Belgijka została Polką. Będziemy mieli w kadrze nowego Leona?

Dominika Sobolska-Tarasowa otrzymała polskie sportowe obywatelstwo. Środkowa występowała kiedyś dla reprezentacji Belgii. Czy pójdzie drogą Wilfredo Leona i będzie grać w Biało-Czerwonych barwach? Pojawiła się w tym roku poważna przeszkoda.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Dominika Sobolska (nr 10) WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: Dominika Sobolska (nr 10)
Dominika Sobolska-Tarasowa przez kilka lat była jedną z ważniejszych postaci reprezentacji Belgii siatkarek. Środkowa jest córką Tomasza Sobolskiego - byłego zawodnika wrocławskiej Gwardii, ale urodziła się już w belgijskim Menen.

Doskonale jest jednak znana polskim kibicom. Broniła barw zespołów z Wrocławia, Polic, Dąbrowy Górniczej, Bielska-Białej i Łodzi. Obecnie występuje we włoskiej UYBA Volley Busto Arsizio.

Sobolska-Tarasowa wielokrotnie jednak podkreślała, że czuje się Polką. Już wcześniej chciała zmienić barwy, ale nie zgadzała się na to belgijska federacja. 32-latka na Instagramie poinformowała, że w końcu jej starania przyniosły skutek i otrzymała polski paszport sportowy. "Najlepszy prezent urodzinowy" - napisała w poście.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Zrobił to na siedząco. Po prostu magia

"Jestem bardzo wdzięczna za to, co Belgia mi dała: od szkółek siatkarskich do okazji by grać z reprezentacją w międzynarodowych zawodach. Jednak każdy, kto naprawdę mnie zna, wie, jak bardzo jestem podekscytowana i rozemocjonowana tą zmianą. Czasem żółty tygrys staje się orłem". - dodała.

Czy Sobolska-Tarasowa pójdzie drogą Wilfredo Leona i zostanie zawodniczką reprezentacji Polski? Niestety, wiele wskazuje na to, że nie. FIVB zapowiedziała, że od 21 września wprowadzi nowe przepisy. Według nich każdy zawodnik, który po tej dacie zmieni przynależność do federacji, nie będzie mógł występować w kadrze, jeśli wcześniej rozegrał mecz w seniorskiej reprezentacji innego kraju (więcej o zmianach pisaliśmy TUTAJ).

Nie wiadomo jednak, jak federacja potraktuje przypadek Polki, bo być może dokumenty złożyła jeszcze przed zmianą przepisów. Nawet jeśli decyzja byłaby dla Sobolskiej-Tarasowej pomyślna to i tak musiałaby odczekać dwa lata karencji czyli debiut nastąpiłby w 2026 roku. Zawodniczka miałaby wtedy rocznikowo 35 lat.

Co więc da Sobolskiej-Tarasowej zmiana sportowego obywatelstwa? Przede wszystkim, jeśli zdecyduje się wrócić do Tauron Ligi, to będzie mogła występować jako polska zawodniczka, a nie zagraniczna. W rozgrywkach istnieje limit trzech obcokrajowców na boisku. Polskie obywatelstwo sprawi, że z pewnością będzie miała więcej ofert do wyboru.

Czytaj więcej:
Ekipa Wołosz nie do zatrzymania. Przełamanie drużyny Różański

Czy uważasz, że nowe przepisy FIVB są dobre?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×