ME 2015, gr. D: Rosjanie wybili Finom siatkówkę z głowy

Obrońcy mistrzowskiego tytułu swoją drogę do kolejnego medalu rozpoczęli od starcia z Finlandią. Rosjanie nie mieli kłopotów z wygraniem tego meczu i zakończyli go w trzech setach.

Szymon Łożyński
Reprezentacja Sbornej do czempionatu przystąpiła bez kilku zawodników, którzy jeszcze w Pucharze Świata byli ważnymi ogniwami zespołu. W rosyjskim składzie na próżno była szukać Siergieja Tietiuchina, Aleksieja Spiridonowa czy Aleksandra Butko. Z kolei Finowie przyjechali do Busto Arsizio (w tym mieście rozgrywają swoje pojedynki drużyny z grupy D) z wieloma znanymi siatkarzami, jak chociażby Mikko Oivanenem czy Antti Siltalą. Wymienieni zawodnicy lata świetności mają już jednak za sobą i w piątek nie zagościli zbyt wiele na parkiecie.

Starcie obu drużyn nie rozpoczęło się zgodnie z planem. Kilkunastominutowy poślizg był spowodowany maratonem siatkarskim, jaki urządziły zespoły Słowacji i Serbii. Ostatecznie po prawie trzech godzinach walki z triumfu mogli cieszyć się srebrni medaliści Ligi Światowej 2015.

Podopieczni Władimira Alekno zdominowali rywali w pierwszym secie w ataku. Ponad 70 procentowa skuteczność w męskiej siatkówce jest godna szacunku. Taką statystykę Rosjanie zawdzięczają postawie Maksima Michajłowa. Grający na swojej nominalnej pozycji atakujący skończył aż osiem z dziesięciu posłanych do niego piłek. To właśnie jego efektywność przesądziła o tym, że po drugiej przerwie technicznej set z dość wyrównanego zmienił swój przebieg na jednostronny. Od stanu 15:16 nasi wschodni sąsiedzi wypracowali sobie czteropunktową przewagę (22:18), wygrywając ostatecznie w tej partii 25:20.

W drugim secie przewaga mistrzów olimpijskich na siatce nie była już tak widoczna. Co prawda Rosjanie nadal utrzymywali bardzo wysoką skuteczność, ale rywale nie ustępowali już im aż tak bardzo. Niestety z punktu widzenia Finów popełnili oni w drugiej odsłonie zbyt dużo własnych błędów, by móc myśleć o nawiązaniu równorzędnej walki z rywalami. Ta trwała jedynie do pierwszej przerwy technicznej, po której - zwłaszcza w ostatnim fragmencie seta - na boisku rządzili reprezentanci Rosji. Po stronie ich przeciwników na wyróżnienie zasługiwał jedynie Olli-Pekka Ojansivu (12 oczek).
Rosjanie mogli być w piątkowy wieczór zadowoleni ze swojej gry Rosjanie mogli być w piątkowy wieczór zadowoleni ze swojej gry
W trzecim secie mistrzowie Europy z 2013 roku postawili przysłowiową kropkę nad 'i'. Gracze Suomi nadal nie potrafili znaleźć recepty na efektywnych rywali, kiedy po swojej stronie tak naprawdę tylko jeden zawodnik nawiązywał z nimi równorzędną walkę. Nadzieję w sercach kibiców ze Skandynawii mogły odżyć przy stanie 12:16, kiedy to ich ulubieńcy zdobyli trzy oczka z rzędu. Światełko w tunelu szybko jednak zgasło. Rosjanie ponownie wypracowali sobie wysokie prowadzenie (21:16). Pięciopunktowa zaliczka okazała się wystarczająca, chociaż w samej końcówce Finowie znów niebezpiecznie zbliżyli się do rywali. W sobotę reprezentacja Finlandii zmierzy się z Serbami o 15:00. Trzy godziny później zaplanowano starcie Rosji ze Słowacją. Rosja - Finlandia 3:0 (25:20, 25:19, 25:23)

Rosja: Maksim Michajłow 21, Dmitrij Muserski 14, Artem Wolwicz 7, Egor Kliuka 5, Dmitrij Kowalew 4, Ewgenij Siwożelec 4, Aleksiej Werbow (libero) oraz Sergiej Sawin 5, Dmitrij Ilnycz, Aleksiej Obmoczajew (libero)