Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rio 2016: nazwiska dziesięciu rosyjskich siatkarzy wymienione w raporcie WADA! FIVB żąda wyjaśnień

Prezydent Światowej Federacji Siatkówki, Ary Graca, w ostatnim czasie deklarował, że jest przeciwnikiem wykluczenia reprezentacji Rosji z igrzysk olimpijskich. Po publikacji raportu WADA sytuacja może się jednak diametralnie zmienić.
Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski

W środę Rosyjska Agencja Prasowa poinformowała, że do FIVB dotarł raport przygotowany przez Richarda McLarena, dotyczący tuszowania przypadków stosowania dopingu przez rosyjskich sportowców. W przygotowanym dokumencie znalazły się nazwiska dziesięciu siatkarzy! Światowa Federacja Siatkówki poprosiła autorów raportu o wyjaśnienia.

 - FIVB potwierdza otrzymanie raportu Richarda McLarena. Federacja wysłała list do WADA z wnioskiem o udzielenie wyjaśnień i informacji dotyczących ośmiu wymienionych w raporcie nazwisk siatkarzy oraz dwóch przedstawicieli siatkówki plażowej, których pozytywne wyniki testów dopingowych zniknęły - powiedział w rozmowie z TASS rzecznik prasowy FIVB.

Niezależna Komisja w dniu 18 lipca 2016 r. opublikowała raport z dochodzenia w sprawie zarzutów dotyczących stosowania dopingu podczas igrzysk olimpijskich 2014 w Soczi. Stwierdzono w nim, że metoda zastąpienia testów dopingowych w Rosji wykorzystano w 643 przypadkach od 2012 do 2015 roku. Osiem przypadków dotyczy przedstawicieli siatkówki, dwa zawodników siatkówki plażowej.

Na tej podstawie Komitet Wykonawczy WADA w swoim raporcie zalecił Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, Międzynarodowemu Komitetowi Paraolimpijskiemu oraz międzynarodowym federacjom sportowym zawieszenie rosyjskich sportowców.

ZOBACZ WIDEO Lisinac: Na igrzyskach będę kibicował Polakom (źródło TVP)

- FIVB deklaruje zero tolerancji wobec dopingu i ma pełne zaufanie do swojego systemu antydopingowego. W pełni popieramy Kodeks WADA i będziemy nadal realizować rygorystyczną politykę antydopingową. FIVB w stu procentach zobowiązała się do ochrony "czystych" sportowców i jest gotowa do podjęcia natychmiastowych działań, prowadzących do dyskwalifikacji każdego sportowca, który naruszył przepisy antydopingowe. Światowa Federacja nie nie zamierza wygłaszać kolejnych oświadczeń, do momentu otrzymania odpowiedzi od WADA - powiedział rzecznik prasowy FIVB w rozmowie z TASS.

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
tass.ru
Komentarze (9)
 • lammergeyer2 Zgłoś komentarz
  Tu już taka mentalność. Pamiętam jak szef Komitetu Olimpijskiego Białorusi na oficjalnej konferencji prasowej tłumaczył się ze słabych wyników brakiem pieniędzy na lepsze specyfiki
  Czytaj całość
  dopingowe - takie, które dobrze działają ale przy tym są trudne do wykrycia. Rosjanom pieniędzy nie brakuje, a skrupułów pewnie też nie, więc mnie to zupełnie nie dziwi. Pewnie inni też nie są święci, ale chyba na taką skalę się to nie odbywa. Najgorsze jest to, że właśnie ta skala ich uratuje. Bo jakby znaleźli doping u paru sportowców, to by oni wylecieli bez wahania (vide: Szarapowa). Ale jak się okazuje, że wszyscy się koksują, to zostaje albo wywalenie wszystkich (a to już sprawa polityczna) albo nikogo. I pewnie zostanie "nikogo"...
  • stary kibic Zgłoś komentarz
   Pozytywne testy WADA u siatkarzy chwieją stołkiem prezesa Gracy, bo poddają w wątpliwość rzetelność testów FIVB.. Tu już chodzi nie tylko o Rosjan, ale o grę fair całej federacji.
   Czytaj całość
   Szkoda zawodników, bo przez głupotę i brak skrupułów działaczy i decydentów, zawodnicy mogą (i powinni) stracić możliwość sportowej rywalizacji. Osobną sprawą jest "ucieczka" technologii wspomagania przed technologią kontroli. Nawet wręcz systemowe dopuszczanie specyfików do używania przez sportowców, jak w przypadku narciarskich "astmatyków".. Kolejny absurd nie do obrony.
   • Małgorzata Zgłoś komentarz
    Włos się na głowie jeży jak się czyta kolejne rewelacje na temat programowego dopingu w Rosji. Oczywiście nie jestem naiwna i przypuszczam, że sportowcy z innych krajów też próbują
    Czytaj całość
    oszukać system, jedynie mam nadzieję, że nie jest to na taką skalę jak w Rosji. Nie jest to może łatwe, ale jeśli nie będzie stanowczej reakcji federacji to jak można będzie podziwiać sportowców na tych igrzyskach. Czy ja jako kibic, za każdym razem jak jakiś sportowiec osiągnie dobry wynik to mam się zastanawiać co brał i jak mu się udało uniknąć kontroli, czy może jednak wrócą czasy kiedy będę mogła po prostu podziwiać jego osiągnięcie.
    • Bez szowinizmu Zgłoś komentarz
     Trochę dziwne, że tak uczepiono się Rosjan, jednakże przypominając sobie jak Putin mówił (i zdania nie zmienił), że na Ukrainie nie ma rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego, to
     Czytaj całość
     już żadne zapewnienia z ich strony nie brzmią wiarygodnie. Cóż, taka to widać wielkomocarstwowa mentalność.
     • Miasto mistrzów - Kielce Zgłoś komentarz
      No właśnie panowie,co zrobicie.
      • gronie Zgłoś komentarz
       a co z reprezentacją Norwegii chorą na astmę!!!!!!!!!!!!!!!
       • Ace Zgłoś komentarz
        Pytanie czy FIVB usunie Rosję z turnieju olimpijskiego na 2 tygodnie przed rozpoczęciem. Mało prawdopodobne według mnie.
        • Diana Hunter Zgłoś komentarz
         Z nieuczciwością inaczej się nie da. Trzeba piętnować wszelkie przejawy oszustwa w sporcie. Nie żal mi ich.
         • Gerhard Malberg Zgłoś komentarz
          Soviety nie pojada na olimpiade.Nie dla sobaki zaszczyt taki.
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×