Przeżyjmy to jeszcze raz: Siatkarski rok 2008 cz. I

Rok 2008 obfitował w siatkarskie wydarzenia. Dwa turnieje finałowe europejskich pucharów w Polsce, Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, roszady na stanowiskach trenerów reprezentacji Polski, jak i szkoleniowców w klubach, to tylko niektóre z nich. Powróćmy jeszcze raz pamięcią do tych zdarzeń i w pierwszej części naszego kalendarium przypomnijmy sobie pierwszą połowę mijającego roku.

Ag Sta
Ag Sta

Styczeń

1 stycznia

Dariusz Luks zostaje nowym szkoleniowcem Pronaru Zeto Astwa AZS Białystok. Luks wcześniej trenował męskie zespołu m.in. Górnika Radlin, Jokera Piła i Jadaru Radom, pracował również jako drugi szkoleniowiec męskiej kadry B. Z zespołem akademiczek z Białegostoku realizuje powierzony mu cel - utrzymanie w lidze, w tym sezonie drużyna nadal rywalizuje na parkietach siatkarskiej ekstraklasy.

Z posadą trenera J.W. Construction AZS Politechniki Warszawskiej żegna się Edward Skorek, z pracy rezygnuje również jego asystent - Krzysztof Kowalczyk. Jego następcą zostaje Jerzy Taczała.

7-13 stycznia

Turniej kwalifikacyjny do IO w siatkówce mężczyzn w Izmirze. Po porażkach z Hiszpanią i Holandią, pomimo zwycięstwa nad Włochami Polacy nie awansują do półfinału izmirskiego turnieju i szansy na olimpijską kwalifikację muszą szukać gdzie indziej. Turniej wygrywają Serbowie, pokonując w finale 3:2 Hiszpanów i to oni dostają przepustkę do Pekinu. Na turnieju w Izmirze w polskiej reprezentacji brakuje m.in. Grzegorza Szymańskiego, który tuż przed wyjazdem rezygnuje z gry z powodu bólów pleców. Raul Lozano zarzuca siatkarzowi symulanctwo i zapowiada, że zawodnik nie będzie brany pod uwagę przy kolejnych powołaniach.

12 stycznia

Marco Bonitta ogłasza 12-osobową kadrę na turniej kwalifikacyjny do IO w Halle. W grupie powołanych brakuje Doroty Świeniewicz, która tego samego dnia zapowiada zakończenie reprezentacyjnej kariery. - Wszystko miałam przemyślane. Jeszcze przed przyjazdem na zgrupowanie do Szczyrku zdecydowałam, że zawody w Halle, gdybym w nich zagrała, byłyby ostatnimi w mojej karierze bez względu na wynik - mówi siatkarka dodając, że lata wyrzeczeń i stres z tym związany miały duży wpływ na jej decyzję.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Dorota Świeniewicz żegna reprezentację

15-20 stycznia

Turniej kwalifikacyjny do IO w siatkówce kobiet w Halle. Polki w fazie grupowej wygrywają 3:2z Niemkami i 3:1 z Turcją i awansują do półfinału, gzie 3:1 pokonują Serbię. Niestety w finale po zaciętej pięciosetowej rywalizacji przegrywają z Rosją i podobnie jak panowie muszą rywalizować o olimpijską przepustkę w turnieju interkontynentalnym.

31 stycznia

Jacek Grabowski żegna się z funkcją trenera GCB Centrostalu Bydgoszcz. Wobec słabych wyników zespołu (przedostatnie miejsce w lidze), trener oddaje się do dyspozycji zarządu i doszło do rozwiązania kontraktu za porozumieniem stron. Nowym szkoleniowcem bydgoskich siatkarek zostaje Maciej Kosmol, dotychczasowy drugi trener.


Luty

1 lutego

Z siedziby Europejskiej Federacji Siatkarskiej nadchodzi decyzja o przyznaniu Skrze Bełchatów organizacji turnieju finałowego Ligi Mistrzów. Final Four LM rozegrane będzie w ostatni weekend marca w Łodzi. Prawo organizacji finałów oznacza, że Skra nie musi rywalizować już w kolejnych rundach pucharu, a do gry wróci dopiero na turniej finałowy.

