Włochy: Skowrońska lepsza od Efimienko, zespół Skorupy wygrał z... kontuzjami

W "polskim" meczu 6. kolejki Serie A1 Foppapedretti Bergamo okazało się lepsze od Metalleghe Sanitars Montichiari, a Imoco Conegliano sprostało wyzwaniu w najciekawszym spotkaniu ligowego tygodnia.

Michał Kaczmarczyk
Berenika Tomsia Materiały prasowe / Serie A / Na zdjęciu: Berenika Tomsia

Sytuacja trenera Davide Mazzantiego przed ważnym meczem z Igorem Gorgonzola Novara była zdecydowanie nie do pozazdroszczenia. Carolina Costagrande niedomagała przez uraz pleców, Samantha Bricio nie mogła grać przez uraz stopy, Katarzyna Skorupa miała problemy z szyją, a Serena Ortolani z trwającą od kilku dni gorączką. Tym większe brawa należą się Panterom z Conegliano, które po dwóch słabych setach zdołały wyrównać stan meczu i ostatecznie wygrać w pięciu partiach.

Szczególnie wyczerpująca była odsłona numer cztery, wygrana przez mistrzynie Włoch dopiero przy stanie 33:31! Bezcenna okazała się pomoc Ortolani, a także polskiej rozgrywającej, która mimo problemów weszła na parkiet w drugim secie meczu wraz z Anną Danesi. Nie wszystkie zawodniczki Imoco spisały się równie dobrze: Berenika Tomsia atakowała ze skutecznością zaledwie 21 procent (10/47, 6 zablokowanych akcji, 1 as serwisowy), co zmusiło Skorupę do szukania lepszych opcji w ataku. Ostatecznie odpowiedzią na punkty Sunsjar-Barun okazały się Elisa Cella i Robin De Kruijf (16 i 18 pkt.).

"Foppa" Bergamo nie załamała rąk po zwycięstwie ekipy Zuzanny Efimienko w drugim secie i dokończyła mecz w Montichiari na swoją korzyść, choć nie bez małych problemów. W trzecim secie gospodynie zmarnowały prowadzenie 23:19 i pozwoliły zespołowi Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty (aż 30 punktów, 48 proc. skuteczności) na odżycie w tym spotkaniu. Polska środkowa, w przeciwieństwie do "Skowronka", nie zapamięta dobrze tego meczu. Efimienko nie zablokowała rywalek ani razu, a w ataku skończyła zaledwie 5 z 19 posłanych do niej piłek.

Nie można nie wspomnieć o sobotnim starciu Motyli z Busto Arsizio i Pomi Casalmaggiore, zakończonym zdobyciem przez koleżanki Agaty Witkowskiej dwóch punktów. Gwiazdami tej rywalizacji były atakujące: Valentina Diouf i Samanta Fabris zdobyły po 33 punkty, natomiast lepsze wsparcie w swojej ekipie miała Włoszka senegalskiego pochodzenia. Polska libero rozegrała przyzwoite spotkanie; na 18 przyjętych piłek pomyliła się raz (72 proc. przyjęcia pozytywnego, 33 perfekcyjnego) i dobrze wypełniała swoje obowiązki w obronie.

Kolejka zostanie dopełniona 30 listopada br., kiedy swój mecz rozegrają Liu-Jo Nordmeccanica Volley Modena i Saguella Team Monza.

Wyniki 6. kolejki Serie A1 kobiet:

Metalleghe Sanitars Montichiari - Foppapedretti Bergamo 1:3 (18:25, 25:21, 24:26, 22:25)

Imoco Volley Conegliano - Igor Gorgonzola Novara 3:2 (15:25, 19:25, 25:18, 33:31, 15:12)

Club Italia Crai - Savino Del Bene Scandicci 0:3 (23:25, 9:25, 16:25)

Il Bisonte Firenze - Sudtirol Bolzano 3:1 (25:19, 25:22, 19:25, 26:24)

Unet Yamamay Busto Arsizio  - Pomi Casalmaggiore 3:2 (19:25, 25:23, 25:18, 19:25, 15:8)