Mistrzostwa Europy. Zmarnowana szansa Turków. Łatwe zadanie Słoweńców

W poniedziałkowy wieczór zapadły kolejne rozstrzygnięcia w mistrzostwach Europy. Poznaliśmy zwycięzcę grupy B. Sporo scenariuszy jest nadal możliwych z kolei w grupie D.

Anna Bagińska
Reprezentacja Turcji PAP/EPA / Reprezentacja Turcji
Dzięki wygranej 3:0 nad reprezentacją Chorwacji Słoweńcy wygrali grupę B. Po czterech meczach mają komplet zwycięstw i nawet gdyby w ostatnim starciu przegrali z Bułgarią, to i tak nie stracą pozycji lidera.

W pierwszym i trzecim secie faworyci prowadzili od samego początku. W drugiej partii początkowo przewaga należała do podopiecznych Cedrica Enarda, ale rywale szybko odrobili straty.

W spotkaniu najwięcej punktów, bo 14, zdobył Klemen Cebulj. Miał przy tym 65 proc. skuteczności w ataku. Po drugiej stronie siatki Petar Dirlic zdobył 13 punktów. Chorwaci, mimo porażki, mogą być pewni awansu, bo niżej czwartego miejsca, czyli ostatniego dającego awans z grupy, nie spadną.

Zdecydowanie więcej emocji było w batalii pomiędzy Portugalią i Turcją. Mecz zakończył się w tie-breaku i podopieczni Alberto Giulianiego mają czego żałować. Prowadzili 2:1 w setach, ale po zaciętej końcówce przegrali czwartą partię, a potem cały mecz.

W portugalskiej skipie czołowymi armatami byli Alexandre Ferreira oraz Lourenco Martins, którzy zdobyli odpowiednio 24 i 23 punkty. Po tureckiej stronie siatki wyróżnił się Adis Lagumdzija. Atakujący zdobył aż 33 punkty, pozostawiając w tyle swoich kolegów.

Takie rozstrzygnięcie nie oznacza jeszcze, że Turcy zupełnie stracili szansę na wyjście z grupy. Jedna ich brak w 1/8 finału Mistrzostw Europy po tym, jak w tym roku wywalczyli awans do Ligi Narodów, byłby niespodzianką.