5 lutego

Zawodniczka Winiar Kalisz Anna Barańska zostaje wyróżniona jako najlepsza zagrywająca fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dwie nagrody zgrania Jekaterina Gamowa (Dynamo Moskwa), która otrzymuje tytuły najlepiej punktującej i najlepiej atakującej.

26 lutego

Koniec fazy zasadniczej Polskiej Ligi Siatkówki. Pierwsze cztery lokaty zajmują Skra Bełchatów, Wkręt-met Domex AZS Częstochowa, Jastrzębski Węgiel i Mlekpol AZS Olsztyn. O utrzymanie zagrają Delecta Bydgoszcz i J.W. Construction AZS Politechnika Warszawska.

Druga w tym miesiącu świetna informacja z siedziby CEV. Asseco Resovia Rzeszów otrzymuje prawo organizacji Final Four Challenge Cup. Rzeszowski zespół już wcześniej zapewnia sobie jednak występy w finałach pucharu.

27 lutego

Ireneusz Mazur, szkoleniowiec Mlekpolu AZS Olsztyn podaje się do dymisji. Powodem jest słaba postawa zespołu, zwłaszcza porażka z Jadarem Radom na zakończenie fazy zasadniczej. W play-off zespół prowadzi Mariusz Sordyl.


Marzec

29 lutego - 18 marca

Pierwsza faza-play off PLS. Zgodnie z przewidywaniami o tytuł mistrza Polski zagrają cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej - Skra Bełchatów, AZS Częstochowa, Jastrzębski Węgiel i AZS Olsztyn. Najbardziej zacięty przebieg ma rywalizacja Asseco Resovii Rzeszów z Mlekpolem AZS Olsztyn, która ma swój finał dopiero po pięciu spotkaniach a aż cztery z pojedynków kończą się dopiero po tie-breakach.

7-9 marca

Finały Pucharu Polski mężczyzn. Trofeum dość niespodziewanie zdobywa Wkręt-met Domex AZS Częstochowa. Drugie miejsce przypada Jastrzębskiemu Węglowi.

12 marca - 13 kwietnia

Spotkania o pozostanie w PLS pomiędzy J.W. Construction Osram AZS Politechniką Warszawską a Delectą Bydgoszcz. Akademicy z Warszawy jako pierwsi odnoszą cztery zwycięstwa, Delecta Bydgoszcz spada z siatkarskiej ekstraklasy.

15 marca

- Wygrałem z rakiem - oznajmia Ryszard Bosek, znakomity przed laty siatkarz, trener reprezentacji Polski, a obecnie dyrektor sportowy AZS Częstochowa. Boska zaatakował nowotwór węzłów chłonnych i ślinianek.

21 marca - 7kwietnia

Druga faza play-off Polskiej Ligi Siatkówki. Do finału awansują PGE Skra Bełchatów (wyeliminowała Mlekpol AZS Olsztyn) oraz Wkręt-met Domex AZS Częstochowa (akademicy wygrali w pięciu spotkaniach rywalizację z Jastrzębskim Węglem). O 5. lokatę zagrają Asseco Resovia Rzeszów i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, natomiast o miejsce 7. - Płomień Sosnowiec i Jadar Radom.

21 marca

Tragiczny wypadek siatkarzy Orła Międzyrzecz. Zawodnicy wracają do domów na święta wielkanocne. W samochodzie, który uderzył w drzewo znajduję się czterech zawodników, dwóch z nich: 21-letni Michał Pajor i 23-letni Paweł Dziekanowski umiera. Zgodnie z decyzją PZPS, spotkania o miejsca 7-10 w I lidze zostają anulowane.

Zobacz także: Okruty los: Wspomnienie siatkarzy Orła Międzyrzecz

22-23 marca

Final Four Challenge Cup w Rzeszowie. Zdziesiątkowana kontuzjami Asseco Resovia Rzeszów po dramatycznej porażce w półfinale i przegranej 0:3 w meczu o 3. miejsce zajmuje ostatecznie czwartą lokatę. Trofeum trafia do Palavollo Modena z Brazylijczykami Andre Hellerem i Andre Nascimento w składzie.

