanie rozpatrzyć bardzo spóźnionego wniosku Polskiego Związku Piłki Siatkowej o przedłużenie sezonu o pełne dziesięć dni" - wyjaśnia w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu Anna Manuelian, przedstawicielka departamentu komunikacji FIVB.

"W grudniu 2020 roku FIVB opublikowała międzynarodowy kalendarz siatkówki na lata 2021-2024, który obejmował sezon Ligi Narodowej 2023 kończący się 14 maja oraz sezon klubowy Continental 2023 kończący się 21 maja. FIVB publikuje międzynarodowy kalendarz z dużym wyprzedzeniem, w tym przypadku trzyletnim, aby ligi miały wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie swoich sezonów w szerszych ramach czasowych. Należy również pamiętać, że wszystkie międzynarodowe certyfikaty transferowe na rok 2023 zostały wystawione z datą końcową 14 maja" - czytamy w otrzymanym oświadczeniu.

Część winy za obecne zamieszanie ma ponosić PZPS, który zaledwie kilkanaście dni temu zwrócił się do FIVB z wnioskiem o zgodę na wydłużenie pierwszoligowego sezonu do 17 maja.

"28 kwietnia 2023 roku Polski Związek Piłki Siatkowej złożył bardzo spóźniony, bez uzasadnienia, wniosek o przedłużenie do 17 maja 2023 roku rozgrywek I ligi kobiet i PlusLigi mężczyzn oraz Tauron 1. ligi mężczyzn do 24 maja 2023 roku. Na wniosek FIVB, 2 maja Polski Związek Piłki Siatkowej przedstawił powody, dla których złożył wniosek o przedłużenie. 8 maja FIVB wyjątkowo przedłużył termin do 17 maja Tauron 1. ligi i męskiej PlusLigi. 10 maja FIVB przedłużyła także termin zakończenia Tauron 1. ligi do 17 maja".

"Jednakże 16 maja 2023 roku Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej formalnie wystąpił z wnioskiem o dalsze przedłużenie Tauron 1. ligi mężczyzn. Niestety, FIVB musiała odrzucić tę prośbę ze względu na znaczący wpływ, jaki takie przedłużenie miałoby na światowy kalendarz siatkówki. FIVB zaproponowała możliwość przedłużenia sezonu pierwszej ligi mężczyzn  najpóźniej do 18 maja".

Na chwilę obecną sytuacja jest kuriozalna. W rywalizacji finałowej pomiędzy MKS-em Będzin i Exact Systems Norwidem Częstochowa jest w tej chwili remis 1-1. Kolejne mecze miały być rozgrywane 18 maja, 21 i ewentualnie 24 maja. Obecnie wszystko wskazuje na to, że o awansie jednej z drużyn zdecyduje mecz nr 3 rozegrany w Będzinie.

"Decyzje dotyczące harmonogramu i przedłużeń są podejmowane zgodnie z ustalonymi wytycznymi i względami dotyczącymi ogólnego globalnego kalendarza siatkówki. W pełni doceniamy zrozumienie i współpracę wszystkich lig na całym świecie podczas planowania sezonów ligowych i zawsze staramy się być jak najbardziej elastyczni w ramach ograniczeń międzynarodowego kalendarza siatkówki" - czytamy w otrzymanym oświadczeniu.

Czytaj także:
Warto o tym pamiętać. Ważna informacja dla kibiców w sprawie "polskiego" finału Ligi Mistrzów
Kuriozum! FIVB żąda skrócenia finału rywalizacji o PlusLigę!

Czy finał rywalizacji Tauron 1. ligi siatkarzy powinien zostać rozegrany zgodnie z planem (do trzech wygranych)?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×