Niewiarygodny mecz Polek z Amerykankami. Aż 5 setów

Polskie siatkarki po raz kolejny potwierdziły, że w Lidze Narodów 2023 są w bardzo dobrej formie, choć tym razem nie wygrały. W swoim dziewiątym spotkaniu poniosły drugą porażkę, przegrywając z bardzo mocną reprezentacją USA 2:3.

Grzegorz Wojnarowski
siatkarki reprezentacji Polski Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Polski
Gdyby przed startem Ligi Narodów ktoś obstawił, że mecz Polek z Amerykankami w turnieju w koreańskim Suwon będzie starciem o pierwsze miejsce w tabeli fazy zasadniczej, uznano by go za niepoprawnego, szalonego wręcz optymistę. A jednak. Rewelacyjna postawa Polek w pierwszych dwóch turniejach, w Antalyi i w Hongkongu, dawała im przed tym spotkaniem pozycję liderek. Amerykanki z takim samym bilansem zwycięstw i porażek (7-1) zajmowały drugie.

Choć Biało-Czerwone w swoich wcześniejszych spotkaniach spisywały się znakomicie, faworytem była drużyna USA, która już od dawna ma ugruntowaną pozycję w ścisłej światowej czołówce. Polki dopiero pukają do drzwi tej czołówki. Pokonanie Amerykanek byłoby zapukaniem tak głośnym, że nie dałoby się go nie usłyszeć, dałoby naszemu zespołowi już absolutną pewność występu w finałach VNL i jeszcze bardziej wzmocniłoby jego pewność siebie.

Było jednak jasne, że o zwycięstwo nie będzie łatwo. Dobrą formę, waleczność i zaciekłość obu ekip pokazała już trzecia, niesamowicie długa akcja meczu. Skończyła ją wreszcie Olivia Różański i choć był to dopiero początek grania, zmęczona padła na kolana.

Przez kolejne kilka minut żaden zespół nie był w stanie oderwać się od rywala. W połowie seta zrobiły to Polki. Zaczęło się od asa serwisowego Magdaleny Stysiak, potem atak zerwała Kara Bajema, Jordan Thompson uderzyła w siatkę, a Magdalena Jurczyk popisała się efektownym blokiem i było 18:13 dla Biało-Czerwonych. Trzy z tych pięciu punktów straty Amerykanki szybko odrobiły w jednym ustawieniu, ale wtedy trener Stefano Lavarini zrobił podwójną zmianę, wprowadził na boisko Julię Nowicką i Monikę Gałkowską, i nasz zespół znów powiększył dystans (21:16). Końcówka partii należała już całkowicie do Polek. Po ataku i bloku doskonale grającej Agnieszki Korneluk było 24:17, a seta zamknął blok Stysiak.

Na drugiego seta trener amerykańskiej drużyny Karch Kiraly wprowadził na boisko Aleksandrę Frantti oraz Andreę Drews i gra jego zespołu zaczęła wyglądać lepiej. Przede wszystkim siatkarki z USA sprawiały Polkom większe problemy w przyjęciu, i to problemy na tyle duże, że wyszły na prowadzenie 12:8. Grały też zdecydowanie skuteczniej w ataku, zarówno w pierwszej akcji, jak i w kontrze, zdobyły kilka punktów blokiem (zatrzymane Stysiak i Gałkowska) i tym razem to one wchodziły w końcówkę partii wysoko prowadząc (20:12).

- Przede wszystkim nastawienie, walka! - mówił swoim zawodniczkom trener Lavarini, gdy poprosił o przerwę na żądanie. Jednak w tej partii Biało-Czerwone walki już nie podjęły. W ostatniej akcji Drews obiła polski blok, Amerykanki wygrały 25:15 i wyrównały wynik meczu na 1:1.