29-30 marca

Final Four Ligi Mistrzów w Łodzi. Po wspaniałym zwycięstwie z Sisleyem Treviso PGE Skra Bełchatów zajmuje 3. lokatę. Zwycięża Dynamo Tattransgaz Kazań.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Skra i Resovia w turniejach finałowych europejskich pucharów

30 marca

Koniec fazy zasadniczej Ligi Siatkówki Kobiet. Pierwsze cztery lokaty zajmują BKS Aluprof Bielsko-Biała, Winiary Kalisz, Muszynianka Fakro Muszyna i Farmutil Piła. O utrzymanie powalczą Centrostal Bydgoszcz i Pronar Zeto Astwa AZS Białystok.


Kwiecień

4-6 kwietnia

Turniej finałowy Pucharu Polski kobiet. Trofeum zdobywa Farmutil Piła pokonując w spotkaniu o złoto 3:0 Winiary Kalisz. Trzecie miejsce przypada BKS Aluprof Bielsko-Biała.

8-12 kwietnia

Pierwsza runda play-off LSK. W każdej z par rywalizacja kończy się już po dwóch spotkaniach. O miejsca 1-4 zagrają cztery najlepsze drużyny po fazie zasadniczej: BKS Aluprof, Winiary Kalisz, Muszynianka Fakro Muszyna i Farmutil Piła.

9-27 kwietnia

Spotkania o miejsca 9-10 w LSK. Rywalizację do czterech zwycięstw wygrywa Pronar Zeto Astwa AZS Białystok.

10-16 kwietnia

Trzecia runda fazy play-off PLS. Mistrzem Polski zostaje PGE Skra Bełchatów, pokonując w trzech spotkaniach akademików z Częstochowy. Trzecia lokata przypada Mlekpolowi AZS Olsztyn, a miejsce 5. i prawo gry w Challenge Cup - Asseco Resovii Rzeszów.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Dominacja Skry i AZS Częstochowa

15 kwietnia

Podpisanie pięcioletniej umowy sponsorskiej pomiędzy Polkomtelem S.A. a Profesjonalną Ligą Piłki Siatkowej S.A. Od nowego sezonu ekstraklasa mężczyzn i kobiet przyjmą odpowiednio nazwy: PlusLiga oraz PlusLiga Kobiet.

16- 23 kwietnia

Druga runda fazy play-off LSK. W finale zagrają Farmutil Piła i Muszynianka Fakro Muszyna. O 3. miejsce powalczą Winiary Kalisz oraz BKS Aluprof Bielsko-Biała. O 5. lokatę rywalizować będą Gedania Gdańsk i MKS Dąbrowa Górnicza, a o miejsce 7. - Stal Mielec i AZS AWF Poznań.

17 kwietnia

Dzień po wywalczeniu przez PGE Skrę Bełchatów tytułu mistrza Polski Mariusz Wlazły przedłuża kontrakt z klubem do 2010 r.

19-26 kwietnia

Rywalizacja o pierwszą lokatę w I lidze mężczyzn. Zwycięża Trefl Gdańsk gwarantując sobie tym samym awans do siatkarskiej ekstraklasy. W I lidze kobiet tryumfuje Impel Gwardia Wrocław i ta drużyna od nowego sezonu występować będzie w PlusLidze Kobiet.

