MŚJ: Trudny, ale zwycięski bój Polaków z Kubą

W pierwszym meczu rywalizacji o miejsca 9-16 podczas mistrzostw świata juniorów, reprezentacja Polski po ciężkiej przeprawie pokonała Kubę.

Tomasz Rosiński

Polacy, a szczególnie trener Jakub Bednaruk, który bardzo przeżył brak awansu do grona ośmiu najlepszych zespołów mundialu, chcieli we wtorek zrehabilitować się po bolesnej porażce z Argentyną.

Spotkanie od początku zapowiadało się na bardzo wyrównane i żadnej z drużyn nie udawało się wypracować bezpiecznej przewagi (13:13). Po drugiej przerwie technicznej zaczęli przyspieszać Biało-Czerwoni, którzy w końcówce przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść (25:20). W kolejnej partii trwała jeszcze bardziej zażarta walka i wszystko miało się rozstrzygnąć dopiero w decydujących akcjach, a po długiej grze na przewagi do 30 triumfowali Kubańczycy.

Kubański zespół złapał wiatr w żagle po wygranej w II secie, zaś trudny do zatrzymania w ofensywie był przyjmujący Osmany Santiago Uriarte (16:25), który wyprowadził swój zespół na prowadzenie 2:1 w całej potyczce. Podrażnieni podopieczni szkoleniowca Bednaruka nie zamierzali składać broni i od razu wzięli się mocno do pracy w czwartej części rywalizacji (7:4). Od tego momentu kadra Polski starała się kontrolować boiskowe wydarzenia (18:14) i w końcowym rozrachunku potrafiła doprowadzić do tie-breaka (25:20).

Po triumfie w poprzednim secie Polacy uwierzyli, że są w stanie sięgnąć po zwycięstwo w tym pojedynku i objęli prowadzenie 6:4. Kubańscy siatkarze nie potrafili zniwelować tej straty, zaś Biało-Czerwoni zmierzali do upragnionego celu (11:9). Orły już nie dały sobie wyrwać wygranej i zwyciężyły w tej konfrontacji 3:2.

Kolejnym rywalem polskiej reprezentacji będzie Egipt.

Polska - Kuba 3:2 (25:20, 30:32, 16:25, 20:16, 15:12)

Polska: Lemański (16), Lipiński (12), Szymura (16), Halaba (6), Kania (6), Komenda (3), Popiwczak (libero) oraz Bieńkowski (1), Depowski, Śliwka (13), Mordyl (4), Gryc (7).

Kuba: Uriarte Mestre (26), Abraham (21), Rojas (8), Castro (10), Sierra (5), Manzano (3), Rubiera (libero) oraz Arredondo, Hernandez (2), Suarez (1).