WGP: Krótka piłka ze strony Brazylijek - relacja z meczu Chiny - Brazylia

Reprezentacja Brazylii odniosła bezapelacyjne zwycięstwo nad drużyną Chin w ostatnim meczu rozgrywanego w chińskim Ningbo turnieju finałowego World Grand Prix 2010. Brazylijki nie dały szans swoim rywalkom, grając skuteczną i przyjemną dla oka siatkówkę. Ostatecznie zajęły drugie miejsce w WGP, natomiast Chinki - czwarte. Zwycięzcą tegorocznego Grand Prix zostały Amerykanki. Polki sklasyfikowano na szóstym miejscu.

Paweł Sala
Paweł Sala

Od początku niedzielnego spotkania pomiędzy Brazylią a Chinami inicjatywa należała do podopiecznych José Roberto Guimarãesa. Canarinhos narzuciły rywalkom swój styl gry, szczególnie dobrze radząc sobie z atakami na skrzydłach. Po asie serwisowym Jaqueline Carvalho Brazylia prowadziła 6:3, a po zagraniu Fabiany Claudino 8:4. Przewaga siatkarek z Ameryki Południowej wzrastała z każdą minutą (20:10 dla Canarinhos). Mistrzynie olimpijskie z 2008 roku i triumfatorki ostatniej edycji WGP rozniosły swoje rywalki w pierwszej odsłonie zwyciężając ostatecznie do 12.

Na początku drugiej partii siatkarki Chin zabrały się do odrabiania strat. Po autowym ataku Fabioli de Souzy Josefy i dobrych blokach Azjatek było 5:1 dla tej drużyny. Ten krótki przestój w grze Brazylijek nie trwał jednak zbyt długo. Brazylia szybko odrobiła straty i już na pierwszą przerwę techniczną schodziła wygrywając (8:6). Prowadzenie Canarinhos od tego momentu cały czas rosło. Chinkom udało się uzyskać więcej punktów niż w pierwszym secie, jednak i w tej partii przewaga Brazylijek była wyraźna. Jeszcze świetnie atakiem z obejścia zagrała Bian Yuqian (14:22), ale na nic więcej Chinek nie było już stać. Brazylia wygrała do 16.

Trzeci set rozpoczął się podobnie jak drugi - od chwilowej dekoncentracji w grze mistrzyń olimpijskich (5:5). Nie trwała ona jednak zbyt długo, a sygnał do lepszej gry dała Jaqueline uderzeniem ze środka. Po świetnym skosie Natalii Pereiry było 13:8 dla podopiecznych Guimarãesa. Cały zespół brazylijski grał równo, co pokazują indywidualne statystyki poszczególnych zawodniczek. Cztery z nich uzyskały po 11 punktów dla swojej drużyny. Brazylia utrzymywała wysokie prowadzenie, które utrzymała do końca spotkania. Po bardzo krótkim, jednostronnym meczu wygrała 3:0, zajmując ostatecznie drugie miejsce na zakończenie tegorocznego World Grand Prix.

Chiny - Brazylia 0:3 (12:25, 16:25, 15:25)

Chiny: Wang Yimei (7), Bian Yuqian, Li Juan (7), Xue Ming (2), Chen Liyi, Ma Yunwen (7), Zhang Xian (libero) oraz Fan Linlin (7), Xu Yunli (1), Wang Qian.

Brazylia: Fabiana Claudino (6), Thaisa Menezes (11), Jaqueline Carvalho (11), Natalia Pereira (11), Sheilla Castro (11), Fabiola de Souza Josefa (2), Fabiana de Oliveira (libero) oraz Camila Brait, Joyce Silva (5), Danielle Lins, Gonzaga Welissa.