20-30 kwietnia

Sezon transferowy w PLS (najważniejsze wydarzenia).
- Libero reprezentacji Polski, Piotr Gacek po pięciu latach występów pod Jasną Górą przechodzi do zespołu mistrza Polski - PGE Skry Bełchatów. Skrę zasila również Dawid Murek, a kilka dni później, uważany za jednego z najlepszych rozgrywających świata, Hiszpan Miguel Angel Falasca.
- Drugi libero polskiej kadry, Krzysztof Ignaczak podpisuje nowy, trzyletni kontrakt z Asseco Resovią. Do rzeszowskiej drużyny dołączają przyjmujący AZS Częstochowa - Krzysztof Gierczyński i Marcin Wika, rozgrywający akademików Paweł Woicki a także fiński atakujący Mikko Oivanen. Drużynę będzie prowadził znakomity chorwacki szkoleniowiec - Ljubomir Travica.
- Spór o Bartosza Kurka na linii PGE Skra Bełchatów - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Kontrakt Kurka zostaje przez działaczy ZAKSY przedłużony na kolejny sezon (wobec braku sprzeciwu ze strony zawodnika), jednak sam siatkarz chce grać w zespole mistrzów Polski.
- Krzysztof Stelmach, który jeszcze w ubiegłym sezonie występował w Skrze Bełchatów zostaje nowym trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.
- Z AZS Olsztyn odchodzą Richard Lambourne, Sinan Tanik, Paweł Kuciński, Marcin Lubiejewski oraz Frank Dehne.

24 kwietnia

Szkoleniowiec BKS Aluprof Bielsko-Biała, Wiktor Krebor podaje się do dymisji. Bielszczanki ostatecznie zajmują w lidze 4. lokatę.

26 kwietnia - 4 maja

Trzecia runda fazy play-off LSK. Mistrzem Polski zostaje Muszynianka Fakro Muszyna. Srebrny medal przypada Farmutilowi Piła, a brąz - Winiarom Kalisz. Czwartą lokatę zajmuje BKS Aluprof Bielsko-Biała, a piątą - MKS Dąbrowa Górnicza.


Maj

1-30 maja

Sezon transferowy w PlusLidze (najważniejsze wydarzenia).
- Kontrakt z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle podpisuje były środkowy reprezentacji Polski - Robert Szczerbaniuk. Do Kędzierzyna przenosi się również z PGE Skry Bełchatów Dan Lewis. Z Bełchatowem żegna się także Piotr Gruszka, który podpisuje kontrakt z tureckim Altayem Izmir.
- Z belgijskiego Knack Roeselare do Jastrzębskiego Węgla przenoszą się Holender Nico Freriks oraz Australijczyk Benjamin Hardy.
- Środkowy Jadaru Radom - Bartosz Gawryszewski podpisuje 3-letni kontrakt z Asseco Resovią Rzeszów.
- Kontrakt z PGE Skrą Bełchatów podpisuje Jakub Jarosz, który będzie zmiennikiem Mariusza Wlazłego na pozycji atakującego.
- Sebastian Pęcherz podpisuje kontrakt z Jastrzębskim Węglem. Do drużyny dołącza również francuski przyjmujący Guillaume Samica, który w poprzednim sezonie razem z Łukaszem Kadziewiczem występował w Sparklingu Milano.
- Z francuskiej Tuluzy do Delecty Bydgoszcz przenosi się Stanisław Pieczonka. Bydgoską drużynę zasila również rozgrywający Piotr Lipiński.
- Łukasz Żygadło przenosi się z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle do zespołu mistrza Włoch - Itasu Diatec Trentino, gdzie będzie występował razem z Michałem Winiarskim.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Zagraniczne gwiazdy w PlusLidze

Sezon transferowy w PlusLidze Kobiet (najważniejsze wydarzenia).
- Nową rozgrywającą Centrostalu Bydgoszcz zostaje Słowaczka Monika Smak.
- Aleksandra Lipowska i Joanna Staniucha podpisują kontrakty z MKS Dąbrową Górniczą.
- Igor Prielożny zostaje nowym szkoleniowcem BKS Aluprof Bielsko-Biała. Do Bielska-Białej z Kalisza przenosi się również atakująca Anna Barańska.

3-10 maja

Baraże o PLS pomiędzy J.W. Construction Osram AZS Politechniką Warszawską a KS Poznań. Rywalizację do czterech zwycięstw wygrywają akademicy z Warszawy. W barażach o LSK górą jest drużyna Pronaru Zeto Astwa AZS Białystok, która dzięki wygranej rywalizacji z Wisłą Kraków zapewnia sobie utrzymanie w siatkarskiej ekstraklasie.

