Włochy: męki Skorupy i Tomsi, Skowrońska-Dolata z rekordem

Była reprezentantka naszego kraju dzięki swojemu występowi przeciwko Sudtirolowi Bolzano została najlepiej punktującą Polką w historii włoskiej Serie A. Inne "polskie" ekipy też miały w tym tygodniu powody do zadowolenia.

Michał Kaczmarczyk
Katarzyna Skowrońska-Dolata Materiały prasowe / Serie A / Na zdjęciu: Katarzyna Skowrońska-Dolata

Katarzyna Skowrońska-Dolata w tym sezonie włoskiej ekstraklasy nigdy nie może narzekać na brak pracy, tak też było w meczu z Sudtirolem Bolzano. Słowenka Ewa Mori, zastępująca kontuzjowaną Eleonorę Lo Bianco, zawierzyła Polce w ataku na tyle,że posłała do niej aż 80 wystaw! Wiara zrobiła swoje, wybitna reprezentantka Polski skończyła 35 dograń, a mecz skończyła z dorobkiem 37 "oczek" (44 proc. skuteczności). Jest to najlepszy wynik polskiej siatkarki w Serie A... od czasu, gdy sety grane są do 25 punktów. Wcześniej 40 punktów w barwach Desparu Perugia dwukrotnie osiągała Dorota Świeniewicz.

Nie zmienia to faktu, że "Foppa" z pewnością żałowała przegranej batalii w czwartym secie (31:33) i straty cennego punktu. Kompletu nie zainkasowało także Imoco Conegliano, które w wyjazdowym boju z Liu-Jo Nordmeccanicą Modena wygrało w pięciu setach. Po zwycięskiej pierwszej partii u Panter nastąpił długi przestój, który poskutkował utratą punktu.

Tego spotkania nie będzie dobrze wspominała Berenika Tomsia (6/18, 5 zablokowanych uderzeń), która zeszła na stałe do kwadratu rezerw już po dwóch setach. Na szczęście dla aktualnych mistrzyń Włoch Katarzyna Skorupa mogła liczyć na resztę koleżanek z ekipy: Samantha Bricio (17 pkt.) oraz środkowe, Raphaela Folie i Robin De Kruijf (po 15 pkt.) pomogły przełamać groźnego rywala w ostatniej odsłonie meczu.

Niewiele okazji do radości ma w tym sezonie drużyna z Montichiari, gdzie występuje Zuzanna Efimienko, dlatego tym bardziej doceniono tam pokonanie Il Bisonte Firenze. Kluczowa była postawa Sanji Malagurski (26 pkt.), ale polska środkowa także dołożyła cegiełkę do wygranej, zdobywając 9 punktów, w tym dwa asy serwisowe i trzy bloki. Motyle z Busto Arsizio poza pierwszym setem nie miały większych kłopotów z odprawieniem Saguelli Team Monza, a libero Agata Witkowska zaliczyła kolejny przyzwoity występ w przyjęciu (71 proc. odbioru pozytywnego, 57 perfekcyjnego).

Wyniki 10. kolejki Serie A kobiet:

Unendo Yamamay Busto Arsizio - Saguella Team Monza  3:1 (28:30, 25:21, 25:11, 25:17)

Foppapedretti Bergamo - Sudtirol Bolzano 3:2 (25:21, 21:25, 25:23, 31:33, 15:13)

Metalleghe Montichiari  - Il Bisonte Firenze 3:1 (26:24, 22:25, 25:19, 25:18)

Savino Del Bene Scandicci - Pomi Casalmaggiore 0:3 (23:25, 13:25, 14:25)

Club Italia - Igor Gorgonzola Novara 1:3 (33:31, 10:25, 21:25, 20:25)

Liu-Jo Nordmeccanica Volley Modena - Imoco Volley Conegliano 2:3 (23:25, 25:16, 25:17, 23:25, 6:15)