Francja (42)* - Anna Rybaczewska i długo, długo nic
Żeńska kadra Francja nigdy nie była potentatem w siatkarskim gronie - ani Europy, ani tym bardziej świata. Zawsze pozostawała w cieniu swojego męskiego odpowiednia, którego gwiazda co jakiś czas rozbłyska na niebie - jak choćby dwa lata temu w Izmirze. Jedyne sukcesy, jakie Trójkolorowe kiedykolwiek w piłce siatkowej święciły, ograniczają się do mało komu znanych, a co za tym idzie - zupełnie nieliczących się w siatkarskim światku - Igrzysk Śródziemnomorskich, w których sięgnęły po dwa srebrne i trzy brązowe krążki.
W tym roku także nie zanosi się na przełom. Reprezentacja Francji dysponuje jedną tak naprawdę tylko gwiazdą. Kiedyś była nią żywa legenda RC Cannes - Victoria Ravva, dziś zaś jest... Polka! Córka Mirosława Rybaczewskiego (polskiego siatkarza i olimpijczyka), Anna, mimo polskiego pochodzenia, gra w narodowej kadrze Trójkolorowych, ponieważ od dziecka wychowywała się we Francji i tam też spędziła większość swojego siatkarskiego (i nie tylko) życia.
Choć na Francuzki nikt nie stawia, nie są one drużyną do bicia. Ich ostatnim sprawdzianem formy był turniej Open Femina, który rozegrany został w dniach od 14 do 18 września. Francuzki triumfowały w nim, 3:2 pokonując reprezentację Rumunii oraz po 3:0 zwyciężając z klubami Vandoeuvre-lès-Nancy i Le Cannet.
Skład reprezentacji Francji
Rozgrywające: Armelle Faesch, Mallory Steux
Libero: Marielle Bousquet, Alexandra Rochelle
Środkowe: Jelena Lozancic, Maéva Orlé, Pauline Soullard, Christina Bauer
Przyjmujące: Veronika Hudima, Anna Rybaczewska, Julie Mollinger, Taiana Téré
Atakujące: Alexandra Dascalu, Hélène Schleck
Niemcy (11) - Zawsze groźne, zawsze trudne do przejścia
Niemki wydają się być drugą siłą grupy A. Sklasyfikowane w rankingu Światowej Federacji Siatkówki w samym czubie drugiej dziesiątki zawodniczki już niejednokrotnie udowodniły, że drzemie w nich spora siła i potencjał. Od kiedy tylko zaczęły występować w czempionacie Starego Kontynentu (rok 1991 i od razu brązowy medal), regularnie plasują się zestawieniu drużyn walczących o coś więcej niż tylko wyjście z grupy. Na razie ich sukcesy ograniczają się do owych mistrzostw oraz rozgrywek World Grand Prix, lecz niewykluczone, że i na innych turniejach jeszcze o nich usłyszymy.
W tym roku Niemki nie uplasowały się w żeńskim odpowiedniku Ligi Światowej na zadowalającej pozycji (miejsce 13), lecz grały jeszcze bez znakomitej atakującej - wracającej na imprezę we Włoszech i Serbii po kilku latach nieobecności Angeliny Grün. Czy jednak dłuższy rozbrat z siatkówką halową pozwoli jej szybko wskoczyć do postawowego składu? Zaznaczymy przy okazji, iż trener Giovanni Guidetti widzi ją teraz w zespole na pozycji przyjmującej.
Nasze zachodnie sąsiadki przyzwoicie spisywały się w przedturniejowych sparingach. Pokonały m.in. grupowe przeciwniczki Polek - Czeszki. Dwukrotnie sparowały też z Turczynkami, przy czym jeden mecz wygrały, a w drugim, mimo prowadzenia w setach 2:0, jednak poległy.
Czy Niemki nawiążą do sukcesu z tak szczęśliwego dla nas 2003 roku?