10 maja

Małgorzata Glinka mistrzem Hiszpanii z zespołem Grupo 2002 Murcja.

16-25 maja

VI Memoriał Huberta Wagnera będący jednocześnie turniejem kwalifikacyjnym do ME 2009 mężczyzn. Polska po porażkach z Czarnogórą i Estonią zajmuje 2. lokatę i szansy na wyjazd na ME musi szukać w kolejnym turnieju kwalifikacyjnym. Zwyciężają Estończycy.

17-25 maja

Turniej kwalifikacyjny do IO w siatkówce kobiet w Tokio. Polki przegrywają na inaugurację z Japonią 1:3, ale później odnoszą komplet zwycięstw wygrywając turniej i zdobywając tym samym bilet do Pekinu. To pierwszy od 40 lat awans polskiej żeńskiej reprezentacji na igrzyska olimpijskie.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Polki po 40 latach posuchy na IO!

30 maja - 1 czerwca

Turniej kwalifikacyjny do IO w portugalskim Espinho. Polscy siatkarze łatwo ogrywają Portugalię, Portoryko i Indonezję i niemal w ostatniej chwili zapewniają sobie wyjazd na IO w Pekinie.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Przypadki Raula Lozano

Czerwiec

1-30 czerwca

Sezon transferowy w PlusLidze (najważniejsze wydarzenia).
- Bartłomiej Neroj nowym rozgrywającym Politechniki Warszawskiej, Robert Milczarek nowym libero zespołu. Szkoleniowcem drużyny zostaje Krzysztof Kowalczyk.
- Środkowy reprezentacji Polski - Łukasz Kadziewicz podpisuje kontrakt z beniaminkiem PlusLigi - Treflem Gdańsk. Do gdańskiego zespołu dołącza również Brazylijczyk Bruno Zanuto.
- Nowym szkoleniowcem Jadaru Radom zostaje Mirosław Zawieracz. Drużynie udaje się skompletować skład pomimo wcześniejszego ryzyka wycofania się z ligi.
- ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle zasila Michał Ruciak.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Duży zawód w Gdański

Sezon transferowy w PlusLidze Kobiet (najważniejsze wydarzenia).
- Drużynę BKS Aluprofu zasila również Eleonora Dziękiwicz, która podobnie jak trener Prielożny i Anna Barańska, przenosi się z Winiar Kalisz. Do bielskiego klubu dołącza również rozgrywająca Katarzyna Skorupa.
- Anna Związek i Dorota Ściurka zasilają Stal Mielec.
- Do zespołu AZS Białystok przenosi się Izabela Żebrowska.
- Wieloletnia rozgrywająca reprezentacji Polski - Magdalena Śliwa podpisuje kontrakt z MKS Dąbrową Górniczą.

4 czerwca

Umiera Agata Mróz. Siatkarka kilka dni wcześniej przechodzi operację przeszczepu szpiku kostnego. W kwietniu Agata została mamą, urodziła córeczkę Lilianę.

Zobacz także: Odeszła spełniona: Wspomnienie Agaty Olszewskiej-Mróz
Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Bliscy – dzięki nim udało się uratować tysiące ludzkich istnień

10 czerwca

Awantura na zgrupowaniu reprezentacji kobiet w Spale. Marco Bonitta usuwa ze zgrupowanie trzy siatkarki - Annę Barańską, Katarzynę Skowrońską i Katarzynę Skorupę, które nie zjawiły się na poniedziałkowej kolacji po pogrzebie Agaty Mróz. Jak się później okazuje, winne są błędy komunikacyjne na linii menadżer drużyny - Marco Bonitta.

13-15, 20-23, 27-29 czerwca

Pierwsze trzy weekendy Ligi Światowej 2008. Polacy odnoszą trzy zwycięstwa i trzy porażki, przegrywając kolejno z Egiptem, Chinami i Japonią.

20-22, 27-29 czerwca

Pierwsze dwa turnieje World Grand Prix. Polskie siatkarki odnoszą sześć porażek, ulegając Kubie, Włochom, dwukrotnie Dominikanie, Tajlandii i USA.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×