Eliminacje ME: Belgia na czele stawki

W miniony weekend rozpoczęła się rywalizacja o bilet na mistrzostwa Europy w grupie D, w której grają Belgia, Grecja, Szwecja i Wielka Brytania. W pierwszym turnieju, rozgrywanym w Antwerpii zwyciężyli gospodarze, pokonując w ostatnim spotkaniu Grecję 3:2. Rozstrzygnięcie rywalizacji nastąpi za tydzień, a drużyna z drugiego miejsca będzie rywalem Polaków w barażach.

Ilona Kobus
Ilona Kobus

Meczem otwierającym rywalizację w grupie D był pojedynek Grecja - Wielka Brytania. Goście z Bałkanów potrzebowali niespełna godziny, by pokonać "Wyspiarzy" 3:0. Siatkarze znanego w Polsce szkoleniowca, Harry Brokkinga prezentowali się w miarę przyzwoicie, ale tylko do drugiej przerwy technicznej. Potem oddawali pole rywalom i w efekcie gładko przegrali spotkanie. Równie okazale, jak Grecy walkę o wyjazd do Turcji rozpoczęli Belgowie, pokonując Szwedów bez straty seta. Belgowie zagrali niezwykle skutecznie w ataku, w którym brylowali, zapamiętani przez kibiców w naszym kraju z ME w Moskwie, Van Goethem i Van Walle. Turniej dobrze rozpoczął również rozgrywający Belgów, Frank Depestele, będący najjaśniejszą postacią pierwszego dnia rywalizacji.

Drugi dzień walki o ME 2009 przebiegał zgodnie z planem, przekonujące i pewne zwycięstwa odnieśli faworyci - Grecy i Belgowie. Obydwa zespoły, podobnie jak pierwszego dnia, nie pozwoliły rywalom ugrać nawet jednego seta, a przy tym zaprezentowały całkiem niezły poziom gry. Przed ostatnim etapem rozgrywek na prowadzeniu w tabeli byli Belgowie i to oni, grając przed własną publiczności przystąpili do decydującego meczu turnieju w roli faworytów. Rozpoczęli wprawdzie niezbyt fortunnie, bo od porażki w pierwszej partii, ale potem uporali się z bardzo wysokim blokiem Greków i ostatecznie wygrali mecz po tie breaku, wprawiając w zachwyt dwa i pół tysiąca widzów zgromadzonych w hali "Lotto Arena" w Antwerpii. Gospodarze wygrali pierwszy turniej, a na drugiej pozycji w grupie znajdują się Grecy, którzy zorganizują rozstrzygające o awansie do mistrzostw Europy zawody. Drużyna, która zajmie drugą pozycję w grupie D będzie rywalem Polski w wrześniowych barażach.

Wyniki meczów w grupie D:

23 maja:
Belgia – Szwecja 3:0 (25:22 25:18 25:21)
Wielka Brytania – Grecja 0:3 (18:25 23:25 18:25)

24 maja:
Belgia – Wielka Brytania 3:0 (25:17 25:20 25:15)
Grecja – Szwecja 0:3 (16:25 17:25 25:27)

25 maja:
Grecja – Belgia 2:3 (25-21, 23-25, 17-25, 25-23, 9-15)
Szwecja – Wielka Brytania 3:1 (25-23, 25-15, 22-25, 25-20)

Tabela: (mecze-punkty-sety)
1. Belgia (3-6-9:2)
2. Grecja (3-5-8:3)
3. Szwecja (3-4-3:7)
4. Wielka Brytania (3-3-1:9)

Drugi turniej kwalifikacyjny zostanie rozegrany za tydzień, w greckiej Glyfadzie.