Skład reprezentacji Niemiec
Rozgrywające: Kathleen Weiss, Mareen Apitz
Libero: Kerstin Tzscherlich, Lenka Dürr, Lisa Thomsen
Środkowe: Christiane Fürst, Corina Sschuschke-Voigt, Berit Kauffeldt
Przyjmujące: Angelina Grün, Maren Brinker, Anne Matthes, Regina Burchardt
Atakujące: Małgorzata Kożuch, Saskia Hippe
Serbia (6) - Faworytki o sporej sile rażenia
Trzecie miejsce siatkarek z Bałkanów w tegorocznej edycji World Grand Prix (tuż za Amerykankami i Brazylijkami, a m.in. przed Rosjankami i Japonkami) powinno zaalarmować ich rywalki we włosko-serbskich mistrzostwach. Jakby tego było jeszcze mało - zagrają one po części przed własną publicznością, co może dodać im skrzydeł. Czy wykorzystają nadarzającą się okazję do sięgnięcia po medal - tak jak to było w roku 2007, kiedy to ugrały srebro?
Zoran Terzić nie ukrywa wysokich aspiracji swojej ekipy. Ma ku temu zresztą solidne podstawy. W szeregach jego podopiecznych znajdują się przecież tak świetne siatkarki, jak choćby Jelena Nikolić czy Jovana Brakocević. Poza swoimi gwiazdami, Serbki mogą się też pochwalić wyrównanym zespołem, który stać naprawdę na wiele. Ich siłą jest również gra kombinacyjna. Nie wszystkie siatkarki dysponują bowiem imponującymi warunkami fizycznymi, co poniekąd zmusza je do szukania innych rozwiązań na parkiecie. Szybkie i niekonwencjonalne rozegranie wyjątkowo im ponadto służy.
W niedawno zakończonym turnieju we Włoszech, w którym udział wzięły gospodynie, Serbki i Hiszpanki, podopieczne Terzicia zajęły co prawda drugą lokatę, dość wyraźnie - nie licząc pierwszej odsłony - ulegająd zawodniczkom z płw. Apenińskiego, lecz nie zmienia to faktu, że pozostają wciąż faworytkami grupy A z dobrymi perspektywami na przyszłość w czempionacie Starego Kontynentu.
Jelena Nikolić - to jej ramię stanowi największe zagrożenie
Skład reprezentacji Serbii
Rozgrywające: Maja Ognjenović, Ana Antonijević
Libero: Suzana Ćebić, Silvija Popović.
Środkowe: Natasza Krsmanović, Milena Rasić, Nadja Ninković
Przyjmujące: Briżitka Molnar, Jelena Nikolić, Sanja Malagurski, Tijana Malesević, Jovana Vesović, Ana Lazarević
Atakująca: Jovana Brakočević
Ukraina (50) - Grupowe outsiderki
Siatkarki Ukrainy to niemal całkowicie anonimowe zawodniczki, których nazwiska zaledwie obiły się o uszy większości zwykłych kibiców. Na arenie międzynarodowej nie osiągnęły jak dotąd żadnego znaczącego wyniku. Co więcej - w większości przypadków po prostu nie uzyskały na poważniejszej rangi imprezy sportowej kwalifikacji. W ich grze próżno szukać zagrań kombinacyjnych, bazują głównie na atakach ze skrzydeł.
W tym roku Ukrainki wystąpiły w Pucharze Jelcyna. W stawce sześciu ekip były jednak zdecydowanie najsłabsze, w związku z czym gładko uległy wszystkim drużynom i uplasowały się na ostatniej pozycji. Nie powalczyły nawet w meczu o miejsce piąte, w którym ich rywalkami były Holenderki.
Skład reprezentacji Ukrainy
Rozgrywające: Irina Komisarowa, Maryna Degtiarowa
Libero: Inna Denina, Switłana Halkina
Środkowe: Inna Mołodcowa, Natalija Czernecka, Switłana Lidiajewa
Przyjmujące: Maryna Marczenko, Tetiana Litwinowska, Hanna Burbeliuk, Hanna Lisijenkowa
Atakujące: Anna Dowholiuk, Nadija Kodoła
Rozgrywki w grupie A (Belgrad)
sobota, 24.09.
Niemcy - Ukraina, 17.00
Francja - Serbia, 20.00
niedziela, 25.09.
Francja - Niemcy, 17.00
Serbia - Ukraina, 20.00
poniedziałek, 26.09.
Ukraina - Francja, 17.00
Serbia - Niemcy, 20.00
* miejsce w oficjalnym rankingu FIVB
Oglądaj siatkówkę kobiet w Pilocie WP (link sponsorowany)