Piętnaście lat mija od czasu kiedy to pilska drużyna pokonała zespół Augusto Kalisz, ówczesnego faworyta rozgrywek, wywalczając pierwszy, i to od razu złoty medal w historii klubu. Cofnijmy się o piętnaście lat: po dwóch meczach w Kaliszu stan rywalizacji wynosił 1:1. 24 kwietnia rozegrany został pierwszy mecz w Pile. Gospodynie pokonały swoje rywalki 3:1 i zbliżyły się do złotego medalu. Kolejny pojedynek odbył się w niedzielę, 25 kwietnia. Nawiązując do słów kultowego przeboju, niedziela też była dla nas, choć łatwo nie było. Zespół grający wówczas pod wodzą trenera Jerzego Matlaka przegrywał w tie-breaku 0:6. Wydawałoby się, że tak dużej różnicy punktów nie sposób szybko odrobić. Niespodziewanie jednak Nafta zaczęła niwelować straty i po dramatycznej walce do ostatniej piłki, pokonała drużynę z Kalisza 3:2. Widzowie, którzy po brzegi wypełnili salę, oszaleli ze szczęścia, a najstarsi kibice do dziś wspominają ten niezwykle wzruszający moment.
Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!
Zdobycie pierwszego złotego medalu przez Naftę Piła stało się początkiem wielkich sukcesów pilskiej drużyny. Zespół z Piły jeszcze trzykrotnie sięgał po mistrzostwo Polski. W kolejnych latach pilska Nafta zdobyła trzy srebrne, dwa brązowe medale Mistrzostw Polski, a także cztery Puchary Polski i Super Puchar Polski. Kolejnym, niepowtórzonym do dziś przez żadną żeńską drużynę osiągnięciem, jest udział Nafty w Final Four Ligi Mistrzyń.
W sezonie, na który przypada ta rocznica, do Piły powrócił oficjalny sponsor pilskiej siatkówki z najlepszych lat - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Do teraz z klubem związane są również osoby, które dołożyły wówczas wszelkich starań, aby dokonać historycznego sukcesu; zawodniczki - Irina Archangielskaja, Agnieszka Kosmatka (wcześniej Orłowska), lekarz drużyny - Krzysztof Zając oraz kierownik biura - Adam Majewski i Prezes - Radosław Ciemięga.
Skład, który wywalczył Złoty Medal Mistrzostw Polski w sezonie 1998/1999:
Rozgrywające: Irina Archangielskaja, Edyta Wojtczak
Atakujące: Beata Strządała, Dorota Rucka, Agnieszka Orłowska
Środkowe: Edyta Kubarko, Maria Liktoras, Elena Makszancewa, Anna Malujdy
Libero: Marzena Bednarek
Sztab szkoleniowy: Jerzy Matlak, Adam Grabowski, Krzysztof Zając, Jan Dąbek, Aleksiej Gutenev, Kazimierz Sadowski