Znamy terminarz turniejów siatkarskich na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Światowa Federacja Siatkówki opublikowała terminarz turniejów siatkarskich podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. W rywalizacji, po raz pierwszy od 2006 roku, wezmą udział reprezentacji Polski kobiet i mężczyzn.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Reprezentacja Polski mężczyzn Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Polski mężczyzn
Światowa Federacja Siatkówki opublikowała informację, na którą z niecierpliwością czekali selekcjonerzy czołowych siatkarskich ekip. Wiadomo już, że rozgrywki grupowe turnieju igrzysk olimpijskich mężczyzn rozpoczną się 27 lipca, a kobiet 28 lipca.

Pierwszy etap rywalizacji zakończy się 3 sierpnia u panów i 4 sierpnia u pań. Zmagania toczyć się będą naprzemiennie, co oznacza, że każdy z zespołów, po rozegraniu meczu grupowego będzie miał jeden dzień przerwy.

Najlepsza ósemka, jeśli chodzi o męskie zespoły, do zmagań powróci 5 sierpnia. Panie wznowią grę dzień później. Spotkania półfinałowe rozstrzygnięte zostaną w dniach 7-8 sierpnia (mężczyźni i kobiety).

W porównaniu z wcześniejszą propozycją zmianie uległy terminy spotkań o medale. O trzecie miejsce panowie zagrają 9 sierpnia o godz. 16:00, natomiast o złoto dzień później o godz. 13:00. Po tym spotkaniu zostanie rozegrany mecz o brąz pań (godz. 17.15). Finał z udziałem najlepszych reprezentacji żeńskich zaplanowano z kolei na 11 sierpnia o godz.  13:00.

ZOBACZ WIDEO: Rywal Hurkacza weźmie ślub. Ukochana powiedziała "tak"

Zarówno w żeńskich, jak i męskich zmaganiach, udział weźmie 12 reprezentacji, podzielonych na trzy czterozespołowe grupy. To zmiana w porównaniu z rywalizacją w Tokio, gdzie drużyny trafiały do dwóch sześciozespołowych grup, a awansem premiowane były po cztery ekipy. Tym razem prawo gry w kolejnej rundzie otrzymają po dwie najlepsze ekipy oraz dwie kolejne z trzecich miejsc, legitymujące się najlepszym dorobkiem.

Skład poszczególnych grup turnieju olimpijskiego wyłoni losowanie. Na rozstawienie liczyć mogą jedynie trzy zespoły - gospodarz oraz czołowa dwójka rankingu FIVB. Pozostałe drużyny zostaną przydzielone do poszczególnych koszyków zgodnie z zajmowanymi miejscami i rozlosowane do poszczególnych grup.

Stawka meczów będzie ogromna już od pierwszego starcia. Wyniki uzyskane w trakcie pierwszej rundy rywalizacji, zdecydują bowiem o tym, jak dla danych reprezentacji będzie wyglądała ewentualna dalsza droga do medalu. Po fazie grupowej zostanie bowiem stworzona klasyfikacja łączna, która wyłoni pary ćwierćfinałowe.

Do obsadzenia pozostało jeszcze pięć wolnych miejsc. Jedno z nich przypadnie najwyżej sklasyfikowanej w rankingu FIVB ekipie z Afryki. To jedyna konfederacja, która dotychczas nie ma swojego przedstawiciela w gronie uczestników turnieju olimpijskiego. Pozostałe cztery przepustki zostaną rozdysponowane pomiędzy reprezentacje najwyżej sklasyfikowane w zestawieniu FIVB na dzień 24 kwietnia 2024 roku, które nie wywalczyły awansu z turniejów kwalifikacyjnych.

Czytaj także:
Zaprezentowano medale olimpijskie. Znajdzie się w nich fragment paryskiego symbolu
"Parodia". Kurek wściekł się po decyzji dot. igrzysk

Która z reprezentacji Polski stanie na podium IO w Paryżu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×