W trzeciej partii walki było już bardzo dużo, choć swojej pierwszej fazie ten set bardzo przypominał poprzedniego - najpierw kilka minut wyrównanej walki, potem rywalki Polek naciskają serwisem i odskakują na kilka punktów (10:7). Tyle tylko, że tym razem Biało-Czerwone zatrzymały "odjazd" Amerykanek. Zarówno pierwszy, gdy szybko doprowadziły do remisu (10:10), jak i drugi - z wyniku 11:14 wyrównały na 16:16. A w decydującą fazę seta wkraczały nawet z niewielkim prowadzeniem - Stysiak w trudnej sytuacji wypchnęła piłkę po rękach blokujących, wreszcie w ataku pomyliła się dobrze grająca Drews i było 20:18 dla polskiej ekipy.

W końcówce, po dwóch blokach Amerykanek na Stysiak, Lavarini zdecydował się na odważne posunięcie i wystawił na pozycji atakującej Czyrniańską. Ta skończyła ważny atak na 23:21, ale rywalki doprowadziły do remisu blokując na środku Jurczyk, potem kontrę skończyła Drews i to drużyna USA miała piłkę setową (23:24). Pierwszą Polki obroniły, drugą też, ale przy trzeciej atak Olivii Różański został podbity, w odpowiedzi skutecznie zaatakowała Kelsey Robinson-Cook, skończyło się na 25:27 i amerykańskie siatkarki objęły w cały meczu prowadzenie 2:1.

W czwartej odsłonie siatkarskie przeciąganie liny trwało długo, bo aż do stanu 14:14. Potem Biało-Czerwone zbudowały trzypunktową przewagę dzięki blokowi, który wcześniej Amerykanki przez długi czas skutecznie omijały, obijały, lub asekurowały swoje ataki. Korneluk i Stysiak blokowały jednak skutecznie i dały swojemu zespołowi prowadzenie 17:14. Niedługo później asa serwisowego zagrała Czyrniańska, jeszcze jeden blok dołożyła Łukasik, zrobiło się 21:16 i w decydującą fazę seta Polki wchodziły ze sporym zapasem.

Sporym, ale jak się okazało niewystarczającym. Gdy przewaga niebezpiecznie stopniała (22:20), bardzo ważną piłkę skończyła Stysiak, potem to samo zrobiła Czyrniańska i Polki miały dwa setbole (24:22). Niestety ich nie wykorzystały i znów o zwycięstwo w secie musiały walczyć w grze na przewagi. Obroniły trzy piłki meczowe, później znów miały setbole, aż w końcu wykorzystały swoją szansę - Łukasik obiła blok rywalek, dając naszej drużynie wygraną 30:28 i doprowadzając do tie-breaka.

Na początku decydującego seta świetnie w ataku z lewego skrzydła spisywała się właśnie Łukasik, Stysiak sprawiała rywalom problemy zagrywką, a Katarzyna Wenerska zanotowała swój pierwszy skuteczny blok w meczu. Efektem takiego otwarcia było prowadzenie Biało-Czerwonych 7:3. Amerykanki, dzięki kapitalnym akcjom w obronie, zbliżyły się na 7:6, po błędzie dotknięcia siatki w naszym zespole wyrównały na 9:9 i było już jasne, że to nie będzie spokojny tie-break. W końcówce, znów granej na przewagi, dostarczył ogromnych emocji. Polki najpierw nie wykorzystały piłki meczowej, a po chwili same musiały bronić meczbola. Nie obroniły go. Robinson-Cook pewnie skończyła atak w kontrze, drużyna USA wygrała 16:14, a cały mecz 3:2.

Dla polskiego zespołu to druga porażka w dziewiątym meczu Ligi Narodów 2023. Amerykanki wyprzedziły po niej Biało-Czerwone w tabeli, ale i tak gry w turnieju finałowym VNL nasze siatkarki są praktycznie pewne. W czwartek zagrają kolejne spotkanie z trudnym przeciwnikiem - z Niemkami, które też spisują się w rozgrywkach nadspodziewanie dobrze i też wygrały już siedem spotkań. Początek meczu o godzinie 5:00 polskiego czasu.