Szok. Zmierzono prędkość lotu piłki po serwisie Polaka

Mikołaj Sawicki podczas meczu Trefla Gdańsk z Projektem Warszawa (0:3) posłał piłkę z zagrywki z prędkością 140 km/h. Tak wynika z oficjalnego pomiaru. Są jednak spore wątpliwości.

Łukasz Witczyk
Wilfredo Leon / małe zdjęcie: Mikołaj Sawicki Getty Images / Matteo Ciambelli / Na zdjęciu: Wilfredo Leon / małe zdjęcie: Mikołaj Sawicki
Miały być wielkie emocje w hicie 8. kolejki PlusLigi, a tymczasem grający bez dwójki wielkich gwiazd Projekt Warszawa błyskawicznie rozprawił się z trzecim w tabeli Treflem Gdańsk. Mecz zakończył się już w trzech setach. Jedna więcej niż o wyniku tego spotkania mówi się o wyczynie Mikołaja  Sawickiego.

W drugim secie, przy stanie 5:2 na korzyść Trefla, Sawicki wszedł w pole zagrywki. Siatkarz gdańskiego zespołu posłał prawdziwą bombę w kierunku Igora Grobelnego. Zmierzona prędkość to 140 km/h. To oznaczałoby pobicie rekordu świata, który należy do Wilfredo Leon i wynosi 138 km/h.

Są jednak wątpliwości, czy piłka rzeczywiście leciała tak szybko. Mogło dojść do błędu pomiaru, co podczas telewizyjnej transmisji sugerował komentujący mecz dla Polsatu Sport Wojciech Drzyzga.

- Zmierzono 140 kilometrów na godzinę! Czy to jest możliwe - powiedział Marek Magiera. - Trzeba będzie zmierzyć parametry szybkościomierza - dodał Drzyzga. Sytuację można zobaczyć TUTAJ.

O sprawę zapytany został sam Sawicki. - Jestem bardzo zaskoczony, nie skupiałem się na tym, ale myślę, że jest to możliwe. Cała magia polega na tym, żeby nie trafić czysto w piłkę - powiedział przed kamerami Polsatu Sport.

Dotychczasowym rekordzistą świata w prędkości zagrywki jest Leon. Swój wyczyn ustanowił podczas tegorocznych mistrzostw Europy. W meczu Polski z Danią posłał piłkę z prędkością 138 km/h.