Wielki sukces Nikoli Grbicia. Dokonał tego jako piąty w historii

Materiały prasowe / FIVB / Nikola Grbić, trener reprezentacji Polski mężczyzn
Materiały prasowe / FIVB / Nikola Grbić, trener reprezentacji Polski mężczyzn

Wyniki osiągane przez reprezentację Polski pod wodzą Nikoli Grbicia dowodzą, że zatrudnienie Serba było doskonałym pomysłem. Sam szkoleniowiec również nie ma powodów do narzekań. Medal wywalczony w Paryżu pozwolił mu przejść do historii siatkówki.

Zakończony finałem igrzysk olimpijskich sezon reprezentacyjny był trzecim Nikoli Grbicia w roli selekcjonera reprezentacji Polski. Serb na stanowisku spędził ponad 900 dni, które dla dyscypliny w naszym kraju wiążą się z nieprzerwanym pasmem sukcesów.

Dość powiedzieć, że Nikola Grbić, jak poinformował na swoim profilu w serwisie X Jakub Balcerzak, został pierwszym trenerem w XXI wieku, który dotarł ze swoimi podopiecznymi do finałów czterech najważniejszych imprez narodowych - mistrzostw Europy, mistrzostw świata, Ligi Narodów i igrzysk olimpijskich.

Godny uwagi jest również fakt, że ze wszystkich imprez, na których Polacy występowali pod wodzą serbskiego szkoleniowca, nasz zespół przywoził medale. To przełożyło się na sytuację w rankingu FIVB, któremu przewodzimy od prawie 800 dni, a biorąc pod uwagę fakt, że pozycję lidera utrzymaliśmy po finale igrzysk olimpijskich, pozostaniemy na tej pozycji jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy.

ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Igrzysk". Minorowe nastroje w polskich obozach. "Lekcja pokory, nie jest dobrze"

Dla Nikoli Grbicia srebrny medal igrzysk olimpijskich w Paryżu również ma szczególne znaczenie. Selekcjoner reprezentacji Polski został bowiem piątym szkoleniowcem w historii siatkówki, który na podium najważniejszej imprezy czterolecia stawał zarówno jako trener, jak i zawodnik. Wcześniej uczynili to tylko Bernardo Rezende, Jenny Lang Ping, Karch Kiraly i Jurij Czesnokow.

Serbski szkoleniowiec na podium igrzysk olimpijskich stawał dwukrotnie jako zawodnik. W 1996 roku w Atlancie wywalczył brązowy krążek z drużyną Jugosławii, pokonując w meczu o 3. miejsce Rosję (3:1). Cztery lata później w Sydney, wraz z kolegami, sięgnął po krążki z najcenniejszego kruszcu, w finale ponownie pokonując Rosję (3:0).

Medaliści igrzysk olimpijskich jako zawodnik i jako trener:

PaństwoMedale jako zawodnikMedale jako trener
1. Bernardo Rezende Brazylia srebro (1984) złoto (2004 i 2016 mężczyźni), srebro (2008 i 2012 mężczyźni); brąz (1996 i 2000 kobiety)
2. Jenny Lang Ping Chiny złoto (1984) złoto (2016 kobiety), srebro (1996 i 2008 kobiety)
3, Karch Kiraly USA złoto (1984 i 1988) brąz (2016 kobiety)
4. Jurij Czesnokow ZSRR złoto (1964) srebro (1972 mężczyźni), brąz (1976 mężczyźni)
5. Nikola Grbić Serbia (Jugosławia) brąz (1996), złoto (2000) srebro (2024 mężczyźni)


Czytaj także:

Siatkarski ekspert broni decyzji Grbicia. "Musimy się nauczyć przegrywać"

Komentarze (4)
avatar
sarenka 01
14.08.2024
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Grbić dostał grupę wspaniałych zawodników, którzy chyba na przekór temu trenejro osiągali kolejne sukcesy. Zestawienie składu na IO było szczytem arogancji, bezczelności i kolesiostwa. Część zo Czytaj całość
avatar
Katon el Gordo
14.08.2024
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
A za przewodzenie w rankingu FIVB są jakieś medale, tytuły profity ? A może zalicza się to do klasyfikacji medalowej ? Bo jeśli nie, to nie ma co się tym puszyć, skoro Włosi ogrywają nas w fina Czytaj całość
avatar
sarenka 01
13.08.2024
Zgłoś do moderacji
7
5
Odpowiedz
Jeszcze parę takich bajek, wypuszczę pawia z ogródka.