PSG Stal Nysa popsuła święto w Gdańsku. To krok w stronę ósemki

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: mecz Trefl Gdańsk - PSG Stal Nysa
PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: mecz Trefl Gdańsk - PSG Stal Nysa

Ponad dwie i pół godziny walki, a na trybunach 9200 widzów. Z wygranej cieszyła się jednak garstka fanów gości. Siatkarze Trefla Gdańsk przegrali w Ergo Arenie z PSG Stalą Nysa 1:3 w 27. kolejce PlusLigi.

W tym artykule dowiesz się o:

Spotkaniu towarzyszyła znakomita otoczka, bo został on mianowany "Meczem Kaszubskim". To inicjatywa organizowana po raz pierwszy w sezonie 2015/2016 przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz kluby spod znaku Trefla. Do Ergo Areny zjechało kilka tysięcy uczniów uczących się języka kaszubskiego ze 117 szkół w regionie.

A ze sportowego punktu widzenia zarówno dla ekipy z Gdańska, jak i dla drużyny z Nysy to całkiem istotne spotkanie. Siatkarze trenera Igora Juricicia wciąż walczą o to, by do play-offów przystąpić z piątej pozycji, co wiązałoby się z wpadnięciem w ćwierćfinale na Asseco Resovię Rzeszów, a nie Aluron CMC Wartę Zawiercie lub Projekt Warszawa. Po piętach depcze im LUK Lublin.

Z kolei Stal dalej walczy o to, by w najlepszej ósemce w ogóle się znaleźć, na przykład kosztem Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, do której przed 27. kolejką traciła zaledwie jeden punkt. Co ciekawe, Gdańskie Lwy w poprzedniej kolejce - pokonały 3:1 triumfatorów Ligi Mistrzów z poprzedniego sezonu, w dodatku na ich terenie. Jednak z drugiej strony w grudniu, gdy nysianie podejmowali drużynę Trefla, wygrali w trzech setach.

W mecz z większym animuszem weszli miejscowi, a ich motorami napędowymi był Kewin Sasak na skrzydle. Skutecznie blokiem pracował na środku Jordan Zaleszczyk. W samej tylko pierwszej partii zdobył w ten sposób cztery punkty. Tyle samo przewagi mieli gdańszczanie - było już 13:9 - lecz stracili wszystko w jednym ustawieniu. Od tego momentu trudno było jednym lub drugim oddalić się na kilka oczek.

Granie punkt za punkt przerwane zostało dopiero przy piłce setowej dla Trefla. Wspominany Zaleszczyk zaczaił się blokiem na Zouheira El Graouiego i w ten sposób skończył pierwszą odsłonę.

Druga właściwie w całości przebiegała pod dyktando nysan. Zupełnie jakby chcieli możliwie jak najszybciej odegrać się za przegraną w poprzedniej części gry. Zawodzili wprawdzie na skrzydłach Wojciech Włodarczyk czy Maciej Muzaj, ale Stal i tak prowadziła nawet różnicą pięciu punktów. Jednak gdy na tablicy było 15:10 dla przyjezdnych, wydarzyło się to samo, co w pierwszym secie. Tym razem to gdańszczanie odrobili straty wygrywając fragment 6:1 i doprowadzając do remisu 16:16. Trefl nie wyszedł jednak na prowadzenie, a potem przegrał 22:25.

W trzecim secie żadna z ekip nie potrafiła wypracować sobie przewagi większej niż dwa punkty. Ciągle z przodu byli jednak gracze trenera Daniela Plińskiego. Przy dobrym przyjęciu Timofiej Żukowski chętnie uruchamiał środkowych, a szczególnie dobrze w ofensywie czuł się Nicolas Zerba w tym fragmencie. Trefl obronił w końcówce dwie piłki setowe i doszedł z 22:24 na 24:24, ale dwie kolejne akcje przegrał i to drużyna z Nysy objęła prowadzenie w całym meczu.

A w czwartej odsłonie znów doszło do zaciętej końcówki, choć początkowo z przodu były Gdańskie Lwy, ale w środkowej fazie seta ekipa Igora Juricicia zaczęła popełniać coraz więcej błędów w ofensywie i straciła minimalną przewagę. Na dwa punkty oddaliła się Stal. Jednak ponownie doszło do gry na przewagi i ponownie zwycięsko wyszli z niej gracze znad Nysy Kłodzkiej. Wygrali 26:24 i cały mecz za trzy punkty, co w kontekście walki o miejsce w play-offach jest bardzo cenne.

Do końca fazy zasadniczej obu ekipom pozostały trzy kolejki. W piątek, 29 marca o 17:30 Stal podejmie Projekt Warszawa. Dzień później Trefl zagra w Olsztynie z Indykpolem AZS.