LŚ 2016: Argentyńczycy sprawcami sensacji! Rosja na kolanach!

Argentyna odniosła drugie zwycięstwo podczas zmagań w grupie D1 Ligi Światowej 2016 w Łodzi. W swoim ostatnim występie nadspodziewanie łatwo pokonała Rosję 3:0.

Wiktor Gumiński

Obie drużyny przystąpiły do rywalizacji w niedzielne popołudnie po sobotnich zwycięstwach. Rosjanie pokonali Polskę 3:1, natomiast Argentyńczycy niespodziewanie ograli Francuzów 3:2.

Większym animuszem od początku zawodów wykazywali się w pierwszej partii Argentyńczycy. Luciano De Cecco miał ułatwione zadanie, gdyż dobrą dyspozycję błyskawicznie zasygnalizowała mu cała trójka skrzydłowych. Tercet Cristian Poglajen - Nicolas Bruno - Bruno Lima zdobył łącznie aż 14 punktów. Po raz pierwszy Argentyna na poważnie odjechała tuż przed drugą przerwą techniczną, obejmując na niej prowadzenie 16:11.

Rosjanie nie mieli pomysłu na odbudowanie się w trudny momencie. Zaczęli się dodatkowo pogrążać błędami własnymi, których liczba była po ich stronie identyczna co w rubryce samodzielnie zdobytych punktów - 9. Najbardziej raziły w oczy psute przez nich zagrywki, które szybko pozwoliły ucieszyć się podopiecznym Julio Velasco z triumfu 25:18.

Wysoka przegrana podrażniła ambicję rosyjskiego selekcjonera Władimira Alekny. Od pierwszych chwil drugiej odsłony desygnował na boisko Aleksandra Markina, Siergieja Grankina oraz Aleksandra Wołkowa. W dalszej fazie seta na boisku pojawił się także najbardziej doświadczony Siergiej Tietiuchin. Roszady zdały się na nic.

Argentyńczycy tak się rozpędzili, że zupełnie zdominowali faworyzowanego rywala. Do szewskiej pasji doprowadzał blokujących Rosjan filigranowy lewoskrzydłowy Nicolas Bruno. Mierzący zaledwie 187 centymetrów wzrostu zawodnik regularnie zdobywał punkty atakiem (8/10 - 80 procent), a z jego postawy przykład brali pozostali koledzy. Gracze Władimira Alekny, pozbawieni ataku i bloku, byli kompletnie bezradni, przegrywając drugą partię 20:25.

Standardowa, podczas turnieju w Łodzi, 10-minutowa przerwa po tejże odsłonie nieco pomogła reprezentantom Rosji. Ale taki stan rzeczy trwał tylko do pierwszej przerwy technicznej w trzecim secie (6:8). Potem znów kontrolę nad biegiem wydarzeń odzyskali gracze z Ameryki Południowej.

Sygnał do zrywu dał im tym razem Poglajen. Były siatkarz Effectora Kielce mocno postraszył rywali zarówno mocną zagrywką, jak również skutecznymi ataki. W swoich poczynaniach cechował się nie tylko efektywnością, ale i powtarzalnością, dzięki czemu Argentyny wyszła na prowadzenie 16:12.

Taka zmiana sytuacji nie rozłożyła jednak jeszcze Rosjan na łopatki. Szybko złapali kontakt (16:15) dzięki punktowym blokom z udziałem Dmitrij Muserski i już do samego końca partii toczyła się wyrównana walka. O zwycięstwie decydowała gra na przewagi, która zakończyła na korzyść Argentyny (28:26). W najważniejszych momentach zapunktowała ona dwukrotnie blokiem, wykorzystując przy okazji fatalne wystawy Siergieja Grankina.

Argentyna - Rosja 3:0 (25:18, 25:20, 28:26)

Argentyna: Bruno, Poglajen, Sole, Lima, Crer, De Cecco, Gonzalez (libero) oraz Martinez, Gonzalez, Palacios.

Rosja: Divis, Kowaliew, Aszczew, Muserski, Poletajew, Kliuka, Werbow (libero) oraz Grankin, D. Wołkow, Tietiuchin, Markin, A. Wołkow.