Bułgaria i Słowacja obroniły pozycje w mistrzostwach Europy siatkarek

Siatkarki z Bułgarii oraz Słowacji były faworytkami w swoich meczach i odniosły zwycięstwa. Dzięki temu umocniły się na miejscach premiowanych awansem w grupach.

Reprezentacja Bułgarii w mistrzostwach Europy 2023 Materiały prasowe / CEV / Reprezentacja Bułgarii w mistrzostwach Europy 2023
Bułgaria musiała mieć się na baczności. Choć ma większe doświadczenie na arenie międzynarodowej niż Rumunia, to z powodu porażki w poprzednim meczu z Włoszkami, czuła na plecach oddech rywalek w tabeli. W sąsiedzkim pojedynku do zdobycia było drugie miejsce w tabeli grupy.

Bułgaria poradziła sobie z przeciwnikiem i obroniła pozycję, choć przyszło to z dużym trudem. Drużyna znad Morza Czarnego walczyła z przeciwniczkami przez ponad 2,5 godziny. Dwukrotnie wychodziła na prowadzenie w setach, jednak za każdym razem pozwalała na odpowiedź, przez co mecz został rozstrzygnięty dopiero w tie-breaku. W nim Bułgaria zwyciężyła 15:12. Miała zaliczkę nawet 8:2 i pozwoliła na zlikwidowanie tylko połowy strat.

Słowacja broniła miejsca premiowanego awansem do najlepszej szesnastki mistrzostw Europy w meczu z Estonią. Drużyna znad Bałtyku nie zdołała zwyciężyć w trzech wcześniejszych spotkaniach, a jedyny punkt wywalczyła w zakończonym tie-breakiem meczu z Finlandią. Reprezentacje zmierzyły się po raz pierwszy w pojedynku o stawkę.

Słowacja rozpoczęła starcie nerwowo i w pierwszym secie okazała się gorsza niż Estonia, a w drugiej partii poradziła sobie z przeciwnikiem dopiero w grze na przewagi. Później nasze południowe sąsiadki przejęły kontrolę nad wydarzeniami i odniosły zwycięstwo 3:1. Po stronie Estonii stopniowo gasła nadzieja na sprawienie niespodzianki, a lanie 9:25 w trzecim secie było dotkliwe.